Herbata rooibos zyskuje na popularności jako pyszny i zdrowy napój. W południowej Afryce spożywana jest od stuleci, ale teraz podbija także Polskę. To aromatyczna, bezkofeinowa alternatywa dla czarnej i zielonej herbaty.

Czym jest herbata rooibos?

Herbata rooibos jest również znana jako herbata czerwona. Wykonuje się ją używając liści z krzewu o nazwie Aspalathus linearis, zwykle uprawianego na zachodnim wybrzeżu Afryki Południowej. Rooibos jest naparem ziołowym i nie jest spokrewniony z zieloną lub czarną herbatą. Tradycyjne rooibos tworzy się poprzez fermentację liści, co nadaje im czerwono-brązowy kolor.
Dostępne jest również zielone rooibos, które nie jest sfermentowane. Zwykle taki susz jest droższy i bardziej aromatyczny w smaku niż tradycyjna wersja herbaty, a także ma więcej przeciwutleniaczy.
Rooibos zawiera o 50 procent więcej przeciwutleniaczy niż herbaty zielone. Napój ten ma słodki, łagodny profil smakowy z nutami miodu i wanilii.
Przez stulecia mieszkańcy RPA używali rooibos z powodu niezliczonych korzyści zdrowotnych, w tym w celu odciążenia zębów i promowania lepszego, głębszego snu.

Cenne właściwości zdrowotne herbaty rooibos

Rooibos przynosi nam wiele korzyści zdrowotnych. Przede wszystkim zawiera 50% więcej przeciwutleniaczy niż zielona herbata. Przeciwutleniacze oczyszczają nasz organizm ze szkodliwych wolnych rodników, które mogą powodować uszkodzenia naszych komórek i wywoływać raka. Badania pokazują, że picie herbaty rooibos zwiększa poziom głównego antyutleniacza, glutationu, w organizmie. Potężniejszy niż jakikolwiek inny przeciwutleniacz, glutation chroni przed stanem zapalnym, toksynami, wolnymi rodnikami i patogenami.
Co więcej jedynie w rooibos występuje aspalathin. Jest to rodzaj przeciwutleniacza, który okazał się mieć silne działanie przeciwzapalne i zwalczające raka.

herbata rooibos
To jednak nie koniec. W badaniu z udziałem 17 zdrowych ochotników przyjrzano się wpływowi zielonej, czarnej herbaty i rooibos na enzym konwertujący angiotensynę (ACE). To enzym znajdujący się w wewnętrznej warstwie naczyń krwionośnych, który powoduje kurczenie się ich zwiększając w ten sposób ciśnienie krwi. Badanie wykazało, że godzinę po tym, jak ludzie wypili 13,5 uncji herbaty rooibos, poziom ACE obniżył się, zmniejszając ciśnienie krwi u uczestników. Inne badanie z okresu sześciu tygodni pokazało, że picie sześciu filiżanek herbaty rooibos dziennie znacząco zwiększało poziomy całkowitego polifenolu, co poprawiało „dobry” cholesterol HDL. Obniżyło także „zły” cholesterol LDL i trójglicerydy.
Rooibos to również przepis na lśniące włosy i zdrową skórę. Badania pokazują, że stosowanie 10% ekstraktu herbaty rooibos na włosy znacznie zwiększyło ich wzrost u prawie 90 procent ochotników. Ekstrakt z rooibos jest również zalecany do stosowania na skórę ze względu na właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe i łagodzące.
To idealny napój dla wszystkich osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Nie zawiera on kalorii, a jest naturalnie słodki. Dzięki pomocy przeciwutleniaczy i temu, że równoważy poziom cukru we krwi jest to idealny środek dla osób starających się schudnąć.
Badania sugerują, że aspalathin, aktywny składnik herbaty rooibos, pomaga zredukować hormony stresu, które zwiększają uczucie głodu i powodują gromadzenie się tłuszczu. Jest to również związane z chorobami serca, opornością na insulinę i cukrzycą typu 2. Dane z badań pokazują, że rooibos może potencjalnie zapobiegać otyłości, wpływając na bilans energetyczny i sposób, w jaki jest on pożytkowany jako energia lub przechowywany w postaci tłuszczu. Jeżeli zależy nam na jeszcze większej obecności aspalatyny wybierzmy zielone rooibos.