Z roku na rok w Polsce rośnie zainteresowanie ekologią oraz dbanie o środowisko naturalne poprzez wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Inwestują coraz częściej osoby prywatne, które w ten sposób pragną wykorzystać energię słoneczną do zasilenia w prąd gospodarstwa domowe.
Z paneli fotowoltaicznych, bo to one najczęściej znajdują swoje zastosowanie w domowych elektrowniach, korzystają również przedsiębiorcy do utrzymania nieruchomości należących do ich firmy.
Zaletą korzystania z energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne jest fakt, iż prąd można zużywać na bieżąco, a nadwyżki magazynować w obawie przed pochmurnymi dniami lub odsprzedać. Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne jest zatem opłacalna, ale przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się więcej o pozyskiwaniu energii z odnawialnych źródeł.
Co zrobić z niewykorzystaną energią elektryczną z paneli fotowoltaicznych? Komu można sprzedać wyprodukowaną energię elektryczną? Jak rozliczyć energię z fotowoltaiki z lokalną elektrownią?
Fotowoltaika – co warto wiedzieć?
Fotowoltaika to nic innego jak panele fotowoltaiczne instalowane na gruncie lub na dachu w nasłonecznionym miejscu. Ich podstawowym zadaniem jest wyłapywanie promieniowania słonecznego i za pomocą instalacji przekształcenie prądu stałego w prąd zmienny, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych.
Panele fotowoltaiczne składają się z modułów, gdzie każdy wyposażony jest w falownik (inwerter), który odpowiada za przemianę prądu stałego w prąd zmienny. Dodatkowo inwerter zajmuje się wyłapywaniem problemów i awarii w całej instalacji, co przydaje się podczas kontroli poprawności działania paneli fotowoltaicznych.
Fotowoltaika jest w Polsce niezwykle opłacalna ze względu na położenie kraju. Większość dni w roku jest słonecznych, co sprzyja produkcji prądu z odnawialnych źródeł energii – w tym przypadku ze słońca. Wiele osób inwestuje w instalację kilku paneli słonecznych we własnych gospodarstwach domowych. Kilka paneli fotowoltaicznych pozwala na zasilenie budynku mieszkalnego, często nie wykorzystując przy tym całej wyprodukowanej energii. Co można zrobić z nadwyżkami energii elektrycznej?
Nadwyżki prądu z fotowoltaiki – możliwości
Przy nadwyżkach energetycznych w przypadku posiadania paneli fotowoltaicznych mamy trzy możliwości. Pierwsza z nich polega na dostosowaniu zużycia energii do produkcji energii z promieniowania słonecznego. W gospodarstwach domowych nagromadzony prąd można wykorzystać do zasilenia urządzeń, na które zawsze było szkoda dodatkowo płacić za zużytą energię. Należą do nich przede wszystkim klimatyzatory czy dodatkowe piece grzewcze.
Wielu Polaków nadwyżki energii elektrycznej sprzedaje do sieci elektroenergetycznej. Dzięki zamontowaniu specjalnego licznika, możliwa jest sprzedaż energii elektrycznej niema każdemu dostawy prądu, co gwarantują przepisy prawne.
Możliwe jest również magazynowanie niewykorzystanej energii elektrycznej i pozostawienie nadwyżek na czarną godzinę.
Czy opłaca się magazynować nadwyżki energetyczne?
Wiele osób twierdzi, że magazynowanie nadwyżek energetycznych jest najmniej opłacalną opcją w przypadku niewykorzystania całej energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w Polsce jest stosunkowo dużo dni słonecznych, dlatego ryzyko, że prądu zabraknie jest naprawdę nikłe. Dodatkowo energię elektryczną można magazynować jedynie w bateriach litowo-jonowych, a zakup baterii o odpowiedniej wielkości i ich utrzymanie jest niezwykle kosztowne.
Sprzedaż niewykorzystanej energii do elektrowni – jak wygląda?
W 2016 roku weszła w życie ustawa OZE, dzięki której możliwa stała się sprzedaż nadwyżek energetycznych produkowanych w przydomowych elektrowniach. W ustawie zostały zawarte wszystkie regulacje prawne, dzięki którym właściciele instalacji fotowoltaicznych będą mogli pozbyć się odpłatnie nadwyżek prądu.
Według ustawy dostawy prądu mają obowiązek odkupienia prądu pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. Samo rozliczenie odbywa się na podstawie bilansu energetycznego, wysyłanego poprzez specjalnie zamontowany licznik. Wysokość ceny za sprzedany prąd jest liczona wedle rzeczywistych pomiarów na urządzeniach montowanych w przyłączach instalacji.
Na 10kW wyprodukowanego prądu otrzymamy zwrot energii w stosunku 1kW do 0,8kW. Instalacje fotowoltaiczne powyżej 10kW nie mają jednak możliwości sprzedaży nadwyżki energii elektrycznej. Inwestycja w panele fotowoltaiczne jest zatem najbardziej opłacalna dla gospodarstw domowych, a mniej dla przedsiębiorców.
Chcesz zamontować fotowoltaikę w Legnicy? Firma EL-VAR zajmuje się montowaniem nowoczesnych paneli fotowoltaicznych, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie pełnej niezależności.