Przygotowanie projektu wykorzystującego materiały drewniane może szybko okazać się niezwykle kosztownym przedsięwzięciem wymagającym sporo pracy i zaangażowania. Dziś coraz częściej tradycyjne deski zastępuje się jednak tańszą i równie trwałą alternatywą – dużymi arkuszami wielofunkcyjnej sklejki. W przeciwieństwie do tanich płyt wiórowych, sklejka oferuje bardzo wysoką wytrzymałość na uszkodzenia i zużycie, dużą plastyczność i łatwość obróbki, a także korzystną cenę za wybraną grubość arkusza materiału. Do czego jednak można w rzeczywistości ją wykorzystać? Oto 7 zastosowań sklejki, o których musisz wiedzieć

Najciekawsze zastosowania sklejki – meblarstwo, budownictwo, projekty hobbystyczne

O trwałości i możliwościach nawet najtańszej sklejki brzozowej świadczy zaufanie, jakie w tym powszechnie dostępnym materiale pokładają różne branże obecne współcześnie na rynku. Wśród najciekawszych zastosowań, jakie można wymienić w kontekście sklejki, uwagę zwracają szczególnie poniższe obszary.

1. Budownictwo

Sklejka używana jest tu do tworzenia szalunków, rusztowań, budowy ścian działowych, sufitów, a także jako poszycie dachów, okładzina na ściany, podłogi i sufity, czy wreszcie materiał konstrukcyjny (szkielety wielu domów oparte są dziś na wytrzymałych wypełnieniach ze sklejki). Co ciekawe, sklejka znajduje zastosowanie także w budownictwie przemysłowym, gdzie sprawdza się jako materiał na podłogi hal magazynowych, podesty, platformy rusztowań, a także elewacje, wykończenia wnętrz, parkiety czy drzwi. Zależnie od metody jej przygotowania i konserwacji, sklejka może być odporna na wilgoć, wodę, a nawet ogień.sklejka

2. Produkcja opakowań

Drewniane pudełeczka, skrzynie i pojemniki stosowane między innymi przy przewozie ciężkich sprzętów, niebezpiecznych towarów czy zabezpieczeniach wyposażenia domowego są niejednokrotnie przygotowywane właśnie z trwałej sklejki.

skrzynia ze sklejki
3. Przemysł stoczniowy i szkutnictwo

O ile sklejka może być kojarzona przede wszystkim jako materiał suchotrwały, zabezpieczenie jej przed wodą specjalnymi powłokami hydrofobowymi pozwalają na wykorzystanie jej właściwości w projektach kadłubów jachtów, żaglówek i łódek, a także w przemyśle stoczniowym w ramach wyposażenia wnętrz i ładowni statków.

żaglówka
4. Produkcja galanterii drewnianej

Drewniane opakowania na nieco mniejszą skalę to kolejne zastosowanie wytrzymałej sklejki, która w galanterii drewnianej sprawdza się jako elegancki materiał na szkatułki i trwałe zabawki. Ze sklejki wykonywanych jest dziś wiele puzzli dla dzieci, drewnianych zabawek, czy tablic sensorycznych.

zabawki ze sklejki
5. Sprzęt sportowy

Kupując w sklepach sportowych sprzęty z elementami drewnianymi należy liczyć się z tym, że większość z nich wykonywana jest dziś z wysokiej jakości sklejki, a nie litego drewna. Zabieg taki to nie tylko oszczędność i możliwość obniżenia kosztów produkcji, ale i sposób na ochronę środowiska poprzez efektywniejsze wykorzystanie drewna. Sklejkę można spotkać między innymi w kajakach, wiosłach, kijach baseballowych, czy na wyposażeniu placów zabaw dla dzieci.wiosło

6. Instrumenty muzyczne

Podobnie jak w przypadku sprzętu sportowego, przy produkcji skrzyń pianin i fortepianów, skrzynek kolumn głośnikowych, czy instrumentów nie wymagających litego drewna coraz częściej korzysta się dziś ze znacznie lżejszej i tańszej w produkcji sklejki. Ta, po odpowiednim wykończeniu będzie wyglądała równie efektownie, nie ujmując przy tym jakości samych instrumentów.

gitara
7. Zabudowa samochodów dostawczych

Ostatnią, choć nie mniej ciekawą propozycją zastosowania sklejki stał się w ostatnich latach przemysł motoryzacyjny. Lekkie arkusze sklejki brzozowej zdają się doskonale sprawdzać w roli wykończenia i zabudowy wnętrza samochodów dostawczych, które ta zabezpiecza przed uszkodzeniami jednocześnie ułatwiając ich organizację.

zabudowa samochodu dostawczego

Sklep internetowy Betulla zapewnia wysokiej jakości sklejkę do zabudowy samochodów dostawczych