Ból kolana może wbrew pozorom dotykać osób w praktycznie każdym wieku. Jest on wynikiem zarówno nagłych przeciążeń, powstających np. podczas uprawiania sportu, jak i podniesienia ciężaru lub jest wynikiem przewlekłych chorób zwyrodnieniowych. Jakie badania warto wykonać, gdy pojawia się ból kolana?

Jakie są najczęstsze przyczyny urazów kolana?

Najpopularniejszymi powodami kłopotów z kolanami są oczywiście aktywność fizyczna i przewlekłe choroby zwyrodnieniowe, jakie pojawiają się często w wieku starszym. Do tego czasem zdarza się, że do urazu dojdzie podczas wykonywania codziennych czynności, obejmujących podnoszenie większego ciężaru lub nieprawidłowego ustawienia nogi.  

Na ogół dzieli się bóle kolan na cztery grupy: 

  • bóle wywołane urazami ostrymi,
  • bóle wynikające z przeciążenia,
  • bóle związane z chorobami zwyrodnieniowymi,
  • bóle o innym podłożu.

Jakie dolegliwości i choroby może sugerować ból kolana?

Bóle kolana a urazy ostre

  • Uszkodzenie chrząstki stawowej – dochodzi do niego najczęściej podczas uprawiania sportu lub podczas wypadków. Ryzyko jej uszkodzenia podnosi również ogólne osłabienie mięśni, zaburzona mechanika stawów i osłabienie osi kończyny.
  • Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego – dochodzi do niego najczęściej w wyniku skręcenia stawu kolanowego.

Ból związany z przeciążeniem

  • Kolano skoczka – powstaje na skutek nakładających się na siebie mikrourazów, a ból odczuwany jest na ogół w miejscu łączenia się rzepki z kością piszczelową. Na początku ból pojawia się głównie podczas wysiłku fizycznego, później jednak może zacząć utrudniać codzienne funkcjonowanie.
  • Zapalenie kaletki przedrzepkowej – często dochodzi do niego podczas długotrwałego klęczenia np. w ramach pracy. Ból może towarzyszyć zarówno podczas całego ruchu stawu, jak i jedynie przy zginaniu i prostowaniu kolana. 

Bóle kolana w chorobach zwyrodnieniowych

W tym przypadku mówimy o bólu związanym ze zmianami nieodwracalnymi, występującymi głównie u osób starszych. Początkowe etapy leczenia mogą obejmować podawanie leków doustnie i w formie zastrzyków, a w stanach zaawansowanych niewykluczone jest stosowanie leczenia operacyjnego.

Inne podłoża bólu kolan

Ta grupa problemów dotyka z kolei głównie osób w młodym wieku i jest związana ze zwichnięciami. Najczęściej objawia się to bólem na odcinku rzepkowo-udowym, a także poczuciem niestabilności podczas chodzenia (“uciekające” kolano). W tym przypadku możliwe jest przywrócenie pełnej sprawności fizycznej w ramach odpowiednio dobranego leczenia.

bolące kolano

Jakie badania wykonać w przypadku bólu kolan?

Rodzaj badania zależy w dużej mierze od rodzaju urazu, z jakim mamy najprawdopodobniej do czynienia. Wyróżniamy następujące rodzaje popularnych badań:

  • RTG – pozwala w szybki sposób określić rodzaj i zakres urazu, sprawdza się w przypadku uszkodzeń na tle zwyrodnieniowym i zapalnym. Z uwagi jednak na negatywny wpływ promieniowania rentgenowskiego na organizm ludzki, częstotliwość jego stosowania jest ograniczona.
  • Rezonans magnetyczny – sprawdza się przede wszystkim w przypadku obrzęków i złamań.
  • USG – pozwala kontrolować stan więzadeł, łękotki, mięśni i nerwów. Podczas badania wykorzystuje się działanie ultradźwięków, zatem w przeciwieństwie do badania RTG nie ma ono negatywnego wpływu na człowieka. 

USG stawu kolanowego – co można dzięki niemu wykryć?

USG kolan może być przeprowadzone w sposób dynamiczny. Oznacza to, że podczas badania pacjent przyjmuje różne pozycje, dzięki czemu poprawia widoczność poszczególnych struktur w kolanie. 

Podczas USG kolan można wykryć takie przypadłości jak kontuzje mięśni, urazy chrząstki, uszkodzenia więzadeł, ścięgien, zapalenie kaletek czy też urazy łąkotek.

USG pozwala zbadać m.in. następujące struktury:

  • więzadło poboczne piszczelowe,
  • pasmo biodrowo-piszczelowe,
  • więzadło poboczne strzałkowe,
  • ścięgno mięśnia czworogłowego uda,
  • troczki, więzadło i powierzchnię rzepki,
  • ścięgno przyśrodkowe.

Jak ważne jest diagnozowanie bólu kolan?

Często zdarza się, że w razie mniejszych urazów stosujemy leczenie domowe lub liczymy na to, że dolegliwość przejdzie sama. Tymczasem, nawet jeśli ból minie, może dojść do mikrouszkodzeń, które w razie kolejnych urazów mogą negatywnie wpłynąć na przebieg stosowanego leczenia i w odczuwalnym stopniu utrudnić powrót do wcześniej formy. Jeśli cierpisz na ból kolana, zachęcamy do jak najszybszego wykonania USG stawu kolanowego w Gdańsku.