W polskim społeczeństwie wciąż funkcjonuje mit, że samodzielne czuwanie nad budową własnego domu to oszczędność pieniędzy i gwarancji rzetelności wykonania.

W tym krótkim artykule zweryfikujemy to przekonanie i pokażemy Ci, jaka jest alternatywa dla żmudnego budowania domu na własną rękę.

Dlaczego nie warto budować domu na własną rękę?

Decyzja o wybudowaniu własnego domu wiąże się dla większości Polaków z koniecznością wzięcia kredytu. Następuje po niej trudny czas poszukiwania oszczędności i faktycznego pomieszkiwania w dwóch miejscach naraz: w starym mieszkaniu oraz na placu budowy. Na naszej głowie spoczywa wiele pracochłonnych obowiązków jak choćby nadzorowanie ekipy budowlanej czy starania o podłączenie niezbędnych mediów.

Nikt nie chce, aby taki stan przejściowy utrzymywał się zbyt długo, jednak jak pokazuje doświadczenie, samodzielna budowa domu jednorodzinnego może zająć nawet kilka długich lat. W tym czasie wymarzony własny kąt nie przestaje być dla nas źródłem stresu, gdy stopniowo musimy załatwiać coraz to nowsze formalności prawne i ponosimy odpowiedzialność za wszelkie nieprawidłowości.

Niekiedy czynnikiem, który wydłuża proces budowy, jest nasz brak obeznania w tego typu procesach. Trudno jednak winić o to osoby na co dzień zajmujące się zupełnie innymi dziedzinami życia. Niestety, budowa, która ciągnie się w nieskończoność nie przynosi oszczędności, ponieważ surowy budynek wymaga zabezpieczania przed pogodą i niechcianymi lokatorami. My zaś wciąż jeszcze nie mieszkamy na swoim.

Alternatywą dla problemów z budową domu na własną rękę może być zatrudnienie inwestora zastępczego.

Kim jest inwestor zastępczy i jakie są jego obowiązki?

Inwestor zastępczy to przedsiębiorstwo, która przejmuje na siebie obowiązki inwestora bezpośredniego w zakresie wzniesienia obiektu budowlanego. Z takiego rozwiązania korzystają osoby, które nie mają wystarczająco dużo czasu, by samodzielnie nadzorować budowę nowego domu.

Wielu klientów decyduje się na podpisanie umowy z inwestorem zastępczym we Wrocławiu również po to, by zagwarantować sobie jak najwyższy profesjonalizm usług budowlanych.

Umowa o zastępstwo inwestycyjne najczęściej opiera się na konstrukcji zdefiniowanej w Kodeksie Cywilnym umowy zlecenia. Na mocy tego kontraktu inwestor zastępczy przejmuje na siebie następujące obowiązki:

  • Zorganizowanie pracy na terenie budowy zgodnie z przepisami BHP;
  • Zlecenie opracowania dokumentacji projektowej osobom o odpowiednich kwalifikacjach;
  • Obsadzenie osoby o odpowiednich kwalifikacjach w roli kierownika budowy;
  • Pomoc w zakresie uzyskania pozwolenia na budowę;
  • Wybór i zawieranie umów z wykonawcami;
  • Przeprowadzanie rozliczeń z wykonawcami;
  • Przeprowadzanie odbiorów częściowych i końcowego budynku lub jego części;
  • Udział w próbach instalacyjnych;

Dobry inwestor zastępczy przez cały czas ściśle współpracuje z inwestorem bezpośrednim, czyli Tobą. Kolejnym z jego ważnych obowiązków jest informowanie Cię o przebiegu budowy.

Nawet, jeśli uzna, że jakaś zmiana w planie inwestycji będzie korzystna, nie może dokonać jej bez Twojej zgody i nie wolno mu dokonywać zbędnych wydatków wykraczających poza wysokość nakładów pieniężnych określoną w dokumentacji inwestycji. Wybierając inwestora zastępczego, zadbaj o to, by była to firma mogąca pochwalić się nie byle jakim doświadczeniem i wiedzą.

Jakie korzyści płyną ze współpracy z inwestorem zastępczym?

Jakich korzyści możemy się spodziewać, jeśli zrezygnujemy z budowania domu na własną rękę i zatrudnimy doświadczonego inwestora zastępczego? Na pewno będzie do nich należeć oszczędność czasu, o której wspominaliśmy już wyżej.

Nie będziesz musiał angażować się w niezwykle czasochłonne zadania jak poszukiwania odpowiednich materiałów budowlanych. Nie każdy przecież zna się na tego rodzaju zagadnieniach. Przeniesienie obowiązków związanych z budową to także ogromna ulga w stresie, również z tego powodu, że profesjonalny inwestor będzie wyjaśniał wszelkie napotykane po drodze niejasności. 

inwestor wrocław

Gdzie znaleźć dobrego inwestora zastępczego we Wrocławiu?

Planujesz wybudowanie swojego domu na przedmieściach stolicy Dolnego Śląska? Z pewnością przyda Ci się pomoc w tym logistycznym wyzwaniu! Profesjonalne doradztwo i szeroki wybór usług zagwarantuje Ci Studio Architektury AJR. AJR zatrudnia zaangażowanych specjalistów, którzy po oddaniu projektu wciąż utrzymują kontakt z klientem i kontrolują przebieg realizacji inwestycji. Na stronie internetowej ajrstudio.pl znajdziesz różnorodne propozycje gotowych projektów na dom mieszkalny.