Zaćma wielu kojarzy się z osobami starszymi. Gdy rozmawiamy o katarakcie, najczęściej przywołujemy przykłady naszych dziadków lub znajomych w podeszłym wieku. I choć faktycznie w większości przypadków choroba ta atakuje ludzi po 60 roku życia, to jednak nie oszczędza również ludzi młodych, a nawet… noworodków.
Zaćma wrodzona
Gdy zaćma zdiagnozowana jest u nowonarodzonego dziecka, mówimy wtedy o zaćmie wrodzonej. W takich przypadkach choroba rozwija się już w łonie matki lub zaraz po narodzinach dziecka. Przeważnie zaćma wrodzona współtowarzyszy innym poważnym schorzeniom, jak zespół Turnera czy Downa. Na szczęście dzisiejsza medycyna daje możliwość całkowitego wyleczenia malucha. Konieczna jest jednak operacja.
Objaw zaćmy wrodzonej
Dziecko nie powie nam, że jego wzrok jest niewyraźny, a obrazy mgliste. Musimy sami obserwować czy prawidłowo się ono rozwija. Jeśli dostrzeżemy niepokojące objawy, natychmiast udajmy się do specjalisty.
Widocznym objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę są białoszare źrenice u dziecka – klasyczny objaw zaćmy. Nie zawsze jednak bywa tak, że źrenica zmienia się w całości. Często są to po prostu białawe pasma czy plamki. Kiedy choroba rozwija się na obu gałkach ocznych, zauważyć też możemy oczopląs. Można odnieść wrażenie, że oczy dziecka drgają i pulsują.
Przyczyny zaćmy wrodzonej
Przyczyny zaćmy wrodzonej nie są jednorodne. Mogą bowiem wynikać z dziedziczonych zaburzeń genetycznych, schorzeń metabolicznych ciężarnej czy też na skutek narażenia płodu na działanie czynników toksycznych.
Ciąży szkodzą bowiem nie tylko stosowane w jej trakcie antybiotyki lub leki z grupy kortykosteroidów, ale również zakażenie wirusem opryszczki, świnki czy różyczki oraz toksoplazmoza. Czynniki te stanowią największe niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego zaleca się, aby w tym właśnie okresie kobiety ciężarne unikały stosowania niektórych leków i sytuacji sprzyjających zakażeniu wyżej wymienionymi chorobami.
Do grupy ryzyka należą również dzieci z zaburzeniami chromosomalnymi takimi jak zespół Downa, zespół Pataua czy zespół Turnera.
Leczenie zaćmy wrodzonej
Leczenie zaćmy wrodzonej polega oczywiście na zoperowaniu chorych oczu lub oka. Niestety w przypadku zaćmy wrodzonej konieczna jest również późniejsza korekcja wzroku okularami lub soczewkami kontaktowymi. Dożywotnia profilaktyka i wizyty kontrole również są obowiązkowe. Sama operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu w jej miejsce sztucznej. Gdzie można zatem przeprowadzić operację zaćmy i na jakich warunkach się to odbywa?
Zaćma wrodzona – gdzie można wyleczyć ją najszybciej?
Zaćma wrodzona nigdy nie jest wyrokiem. Choroby można się pozbyć i warto tym pamiętać. W dzisiejszej dobie kliniki oferują nam zabiegi przeprowadzane na najnowocześniejszych sprzętach, dlatego sukces operacyjny jest w zasadzie gwarantowany. Podejmując decyzję o wyborze placówki w której chcielibyśmy podjąć leczenie, warto znaleźć wśród nich taką, która zapewnia szybkość działania.
W przypadku zaćmy leczenie farmakologiczne jest bowiem niemożliwe. Nie ma leku, który profilaktycznie zadziała lub powstrzyma chorobę. Operacja, to jedyny możliwy sposób pozbycia się zaćmy i przywrócenia ostrości widzenia.
One Day Clinic w Czechach z siedzibą w Bielanach Wrocławskich, to doskonały przykład placówki, która korzystając z najnowocześniejszych sprzętów pomogła niezliczonej ilości pacjentów. Zarówno tym z zaćmą, która pojawiła się u nich z czasem, jak i tym, którzy walczą z nią od urodzenia. Znana z najnowocześniejszych sprzętów, wykwalifikowanej i doświadczonej kadry, zapewnia nie tylko krótszy czas oczekiwania na zabieg, ale również szeroką ofertę pakietów do wyboru. Przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia zapewnia też możliwość skorzystania z dofinansowań, które obowiązują na terenie Polski.
Pamiętajmy o profilaktyce w ciąży!
Na koniec warto również podkreślić, że przyszłe mamy powinny zwrócić szczególną uwagę na przyjmowane w czasie ciąży leki, a także na groźne sytuacje w takcie których mogą zarazić się poszczególnymi chorobami. Jeśli zależy nam na zdrowiu naszego dziecka, nie chcemy nawet w najmniejszym stopniu narażać go choroby typu zaćma, pamiętajmy o profilaktyce w ciąży. Unikajmy leków z grupy sterydów, kontrolujmy poziom cukru oraz ilość spożywanych tłuszczy.