Znakiem dzisiejszych czasów jest nieustanna obecność w przestrzeni wirtualnej. Należy jednak podkreślić, że nie jest to wyłącznie aktualny obraz, a stan przynajmniej od 10 lat.

Dostęp do Internetu nie jest niczym nowym, podobnie jak Internet mobilny, jednakże prędkość jego połączenia (zasięg) nie zawsze były satysfakcjonujące dla użytkowników. Kolejne przemiany oraz rozwój rozwiązań i narzędzi teleinformatycznych, pozwalają nam cieszyć się nieograniczonym dostępem do rozrywki, wiedzy – po prostu kontaktu ze światem.

Aktualnie mamy dostęp do trzech rodzajów bezprzewodowego Internetu mobilnego: 3G i 3,5G; LTE 4G i LTE Advanced oraz 5G, gdzie najpowszechniejszym jak dotąd jest Internet LTE. Czym jest i jaki jest jego zasięg? Czy popularność sięga dalej niż w naszym kraju? Przedstawiamy wszystkie najważniejsze informacje, jakie powinieneś znać o Internecie LTE.

Internet LTE – podstawowe informacje

O Internecie LTE słyszymy już od 2009 roku, kiedy to po raz pierwszy można było skorzystać z tego rodzaju połączenia. Jest najczęściej opisywany, jako „MEGAszybki Internet” a nawet „najszybszy Internet”, co niewątpliwie jest prawdą. Wyprzedza on bowiem swojego poprzednika tj. łącze 3G, dzięki czemu swego czasu zyskał kolejny, chętnie wykorzystywany w reklamach przydomek „następca trzeciej generacji”.

Wielu operatorów posiada w swojej ofercie pakiety zawierające łącze LTE, jednak niewiele osób wie co tak naprawdę oznacza ten skrót, a nawet niekiedy nie są świadomi z jakim rodzajem Internetu mają do czynienia. Internet LTE pochodzi od angielskiego Long Term Evolution, co znów możemy zinterpretować jako podniesienie naszej jakości życia, właśnie dzięki zwiększeniu prędkości przesyłu danych, które oferuje to rozwiązanie.

Oprócz tej podstawowej zalety LTE zmniejszyło znacznie opóźnienia co czyni z niego doskonałym narzędziem dla wszystkich lubiących surfować po Internecie, oglądających filmy na YouTube lub ulubione seriale na serwisach streamingowych (np. Netflix, Amazon Prime). Stabilność połączenia pozwala także na dużo więcej. Bez przeszkód możliwe jest prowadzenie połączeń z rodziną i znajomymi przy pomocy komunikatorów jak Skype lub Messenger, ale także rozmów na szczeblu zawodowym.

Korzystanie z Internetu mobilnego LTE jest po prostu prawdziwą przyjemnością, bez względu na urządzenie na którym jesteśmy. Nie ważne czy to laptop, smartfon czy tez tablet – wystarczy aby był wyposażony w tego rodzaju technologię, a możliwe jest skorzystanie z łącza najwyższej jakości. Jak to wygląda jednak w praktyce?

Zasięg dla technologii LTE

LTE jest rodzajem technologii, która pośredniczy w transmisji danych dla sieci 4G. W Polsce jest niewiele miejsc, gdzie występuje utrudniony dostęp do niej, tym samym zasięg LTE jest niemalże wszędzie. Teoretycznie możliwe jest osiągnięcie prędkości nawet do 300 Mb/s, jednak wiadomo, że zawsze mogą wystąpić pewne przeszkody. Jednakże według najnowszych testów użytkownicy mogą korzystać z prędkości od 45,4 Mb/s do 27,5 Mb/s podczas pobierania danych przez sieć LTE.

internet lte

LTE – Najlepszy Internet mobilny na świecie?

W Polsce Internet mobilny LTE jest jednym z popularniejszych, a także do niedawna najszybszych rodzajów połączeń z siecią. Pojawienie się 5G zmieniło ten stan rzeczy, jednakże jest to nowa technologia, która dopiero zadomawia się w naszym kraju. Tym samym 4G LTE króluje bez względu na to czy mówimy o wsiach, małych miasteczkach lub wielkich miastach. Jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów?

Najczęściej spotykanym stereotypem jest niezawodność wszystkiego co niemieckie – zaczynając od dróg, samochodów, a na przedmiotach codziennego użytku kończąc. Potwierdzają to niekiedy osoby, które tam się przeprowadziły, jednak czy naprawdę dotyczy to każdego aspektu? W przypadku Internetu LTE w Niemczech musimy wyraźnie podkreślić – dostępność sieci 4G, zasięg oraz prędkość jest o wiele niższa niż w innych państwach. Za dowód niech posłużą nam statystyki – jedna z większych niemieckich sieci Telekom zapewnia klientom 75% usług w standardzie LTE, gdzie w Polsce poziom ten osiąga nawet 80%.

Jednym słowem – nasi zachodni sąsiedzi wolą korzystać z sieci 3G, jeżeli chodzi o dostęp do Internetu mobilnego. Powodem nie jest niedostosowanie technologiczne, a z problemami z zasięgiem pozwalającym skorzystać z sieci LTE. Przesyłanie danych nie jest problemem w większych metropoliach jak np. Berlin, Monachium i Dortmund. Kłopoty mają jednak mieszkańcy wsi, gdzie transmisja danych jest bardzo utrudniona. Problem dotyka także regionów jak np. Brandenburgia i Meklemburgia.