Implanty zębowe dla wielu osób są możliwością na pozbycie się wstydu i kompleksów związanych z brakami w uzębieniu, które mogą wystąpić z różnych powodów. Na czym polega mocowanie implantów i o czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o ich założeniu? Dlaczego w niektórych przypadkach lekarz stomatolog może odradzać takie rozwiązanie? Dowiedz się jak najwięcej na ten temat i sprawdź, czy zakładanie implantów w Twoim przypadku jest możliwe.
Implanty zębowe – co to takiego i kiedy warto je zastosować?
Implanty zębowe to nic innego, jak sztuczne korzenie zębowe, które wszczepiane są na miejsce starego korzenia po tym, jak naturalny ząb z jakichś przyczyn musiał zostać usunięty i w jego miejscu pojawiła się nieestetyczna dziura. Takie miejsce może bardzo przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, szczególnie podczas jedzenia. Ponadto dziura po zębie wygląda bardzo nieatrakcyjnie i może być przyczyną wielu kompleksów oraz braku pewności siebie. Implanty mają postać śruby, która może mieć różną długość oraz średnicę. Wymiary dopasowywane są do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz tego, jak dużo miejsca zostało w jamie ustnej po usunięciu naturalnego zęba wraz z korzeniem. Śruba jest wykonana zawsze z tytanu, który jest materiałem mało inwazyjnym, który doskonale osadza się w dziąsłach i bez najmniejszego problemu integruje się z organizmem człowieka. Dzięki temu ryzyko jakichkolwiek powikłań, stanów zapalnych czy odrzucenia implantu jest ograniczone do minimum.
Implanty zębowe umożliwiają założenie korony lub mostu stomatologicznego. Dzięki temu można uniknąć konieczności wykonywania i przyklejania protezy, która jest o wiele mniej wygodna w codziennym użytkowaniu. Ze względu na to, że jest ona ruchoma, to często sprawia problemy podczas jedzenia oraz zakładania i wkładania. Ponadto zdarza się, że powoduje bardzo nieprzyjemne i bolesne otarcia oraz podrażnienia. Implanty zębowe pozwalają osadzić koronkę zębową zastępującą ząb naturalny na stałe, bez konieczności jej wyciągania i regularnego czyszczenia. O tego typu wstawkę należy dbać dokładnie tak samo, jak o pozostałe, zdrowe zęby. Implanty nie wymagają specjalistycznej pielęgnacji i po tym, jak już się dobrze przyjmą w jamie ustnej, to na pewno będą dobrze się prezentowały przez wiele, wiele lat.
Jakie są wskazania i przeciwwskazania do założenia implantów
Implanty zębowe zakłada się wtedy, gdy wskutek choroby zęba lub dziąsła, a także ze względu na inne przyczyny zdrowotne lub nieszczęśliwe wypadki, musi zostać usunięty w całości ząb lub kilka zębów w jamie ustnej pacjenta. W przypadku konieczności zaszczepienia kilku implantów można umieszczać je w razie potrzeby obok siebie, aby osadzić na nich most stomatologiczny, a także w różnych miejscach w jamie ustnej. Kwestia ta jest w stu procentach zależna od tego, jaki problem ma pacjent i jak rozmieszczone są jego braki w jamie ustnej, które mają zostać uzupełnione za pomocą implantów. Implanty pomagają w estetycznym uzupełnieniu uzębienia, a także sprawiają, że wskutek ubytku nie krzywi się cały zgryz. Poprawiają również komfort jedzenia oraz pomagają pozbyć się kompleksów.
W przypadku implantów, tak samo, jak w przypadku jakichkolwiek innych zabiegów medycznych i stomatologicznych, istnieją powody, dla których ich założenie może być niemożliwe. Ogólnie przyjmuje się, że implanty mogą być zakładane u każdej osoby dorosłej, której stan zdrowia ocenia się jako ogólnie dobry. Jednakże może okazać się, że struktura kostna dziąsła pacjenta jest zbyt osłabiona po usunięciu poprzedniego zęba, co uniemożliwia założenie implantu. Powodem do odmówienia wykonania tego zabiegu może być również zbyt młody wiek lub wiek powyżej 65 roku życia, za mało miejsca między zębami, a także przewlekłe choroby układu odpornościowego, cukrzyca, nałogowe palenie papierosów, choroby krwi, choroby psychiczne oraz niekorzystne warunki anatomiczne szczęki. Implantów nie zakłada się również u kobiet w ciąży.