Zarówno osoby uzależnione od alkoholu, jak i ich rodziny zastanawiają się, czy jest możliwe samodzielne wyjście z nałogu.
Okazuje się, że sprawa z całkowitym zerwaniem z nadmiernym spożywaniem alkoholu wcale nie jest taka prosta. Z racji tego, że okazja nierzadko sprawia, iż osoba uzależniona sięga po używkę, trudno jest samemu do końca zwalczyć problem. Jakie zatem kroki podjąć, aby poradzić sobie z nałogiem?
Wielu alkoholików po wielu latach abstynencji powraca do nałogu ze względu na dawne przyzwyczajenia. Bez odpowiedniej psychoterapii uzależnień i świadomości sposobów radzenia sobie z problemem, zazwyczaj uzależniona osoba faktycznie przestaje pić na jakiś czas. Z biegiem czasu jednak wraca do nałogu, gdyż nie radzi sobie z emocjami, które początkowo chęć sięgnięcia po kieliszek wywołały.
Alkoholik, który zdaje sobie sprawę ze swojego problemu powinien jak najszybciej zgłosić się na odwyk, aby nie tylko całkowicie zaprzestać picia. W ośrodku terapii uzależnień z pewnością nauczy się radzić sobie z nową sytuacją, a jednocześnie rozwiąże problemy, przez które jego przykra historia z alkoholem w ogóle się zaczęła.
Czy alkoholizm można wyleczyć samemu?
Uzależnienie od alkoholu to poważna choroba, z którą może zmagać się każdy. Najczęściej problem z nadmiernym spożywaniem alkoholu wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne samego uzależnionego. Alkohol niszczy również zdrowie psychiczne pozostałych członków rodziny i bliskich osób, które pozostają w kontakcie z alkoholikiem. Jednocześnie alkoholizm to niezwykle podstępny nałóg – nigdy nie wiadomo czego można się spodziewać po osobie uzależnionej.
Czy alkoholizm można wyleczyć samemu? Z jednej strony dla osób posiadających silną wolę, które dotkliwie przekonały się, co alkohol zrobił z ich życiem – można otwarcie powiedzieć, że tak. W znacznej większości przypadków konieczne jest jednak zapewnienie profesjonalnej terapii uzależnień, dzięki czemu nauczy się nie tylko radzić ze swoim problemem. Podczas odwyku alkoholik przepracuje wszystkie powody, przez które zaczął pić.
Osoba uzależniona, która samodzielnie rozpoczyna terapię odwykową, nie jest w stanie od razu zmienić swoich nawyków. Efektem tego jest stosowanie metody małych kroczków, która nie przynosi pożądanych efektów.
Profesjonalna terapia alkoholowa – jak wygląda?
Jedynym skutecznym sposobem na wyleczenie się z choroby alkoholowej, jest poddanie się profesjonalnej terapii. Specjaliści, którzy będą uczestniczyli przez cały proces leczenia doskonale wiedzą w jaki sposób przebiega choroba. Dzięki temu są w stanie wesprzeć osobę uzależnioną w jej walce, a jednocześnie towarzyszyć jej na każdym etapie powrotu do pełnego zdrowia.
Specjaliści działający w profesjonalnych klinikach odwykowych wiedzą również w jaki sposób skutecznie walczyć z nałogiem, a także jak unikać jego nawrotów. Sposoby leczenia alkoholizmu opierają się na wielozadaniowości terapeutów, a także ich indywidualnego podejścia do każdego pacjenta, przez co terapia daje pożądane efekty na długo.
Podczas odwyku alkoholowego osoba z problemem nadmiernego spożywania alkoholu powinna zostać odizolowana od swoich bliskich oraz wszelkich źródeł, dzięki których mogłaby wejść w posiadanie alkoholu. Jednocześnie terapia indywidualna oraz grupowa daje ogromne możliwości dla pacjenta. Podczas sesji dowiaduje się wiele o sobie samym, a przy okazji poznaje historie życia i zmagań innych uczestników terapii.
Celem terapii uzależnień jest nauczenie pacjenta radzenia sobie z problemami i szukaniem sposobów ich rozwiązania bez konieczności sięgania po alkohol oraz inne środki odurzające.
Odwyk alkoholowy we Wrocławiu
Alkoholizm leczy się wieloetapowo. Osoba, która zdecydowała się na podjęcie odwyku alkoholowego we Wrocławiu, aby na zawsze zrezygnować z picia alkoholu, powinna skorzystać z profesjonalnej terapii uzależnień. Ośrodki dla osób uzależnionych opierają się na niesieniu pomocy oraz prowadzeniu terapii u osób, które takiej pomocy potrzebują. Jednocześnie są one niezwykle skuteczne, gdyż większość pacjentów już nigdy do nałogu nie wraca.
Specjalistyczne miejsca zajmujące się osobami uzależnionymi od alkoholu i innych używek, do każdego pacjenta podchodzą indywidualnie, dostosowując terapię do jego potrzeb. Dodatkowo terapeuci stawiają na pełen profesjonalizm, a także zapewniają komfort uczestnikom terapii – zarówno na sesjach prywatnych, jak i grupowych.