Ostatnie lata sprawiły, że nowoczesne technologie rozwinęły się szybciej niż można było przypuszczać. Zmiany w branży medycznej, które nastąpiły w wyniku rozwoju technologii komputerowych są już nieodwracalne – ale z pewnością pozytywne!
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na oprogramowania dla lekarzy i specjalistów medycznych.
W dzisiejszych czasach rozwój technologiczny widoczny jest niemalże w każdej branży – zaczynając od spożywczej a kończąc właśnie na medycynie. Obecnie firmy oferujące wyspecjalizowane oprogramowanie dla lekarzy i specjalistów medycznych prześcigają się we wprowadzaniu nowych funkcjonalności oraz usprawnieniach związanych z aplikacjami medycznymi. Dzięki prężnemu rozwojowi informatyki i systemu sieci komputerowych aplikacje medyczne dostępne dla lekarzy, a także placówek medycznych usprawniają pracę całej służby zdrowia oraz przyśpieszają możliwość uzyskania terminu do lekarza przez zainteresowanego pacjenta.
Prosta w obsłudze aplikacja medyczna
Poprzez zaawansowane, ale jednak proste w obsłudze dla odbiorcy aplikacje medyczne lekarze mają możliwość przeglądać dokumentacje medyczne wszystkich pacjentów – pod warunkiem dostępu do stałego łącza internetowego oraz systemu, który umożliwi połączenie się z aplikacją.
Już teraz aplikacje medyczne dostępne są na większości systemów operacyjnych typu Windows oraz iOS, ale także Android, na przykład aplikacja CleverMED.
Tradycyjna obsługa pacjentów w przychodniach znacznie różni się od tej, gdzie wykorzystywane jest oprogramowanie medyczne. Przychodnia korzystająca z takiej funkcjonalności może prowadzić elektroniczną ewidencję pacjentów włącznie z kalendarzem wizyt. Nie ma już potrzeby prowadzenia „fizycznego” grafiku w kalendarzu, który powodował wiele błędów oraz bywał nieczytelny.
Aplikacje medyczne umożliwiają też wypisywanie elektronicznych recept oraz sprawdzania dostępnej bazy leków.
W ramach bazy danych zawierających leki lekarze oraz pacjenci mogą sprawdzać skład, dawkowanie oraz przeciwwskazania dla danego leku. Umożliwia to łatwiejsze dobranie leków dla pacjenta z uwzględnieniem jego chorób czy przeciwwskazań do zażywania danej substancji.
Technologia, która umożliwia instalację oprogramowania medycznego na większości urządzeń mobilnych jak i stacjonarnych takich jak komputery czy laptopy znacznie ułatwia pracę wszystkim pracownikom placówek medycznych począwszy od rejestratorek, lekarzy a kończąc na pacjentach, którzy otrzymując elektroniczną receptę mogą w łatwy sposób odebrać leki w aptece bez potrzeby noszenia przy sobie zbędnych dokumentów.
Jak przetestować oprogramowanie dla przychodni?
Ostatnie lata spowodowały znaczne zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat nowoczesnych technologii oraz wzbudziły chęć przetestowania ich na własnej skórze. Pozytywnym tego skutkiem jest przyśpieszenie pracy między innymi placówek medycznych – oznacza to znaczne skrócenie kolejek do lekarzy pierwszego kontaktu ale i specjalistów, ponieważ rejestracja pacjenta na wizytę może odbyć się poprzez internet bez potrzeby pojawiania się osobiście w placówce medycznej tylko po to aby uzyskać termin wizyty.
Warto iść z duchem czasu, inwestować oraz nie bać się nowych technologii.
Obecnie takie rozwiązania jak aplikacje medyczne są zupełnie bezpieczne – nie musimy obawiać się, że nasze dane trafią w niepowołane ręce, ponieważ są odpowiednio zabezpieczane w archiwizowanych bazach danych. Pozytywem wdrażania nowoczesnych technologii w medycynie staje się też fakt, że coraz więcej młodych ludzi ma większą styczność z medycyną i stara się dbać o własne zdrowie, ponieważ młodsze pokolenia nie mając czasu na stanie w kolejkach w przychodni z pewnością chętniej kliknie termin wizyty w aplikacji choćby po to aby skontrolować swoje zdrowie raz na jakiś czas.
Jednogłośnie stwierdzić można, że nowoczesne technologie a co za tym idzie oprogramowanie medyczne, które jest na bieżąco wprowadzane do placówek służby zdrowia jest pozytywnym skutkiem rozwoju technologii w kraju jak i na świecie.