Dziedziny, które są związane z bezpieczeństwem w IT są niezwykle rozwinięte oraz wymagają poruszenia wielu tematów, które mogą mieć wpływ na kontrolę oraz zabezpieczenia w przedsiębiorstwie. Aby nauczyć się podstawowych zasad funkcjonowania bezpiecznego oprogramowania warto przejść podstawowe szkolenia oraz kursy związane z bezpieczeństwem w sieciach komputerowych.

Jak rozpocząć naukę o bezpieczeństwie internetowym?

W dzisiejszych czasach według analiz niemalże 65% ataków komputerowych spowodowane jest przez błędy użytkowników podczas korzystania z infrastruktury komputerowej oraz sieci internetowej. Zazwyczaj błędy wynikają z braku wiedzy na temat bezpieczeństwa w sieciach IT. Pomimo tego, że użytkownik sprawnie posługuje się oprogramowaniem komputerowym nie oznacza to, że do końca zdaje sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie ze sobą np. otwarcie podejrzanego emaila czy kliknięcie w nieznany link w przeglądarce internetowej.

Warto więc inwestować w naukę w zakresie bezpieczeństwa internetowego. Aby rozpocząć naukę można udać się na kursy i szkolenia, które będą nie tylko krótkie, ale doskonale zoptymalizowane w zależności od poziomu zaawansowania użytkownika. Zazwyczaj kursy te zawierają informacje na temat tego, jak korzystać z komputera i internetu, aby nie doprowadzić do zakażenia wirusem bądź ataku hakerskiego.

Warto interesować się tematyką wyżej wspomnianego bezpieczeństwa, ponieważ dane przechowywane na komputerze takie jak np. loginy i hasła (w tym bankowość internetowa) w przypadku włamania mogą zostać skradzione, co może mieć koszmarne skutki dla użytkownika, których konsekwencje mogą ciągnąć się przez długi czas w przyszłości.

Nauka o bezpieczeństwie w IT to nie tylko szkolenia i kursy, ale także literatura, która jest dostępna dla każdego. Książki tematyczne pozwalają poznać podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem podczas poruszania się po sieciach komputerowych oraz korzystania z oprogramowania komputerowego.

Bezpieczeństwo IT – co to takiego?

Ogólnie rzecz biorąc zabezpieczenia komputerów oraz sieci internetowych to kompleks złożonych elementów oprogramowania takich jak np. antywirusy, firewall’e, filtry antyspamowe oraz sieci VPN. Każdy z elementów ma określoną funkcję w działaniach mających na celu zabezpieczenie zarówno sieci jak i samego komputera.

Korzystając z dedykowanych antywirusów i firewall’ów można wyeliminować większość zagrożeń płynących z sieci internetowych. Oprogramowanie zabezpieczające pozwala określić czy strony jakie odwiedza użytkownik są bezpieczne oraz czy pliki, które znajdują się na dysku nie są oprogramowaniem szpiegującym.

Dodatkowo w bezpieczeństwie IT ważne jest blokowanie nieautoryzowanych nośników, które mogą być podpinane do urządzeń pracujących w sieci komputerowej. Bezpieczeństwo IT jest ważne niemalże na każdej płaszczyźnie – zarówno prywatnej jak i Państwowej. Zazwyczaj dotyczy ono zabezpieczenia danych osobowych przed wyciekami bądź nieautoryzowanym dostępem osób postronnych do komputerów.

Obecnie obowiązujące prawo (w tym RODO) ściśle określa jakie zasady bezpieczeństwa muszą być przestrzegane w celu zapewnienia jak najwyższego poziomu ochrony danych osobowych. Nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaju informacje o użytkownikach są danymi poufnymi oraz powinny być one ściśle chronione.

Dlaczego warto uczyć się o zabezpieczeniach IT?

Poszerzanie własnej wiedzy w tematyce bezpieczeństwa informatycznego jest niezwykle ważne szczególnie w przypadku pracowników służb administracji publicznej bądź organizacji rządowych, ale także banków. Użytkownicy muszą posiadać podstawową wiedzę na temat funkcjonowania systemów zabezpieczających komputery przed oprogramowaniem szpiegującym oraz wyciekami danych.

Dzięki temu można zapewnić najwyższy poziom ochrony danych osobowych w przedsiębiorstwach i organizacjach. Szkolenia oraz kursy doszkalające z zakresu bezpieczeństwa w IT dotyczą głównie sposobów korzystania z przeglądarek internetowych oraz skrzynek pocztowych. Wiedza jaką można przyswoić na kursach to nie tylko podstawowe zagadnienia, ale także nieco bardziej zaawansowane kwestie, które mogą okazać się przydatne podczas pracy.

Każdy użytkownik powinien wiedzieć jak postępować w przypadku przedostania się wirusa do systemu komputerowego oraz kogo należy w takim przypadku powiadomić. Warto też wspomnieć, że nauka z zakresu bezpieczeństwa internetowego to także wiedza o słabych punktach urządzeń mobilnych, bezpiecznych certyfikatach w przeglądarkach oraz możliwych rodzajach ataków. Podsumowując tematykę nauki w branży IT zdecydowanie warto inwestować we własny rozwój oraz kursy poszerzające wiedzę.