Zęby to bardzo istotna część naszego organizmu. Ich stan wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Dodatkowo zęby stanowią pewnego rodzaju wizytówkę. Wiele osób wybiela je, by uzyskać lepszy efekt estetyczny. Jednak istnieją sytuacje, w których usunięcie zęba okazuje się być koniecznością. Zastanówmy się, w jakich sytuacjach należy zdecydować się na taki krok.

Wskazania do usunięcia zęba — wynikające z chorób tkanek zęba

Zdarza się, że w wyniku wypadku lub po prostu mechanicznego uszkodzenia, które trwało wiele lat — nasz ząb jest zniszczony w stopniu uniemożliwiającym odbudowę zachowawczą zęba. To moment, w którym stomatolog zdecyduje razem z nami o jego usunięciu. Zdarza się również, że ząb ósmy zostaje opanowany przez zapalenie miazgi. To bardzo trudna przypadłość, jednak zdarza się często. Zapalenie miazgi to wynik nieprawidłowej higieny jamy ustnej i rozwoju próchnicy. Jest charakterystyczny dla zębów ustnych, ze względu na utrudniony dostęp szczoteczkę do zębów. Zdecydowanym przejawem do usunięcia zęba, jest jego martwica. Zdarza się, kiedy nieleczona miazga zęba umiera.

Wskazania do usunięcia zęba — protetyczne

wizyta u dentystyZdarza się, że w ząb wyrośnie w nieprawidłowym miejscu, to znaczy, że zostanie umiejscowiony poza łukiem zębowym. Taki ząb zostaje usunięty, kiedy nie ma możliwości jego ortodontyczne leczenie. Innymi przypadkami protetycznymi, w których wskazane jest usunięcie zęba, to sytuacja, w której w szczęce wyrasta pojedynczy ząb. Zdarzają się przypadki, kiedy taki ząb wyrasta na podniebieniu lub w innym, nieodpowiednim miejscu. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas jego usunięcie.

Wskazania do usunięcia zęba — ortodontyczne

Podczas leczenia ortodontycznego może okazać się, że zęby są nazbyt stłoczone. Wykorzystuje się wówczas metodę ekstrakcji zdrowego zęba — na przykład czwórek, kiedy chcemy zrobić miejsce na ustawienie zębów umiejscowionych poza łukiem zębowym. Ze szczególnym uwzględnieniem zębów przednich. Ortodonta przeważnie unika takich rozwiązań, jednak są one czasami niezbędne.

Wskazania do usunięcia zęba — periodontologiczne

dentysta ze zdjęciem zębówZdarza się, że ząb okazuje się być zębem ruchomym w kierunku przednio-tylnym lub przyśrodkowo-bocznym, a także pionowo, czyli wzdłuż swojej osi. Ruchomy ząb stanowi wskazanie do jego usunięcia. Następstwa, które może wywołać tworząca się przez jego ruchomość przestrzeń pomiędzy zębem a dziąsłem — mogłaby mieć bezpośredni, negatywny wpływ na resztę uzębienia. Ekstrakcji zęba dokonuje się również w przypadku nawrotowego ropnia przyzębnego, którego nie ma możliwości poddania leczeniu zachowawczemu.

Wskazania do usunięcia zęba — chirurgiczne

Jednym z najczęstszych wskazań do ekstrakcji zęba — są zęby zatrzymane. Ich materia przyczynia się do dolegliwości bólowych albo przemieszcza zęby sąsiednie, zmieniając w ten sposób ich położenie i układ szczęki. Do ekstrakcji przeznaczone są również te zęby ósme, które nie rokują na prawidłowe ustawienie w łuku. W przypadku złamania korony zęba, które nastąpi poniżej brzegu kości — wskazuje się usunięcie pozostałości zęba, ponieważ nie ma możliwości odbudowy protetycznej. Zęby usuwa się także, gdy nastąpi złamanie lub pęknięcie korzenia zęba. A także usuwa się zęby zgorzelinowe, które tkwią w szczelinie złamania kości szczęki. Ekstrakcja zębów zdrowych następuje, gdy uniemożliwiają one prawidłowe ustawienie odłamków złamania kości szczęki.

Wskazania do ekstrakcji zęba mogą być różne. Jednak bardzo rzadko usuwa się zęby zdrowe. Ich ekstrakcja następuje tylko wtedy, gdy ortodonta lub stomatolog prowadzi korektę zgryzu. Zęby chore wyrywane są, kiedy nie ma możliwości ich odratowania.

Profesjonalne zabiegi dentystyczne oferuje Stomatologia Podralscy z Gdańska.