Niektóre z pojazdów obecnych na polskich drogach to graty, które powinny jak najszybciej trafić na złomowisko.
Zazwyczaj są one w złym stanie technicznym i są mocno zaniedbane, przez co właściciel nie może liczyć na duży wpływ gotówki ze sprzedaży pojazdu. Co zrobić, aby legalnie się pozbyć takiego wraku?
Każdy właściciel, który chce trwale pozbyć się swojego pojazdu, chciałby za nie otrzymać jak najwięcej pieniędzy. Jest na to kilka sposobów.
Najlepszym z nich jest sprzedanie auta komuś, kto go odremontuje i będzie w dalszym ciągu użytkował. W takich sytuacjach można liczyć na prawdopodobnie największą sumę za nasz samochodów.
Jednak jeśli sądzimy, że nasz samochód jest już w tak opłakanym stanie, że nikt nie będzie nim zainteresowany, wtedy pozostaje oddanie go na złom, lub oddanie do centrum demontażu pojazdów.
Jak to zrobić, aby wszystko przebiegało legalnie?
Zazwyczaj stacje demontażu pojazdów są skłonne do wypłacenia ciut większej ilości pieniędzy za nasz pojazd niż złomowiska, dlatego też warto na początku wykonać telefon do kilku punktów.
Dzięki temu będziemy mieli opcję na pozbycie się pojazdu po najbardziej korzystnych warunkach.
Jeżeli jednak aspekt finansowa nie jest dla nas aż tak istotny, to wystarczy podjechać do najbliżej ulokowanej stacji demontażu pojazdów lub na złomowisko.
Niektóre ze stacji mają w ofercie bezpłatny transport lawetą, co jest sporym udogodnieniem w przypadku, gdy pojazd jest unieruchomiony.
Kasując auto w wybranym siebie punkcie trzeba zabrać ze sobą także dokumenty, takie jak dowód rejestracyjny czy dokument potwierdzający dane pojazdu, papier z Wydziału Komunikacji, umowę kupna zatwierdzoną przez Urząd Skarbowy (w razie sytuacji, gdy pojazd nie został przerejestrowany po jego zakupie / samochód zapisany jest na nazwisko uprzedniego właściciela).
W sytuacji, gdy auto jest zarejestrowane na firmę, trzeba dołączyć do tego dopisek o ewidencji działalności gospodarczej, zezwolenie na zezłomowanie pojazdu dla osoby pozbywającej się rejestracji w pojeździe w imieniu podmiotu gospodarczego, a także dokument tożsamości właściciela auta.
W przypadku bycia współwłaścicielem lub w przypadku nieobecności właściciela trzeba przedstawić także pisemne pełnomocnictwo od właściciela.
Po przyjęciu auta do kasacji właściciel otrzymuje dokument informujący o przyjęciu samochodu do Stacji Demontażu Pojazdów, anulowanie dowodu rejestracyjnego, unieważnienie tablic rejestracyjnych oraz usunięcie ważności karty pojazdu (jeśli była wydana).
Następnie z tymi dokumentami i tablicami rejestracyjnymi trzeba udać się do wydziału komunikacji urzędu gminy i spisać papiery, złożyć wniosek z prośbą o wyrejestrowanie pojazdu.