Usługa projektowania wnętrz staje się coraz popularniejsza, a architekci wnętrz są rozchwytywani nie tylko w miejscach pracy, czyli biurach i punktach usługowych, lecz także przez osoby prywatne, które chcą mieć profesjonalnie zaprojektowane mieszkanie czy dom. Jeśli również chcesz nawiązać współpracę z architektem, zapraszamy do lektury artykułu – powiemy o tym, czym dokładnie jest projektowanie wnętrz i jakie są jego zalety.
Na czym polega projektowanie wnętrz?
Pojęcie projektowania wnętrz jest dosłowne – architekt zajmuje się zaplanowaniem tego, w którym miejscu będą znajdowały się poszczególne instalacje i meble, w jaki sposób wszystko będzie ze sobą współgrało i zajmie się dokładnymi obliczeniami, dzięki czemu będziesz wiedzieć, jakie możliwości oferuje dana przestrzeń.
Co ważne, projektant wnętrz zajmuje się wszystkim od zaprojektowania gniazdek elektrycznych, paneli na podłodze, aż po dopasowanie odpowiednich mebli i dodatków. A wszystko to będzie dobrane tak, aby przebywanie w danym miejscu było funkcjonalne.
Zalety współpracy z architektem
Mało kto lubi robić remont, bo przecież z jego powodu całe życie domowe wchodzi w strefę chaosu, wszystko jest przykryte warstwą brudu, słychać odgłosy narzędzi, a na to wszystko trzeba wydać spore pieniądze.
Właśnie dlatego projektowanie wnętrz stało się w ostatnim czasie tak popularną usługą – ludzie wolą powierzyć projekt pomieszczeń fachowcowi, tak aby za jakiś czas nie trzeba było czegoś naprawiać czy wymieniać i tym samym poświęcać czasu na wybór nowych szafek, dywanów czy kranu.
Z projektowania wnętrz korzystają często firmy, które chcą, aby wygląd ich biur był ich wizytówką i służył przez lata i aby pracownicy mogli w spokoju wykonywać swoje obowiązki. Lecz wśród osób prywatnych również jest to coraz popularniejsza usługa.
To prawda, że remont z architektem oznacza dodatkowy wydatek, bez którego da się wszystko jakoś zaplanować, lecz warto pomyśleć o wszystkich sytuacjach, w których nachodziła Cię myśl, aby to czy tamto jakoś zmienić, tylko jak? Albo o tych momentach, w których trzeba było coś wymieniać, angażować specjalistów od instalacji tego, czy naprawy tamtego.
Jeśli zliczymy koszty wszelkich napraw i dodatkowych zakupów, niekoniecznie będzie to suma mała. A architekt odpowiada właśnie za to, żeby w taki sposób zaplanować przestrzeń, aby była ona maksymalnie wygodna i funkcjonalna dla danych mieszkańców, bez konieczności niekończących się zmian.
Jak wygląda współpraca z architektem?
Jeśli chcesz nawiązać współpracę z architektem, na początku dokładnie przedyskutuje on z Tobą wszystkie Twoje wymagania i plany oraz zapozna się z przestrzenią, którą będzie projektował. Następnie udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji dotyczących zalet i wad danych pomieszczeń i przedstawi wstępny projekt, a także pokaże go w formie wizualizacji wnętrz, czyli komputerowej wizualizacji, na której zobaczysz plan swojego domu czy mieszkania. Na tym początkowym etapie trzeba ustalić wszystkie niezbędne kwestie dotyczące wszelkich kluczowych instalacji i ich użytkowania.
Kiedy zaakceptujesz projekt końcowy i zacznie on być realizowany, architekt będzie nadzorował prace i informował Cię o ewentualnych zmianach czy innych ważnych informacjach. Co zyskujesz dzięki tej współpracy? Najważniejszą zaletą projektowania wnętrz jest z pewnością wzorowe zagospodarowanie przestrzeni.
Nawet jeśli pomieszczenia wydają się małe, architekt dzięki swojej wiedzy zaproponuje Ci takie rozwiązanie, które będzie funkcjonalne i które jednocześnie nie będzie zagracało pokoju. Dzięki temu przebywanie w domu będzie wygodne i nie będziesz natykać się na elementy, które trzeba zmienić.
Jak wybrać odpowiedniego architekta?
Wybór odpowiedniego architekta może być trudny. Aby upewnić się, że wybrany architekt będzie w stanie zrealizować Twój projekt, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim sprawdź, czy architekt ma odpowiednie doświadczenie i wykształcenie. Upewnij się, że posiada on doświadczenie w projektowaniu obiektów o podobnym charakterze i skali, jak Twój. Następnie sprawdź, czy posiada on wystarczające umiejętności do wykonania projektu, w tym znajomość przepisów budowlanych, wytycznych i zasad projektowania. Poza tym zapytaj o opinie innych klientów i przeanalizuj portfolio, aby uzyskać wgląd w jego styl projektowania. Na koniec porozmawiaj z architektem, aby upewnić się, że jest on w stanie zrealizować Twój projekt i zapewnić Ci wsparcie i porady, których będziesz potrzebować w trakcie jego realizacji.