Szkło jest popularnym materiałem używanym w aranżacji wnętrz. Wielkie przeszklenia zamiast tradycyjnych okien wprowadzają ogromne ilości światła do nowoczesnych domów równocześnie nadając im lekkości. Wybierając balustrady wykonane właśnie ze szkła zarówno we wnętrzu, jako zabezpieczenie schodów, jak i na zewnątrz okalających balkon, taras czy zabezpieczających okna wprowadzamy więc więcej światła do naszej przestrzeni nie pomniejszając jej wizualnie.

Wykonanie i materiały

Balustrada szklana, czy to zastosowana jako barierka przy schodach wewnętrznych, czy jako zabezpieczenie okna czy balkonu składa się z metalowej konstrukcji nośnej oraz tafli szkła. Najczęściej wykonane one są z szkła hartowanego lub z droższego szkła bezpiecznego, czyli takiego, które po uderzeniu nie rozbija się na kawałki, a jedynie zostaje na nim ślad promieniście rozchodzących się pęknięć. Ciekawym rozwiązaniem może być również wybranie szkła samoczyszczącego dla tych, którzy obawiają się utrzymania przezroczystych barierek w schludnym stanie. Powierzchnia takiego materiału pokryta jest cienką warstwą mineralnej substancji, która minimalizuje powstające zabrudzenia. W zależności więc od naszych potrzeb możemy wybrać odpowiedni materiał.

szklane drzwi

Estetyka

Choć do niedawna wielkie szklane zabezpieczenia schodów mogliśmy zobaczyć głównie w budynkach użyteczności publicznej takich jak muzea, lotniska czy biura utrzymanych lub odnowionych w modernistycznym czy industrialnym duchu to balustrady szklane coraz częściej wykorzystywane są w aranżacji prywatnych wnętrz. Wybranie przezroczystych elementów nie zatrzymuje światła, pozwala wyeksponować inne elementy, jak na przykład te, które znajdują się za szklaną taflą. Do wyboru mamy nie tylko gładkie powierzchnie, ale także niezliczony wybór kolorów, wzorów czy faktur. Popularnym rozwiązaniem jest również szkło matowe, które przepuszcza prawie tyle samo światła, co przezroczyste, a pozwala na więcej prywatności z tym samym efektem “wow”.

Bezpieczeństwo

Szkło nie kojarzy się z najtrwalszym materiałem, ale dzięki nowoczesnym technologiom nie ustępuje miejsca bardziej tradycyjnym rodzajom balustrad. Ponadto z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa ma wiele innych zalet. Dzięki temu, że jest przezroczyste dzieci mogą widzieć co się znajduje za nimi bez wspinania się na poręcz czy wyglądania zza barierki balkonu. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wypadku nie ograniczając pola widzenia maluchom. Dotyczy to również zwierząt domowych.
Balustrady szklane często wykonane są z jednego dużego kawałka szkła, co ogranicza ilość słupków charakterystycznych dla typowych balustrad. Dzieci nie mają więc możliwości próbowania włożyć swoich rąk czy nawet główek  pomiędzy słupki, co ogranicza ryzyko ewentualnych urazów.

szklane balustrady i ścianyZe względu na materiał z jakiego są wykonane takie balustrady nie wymagają również impregnacji, jak drewno, a w razie zaniedbań na pewno nie zbutwieją stwarzając zagrożenie.

Podsumowując warto rozważyć zamontowanie balustrady szklanej. Dzięki nowoczesnym technologiom jest to rozwiązanie bezpieczne i trwałe. Technika przychodzi też na pomoc tym, którzy obawiają się utrzymania wielkich szklanych powierzchni w czystości oferując szkło samoczyszczące. Mnogość faktur, kolorów i wzorów sprawia, że szklane elementy pasują już nie tylko to ultranowoczesnych, industrialnych wnętrz, ale sprawdzą się w bardziej tradycyjnie urządzonych mieszkaniach i domach. Zastosowane w przypadku balkonów i tarasów nie ograniczają widoków, a przecież to często one decydują o wybraniu takiego, a nie innego miejsca na nasze domostwo. Zarówno, jako elementy zewnętrzne, jak zastosowane wewnątrz balustrady szklane robią piorunujące wrażenie, a w zależności od ich wykorzystania mogą być głównym punktem wystroju, jak i podkreślać te dla nas ważniejsze.