Rower elektryczny, stosunkowo od niedawna stanowi prawdziwy ewenement. Zawrotna szybkość, jaką osiągamy dzięki niemu, bezpieczeństwo jazdy oraz ergonomia – to podstawowe zalety, które przemawiają za zakupem takiego roweru.

Jest to dogodna opcja szczególnie dla tych, którzy cenią sobie oszczędność. Dodatkowo, rower elektryczny jest bardzo wygodny, ponieważ możemy na nim dotrzeć szybciej w docelowe miejsce bez zbędnego przemęczania się.
Idea tego roweru polega na tym, iż podczas pedałowania uruchamiamy silnik elektryczny, który znacznie przyspiesza naszą jazdę. Po osiągnięciu 25 km/h, silnik się wyłącza, jednak prędkość zostaje utrzymana.

Rower elektryczny i jego zalety

Jazda rowerem elektrycznym zapewnia nam przede wszystkim szybszą jazdę. Napęd elektryczny, jaki znajduje się w konstrukcji roweru, pozwala nam osiągnąć prędkość nawet 25 km/h. Jazda nim jest więc szczególnie komfortowa.

  • Nie stoimy w korkach,
  • Nie musimy płacić za parking,
  • Nie musimy płacić za paliwo do roweru,
  • Naładowanie elektrycznego roweru jest tanie,
  • Niska cena nowej baterii.

Wykorzystując rower elektryczny, możemy o wiele szybciej dotrzeć w konkretne miejsce. Dla wielu osób, taki rower jest odpowiednią alternatywą jako środek transportu do pracy i szkoły. Użytkownicy roweru elektrycznego, dość często wykorzystują go na dłuższe wycieczki.

W przypadku roweru tradycyjnego, nasze nogi mogłyby się szybciej zmęczyć. Rower, który zasilany jest poprzez pedałowanie, umożliwi nam pokonywanie większych tras.

Oszczędność jako główna cecha roweru elektrycznego

Rower elektryczny nie jest drogi, jeśli chodzi o eksploatację. Istotne jest oczywiście dbanie o rower, by nie nastąpiła konieczność naprawy lub wymiany niektórych części – zwłaszcza baterii.

Jeśli dbamy o nasz rower i postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta oraz przeznaczeniem pojazdu, nie musimy martwić się o jakiekolwiek dodatkowe koszta.

Koszta, jakie wiążą się z utrzymaniem roweru, to jego regularne ładowanie i przegląd. Trzeba jednak dodać, że bateria ma swoją wytrzymałość. Jednak po zakupie roweru i regularnemu jeżdżeniu na nim, baterię będzie trzeba wymienić dopiero po kilku latach. Cena nowej baterii sięga 1000 złotych. Jej obecność jest konieczna, dlatego nie można na niej oszczędzać lub zwlekać z jej wymianą.

Warto więc porównać, ile możemy zapłacić za przejechanie 100 kilometrów, poruszając się autem, rowerem elektrycznym czy motorem.

Mężczyzna na rowerze

Otóż, samochody – w zależności od typu paliwa lub gazu – mogą nas kosztować od 30 do 50 złotych za trasę o takiej długości. Skuter lub motocykl może nas z kolei wynieść od 10 do 25 złotych. Rower elektryczny jest więc najbardziej oszczędną opcją, bo przejechanie 100 kilometrów wyniesie nas niecałą złotówkę.
Można również przeliczyć koszt eksploatacji roweru, na miesiąc. Przy codziennej jeździe, pokonując 50 kilometrów, miesięcznie wydamy na rower około 30 złotych.
Główną częścią takiego roweru, jest silnik, w którym znajduje się bateria. Baterię trzeba regularnie ładować przy użyciu ładowarki do rowerów elektrycznych. W dużych miastach, znajduje się wiele punktów, w których możemy naładować nasz rower.

Cena roweru elektrycznego jest dość wysoka, ze względu na jego budowę i użyte materiały.

Z racji tego, iż popularność roweru jest bardziej znana od kilkunastu lat, dziś możemy zakupić modele w bardziej przystępnych cenach. Niemniej jednak, cena samego roweru nie wiąże się z jego utrzymaniem. Warto więc zaopatrzyć się w droższy rower, który da nam więcej możliwości.