Na co dzień nie zastanawiamy się nad kwestiami dotyczącymi ostatniego miejsca, do którego trafimy, czyli grobu. Nie rozważamy tego, czy lepszym rozwiązaniem jest zwykły grób ziemny, czy też wymurowanie rodzinnego grobowca, a często okazuje się, że lepiej przemyśleć to wcześniej. 

Czym właściwie jest grobowiec?

Grobowiec to nic innego jak grób z wymurowana podłogą i ścianami, umożliwiający złożenie w nim więcej niż jednej trumny. Pomnik jest montowany na wymurowanej piwnicy, co sprawia, że w przeciwieństwie do zwykłego grobu ziemnego, nie jest konieczne rozbieranie całego nagrobka przed dokonaniem kolejnego pochówku. Wystarczy jedynie odsunąć umieszczoną nad trumnami płytę. Trzeba przyznać, że gdy w rodzinie padnie decyzja o spoczęciu we wspólnym grobie, trudno o lepszy wybór niż wymurowanie grobowca. Wymiary grobowców regulowane są przez ogólne przepisy prawne, a także przez przepisy obowiązujące na poszczególnych cmentarzach.

Kiedy warto wybudować grobowiec?

Grobowiec murowany ma tę przewagę nad grobem ziemnym, że po wniesieniu opłaty za użytkowanie, nie jest konieczne jej ponawianie co 20 lat. Murowany grobowiec, w przeciwieństwie do grobu ziemnego, jest nienaruszalny. Nie trzeba też czekać przez 20 lat z możliwością kolejnego pochówku. To ogromna korzyść, dająca grobowcom znaczną przewagę nad grobami ziemnymi.

Przepisy dotyczące budowy grobowca

Cześć z nich została już wspomniana. Kolejne przepisy dotyczą murowania grobowców o konkretnych wymiarach, tak aby wszystko przebiegało w zgodzie z planami zagospodarowania przestrzennego. Przede wszystkim nie możemy umieszczać więcej niż dwie trumny w poziomie, a ilość pięter w grobowcu nie jest ściśle uregulowana, jednak odległość pomiędzy dnem grobowca, a poziomem wód gruntowych nie może być mniejsza niż 0,5 m. Postawiony nagrobek nie może przekraczać wymiarów grobu. Warstwa ziemi, przykrywająca trumnę, powinna wynosić co najmniej metr. Wymiary komory grobowej, przewidziane dla pojedynczej trumny, to 2,3 m długości, 1,3 m szerokości oraz 1,7 m głębokości, wraz z zachowaniem 0,5 m odstępu na każdym boku.

cmentarz grobowce

Orientacyjne ceny grobowca

Będą się on naturalnie różnić w zależności od tego, w jakim miejscu zdecydujemy się na pochówek i jaki wybierzemy zakład pogrzebowy. Wykupienie miejsca na obleganym cmentarzu w mieście będzie z pewnością dużo droższe niż w przypadku pogrzebu na małym cmentarzu gdzieś na wsi. Za usługę wymurowania grobowca inne ceny oferują też poszczególne zakłady pogrzebowe. Przykładowy koszt pojedynczego grobu murowanego dwupoziomowego oscyluje już w granicach 2 tys. zł, a jeśli interesujemy się trzypoziomowa kondygnacją, mowa o kosztach w wysokości ok. 2800 zł. Ceny grobów podwójnych o dwóch lub trzech poziomach to koszt w granicach 3-4 tys. zł. Jeśli zaś myślisz o zamianie grobu ziemnego na murowany, poniesiesz koszt w wysokości 1500 zł. Dla porównania opłata za grób ziemny nie przekroczy kilkuset złotych, lecz jak już to było wspomniane, trzeba ja ponawiać co 20 lat, tyle tez trzeba czekać z kolejnym pochówkiem, a często okazuje się, że nie jest to zbyt komfortowa sytuacja. 

Decyzja o wymurowaniu grobowca powinna być dobrze przemyślana i omówiona z bliskimi. Wspólnie zastanówcie się nad najlepszym miejscem, dostępnym budżetem oraz wyborem specjalistycznego zakładu. 

Artykuł został stworzony, dzięki współpracy z firmą „Kamieniarz” Sp. z o.o. – blaty z kamienia.

Adres: ul. Grabiszyńska 337c, 52-402 Wrocław
Telefon kontaktowy: 600 411 072
Adres e-mail: schodyzkamienia@gmail.com
Strona internetowa: Kamienne blaty kuchenne na wymiar – blatyzkamienia.pl