Ból gardła to częsta dolegliwość, która towarzyszy różnym chorobom, przez co pacjenci niekiedy bagatelizują ten sygnał i postrzegają go jako mało istotny dla zdrowia.

Jednak pomimo tego, że mnóstwo osób postrzega to za element przeziębienia lub niegroźnej infekcji wirusowej czy bakteryjnej, to może także oznaczać poważną chorobę związaną z narządami szyi, jak choćby krtań, przełyk, tchawica. Dlatego tak ważna jest poprawna diagnoza i konsultacje ze specjalistą.

O jakich chorobach może świadczyć ból gardła?

Powodem bólu gardła może być element życia codziennego, jak choćby dym papierosowy, klimatyzacja, wdychanie niebezpiecznych substancji. Jednak ten sygnał to też oznaka poważniejszych problemów, a jednym z nich jest angina paciorkowca. Kolejnym jest nowotwór, a także zapalenie gardła, zapalenie migdałków podniebnych, choroba refluksu żołądkowego. Ta dolegliwość u wielu pacjentów jest najczęściej odczuwana podczas typowego przeziębienia, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. 

Jakie inne objawy pojawiają się przy chorobach gardła i jaki sposób leczenia należy wdrożyć?

W pierwszej kolejności warto wyeliminować wszystko to, co podrażnia śluzówkę gardła mechanicznie. Dobrą opcją jest rezygnacja z palenia papierosów czy cygar, wyłączenie lub zmniejszenie klimatyzacji oraz pozbycie się wszelkich chemicznych substancji, które podczas oddychania mogą docierać właśnie w okolice jamy ustnej.

Angina paciorkowca przenoszona jest drogą kropelką, zatem dość łatwo rozprzestrzenia się między ludźmi. Inne jej symptomy to ogólne złe samopoczucie i rozbicie, nalot czopów ropnych na migdałkach, gorączka i powiększone węzły chłonne. Powiązane z tym jest wirusowe zapalenie gardła, można zaobserwować wtedy zaczerwienienie i obrzęk błony śluzowej oraz jej podrażnienie. Do tego pojawia się ból podczas przełykania pokarmu lub płynu, a także w trakcie mówienia, ból głowy, ucha, gorączka, kaszel i katar. Czasami tego typu choroba przechodzi niezauważona, ponieważ może ustąpić samoistnie po tygodniu. 

Warto też nadmienić o zapaleniu migdałków podniebiennych, które w dużej części sprowadza się do bólu gardła, brzucha, głowy, żółtego lub białego nalotu, zaczerwienienia, obrzęku, nieprzyjemnego odczucia podczas połykania. Zaobserwować można również powiększenie węzłów chłonnych, gorączkę, biegunkę i wymioty.

Kolejną chorobą są nowotwory gardła, lecz symptomy są różne i zależą od tego, w którym miejscu się rozwija. Jeśli mieści się w części ustnej, wówczas może emitować ból podczas przełykania lub promieniujący do ucha, dawać uczucie owrzodzenia lub obcego elementu. Gdy jest zlokalizowany w części nosowej, może powodować guz w obrębie szyi, bóle głowy, uczucie zatkanego ucha i krew z nosa. Rak w części krtaniowej może objawiać się poczucie podrażnienia, chrypę, bezgłos, elementu przeszkadzającego w przełykaniu.

Trzeba też wspomnieć o przeziębieniu. Wówczas bólowi towarzyszą problemy podczas przełykania płynów oraz pokarmów, drapanie lub swędzenia w okolicy przełyku, a także chrypa. Tego typu sytuacje mogą wynikać z wirusowego zapalenia gardła. Chociaż wiele osób bagatelizuje takie objawy, to jeśli stan podrażnienia przedłuża się i nie ma poprawy po środkach powszechnie dostępnych, koniecznie trzeba udać się do lekarza, ponieważ może to być zakażenie bakteryjne. Odróżnienie tego, co powoduje chorobę, może być trudne bez badania specjalisty. Dolegliwość mogą wywoływać rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, wirusy paragrypy i utrzymują się od 5 do 8 dób, a poprawa powinna być widoczna od 3 do 7 dni. Występowanie innych objawów, jak katar, zatkany nos, kaszel, zaczerwienione i łzawiące oczy są charakterystyczne w przypadku odmiany wirusowej. 

gardło

Konsultacje u doświadczonego laryngologa

W razie pojawienia się różnych niepokojących bólów gardła, uszu, nosa, krtani i tych okolic warto udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ten pierwszy kontakt może zdiagnozować, czy jest to przejściowa infekcja, którą może wyleczyć internista, czy jednak konieczna jest specjalistyczna porada oraz bardziej skomplikowane badania. 

Wówczas pacjent może otrzymać skierowanie do polecanego lekarza laryngologa z Jeleniej Góry – Jacka Latusińskiego, oraz udać się do niego już z wynikami badań zleconymi wcześniej. Ważny jest czas, ponieważ zwlekanie z wizytą może jedynie spotęgować nieprzyjemne objawy i umożliwić rozwinięcie się choroby w bardziej zaawansowane stadium.