Podróże po Polsce to idealny pomysł na spędzenie weekendu z rodziną lub przyjaciółmi. To również idealna opcja na spędzenie wakacji letnich lub zimowego urlopu. Zanim jednak wybierzecie się na wyprawę, warto dobrze rozważyć środek transportu, który wykorzystacie.

Czym najlepiej podróżować po Polsce i dlaczego? Sprawdź wady i zalety poszczególnych rodzajów przemieszczania się po naszym pięknym kraju i wybierz najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb typ.

Wady oraz zalety autobusów i samochodówauto

Wiele osób wybierając się na wakacje z rodziną, decyduje się na wyjazd swoim własnym autem. Takie rozwiązanie na pewno zagwarantuje podróżującym odpowiedni poziom komfortu oraz umożliwi zabranie sporej ilości bagażu. Dodatkowo można zatrzymać się o dowolnej porze w trakcie jazdy na parkingu lub na stacji benzynowej, aby rozprostować nogi, nieco odpocząć lub posilić się przed dalszą trasą. Taka opcja jest doskonałym rozwiązaniem szczególnie w przypadku, gdy w podróży biorą udział małe dzieci. Jednak należy pamiętać, że taki wyjazd może być kosztowny. Ceny benzyny oraz opłaty za przejazd autostradami mogą sprawić, że sama trasa pochłonie sporo funduszy, przez co zostanie mniejszy budżet na atrakcje i rozrywki na miejscu. Wadą podróżowania samochodem jest również fakt, że kierowca musi pozostać całą trasę skupiony i nie może już od samego wyjazdu cieszyć się urlopem.
W przypadku wybrania autobusów kursujących na trasach międzymiastowych wada zmęczenia kierowcy znika, jednak pojawiają się inne minusy. Do busów można zabrać o wiele mniej bagażu, a same siedzenia wewnątrz pojazdu często są wąskie. Przestrzeń jest dość mocno ograniczona, a postoje organizowane stosunkowo rzadko, co znacznie obniża komfort podróżowania. Dodatkowo zarówno autobusy, jak i samochody są narażone na stanie w korkach, co znacznie może wydłużyć czas podróżowania. Do największych zalet busów międzymiastowych można zaliczyć stosunkowo konkurencyjne ceny, szczególnie jeśli zakupi się je za pośrednictwem dedykowanej do tego strony z odpowiednim wyprzedzeniem. Dużym plusem jest także brak konieczności martwienia się o dodatkowe opłaty związane z przejazdami autostradami oraz możliwość odprężenia się już podczas trasy, zamiast zmieniania się za kierownicą.

Czy w Polsce warto podróżować koleją?

pociagPoza podróżowaniem klasycznymi drogami asfaltowymi, można zdecydować się także na podróż pociągiem. Trasy kolejowe w naszym kraju są bardzo rozległe, co umożliwia dotarcie do praktycznie każdego miejsca w Polsce bez większych problemów. Dzięki temu, że zarówno tory, jak i pociągi są stale modernizowane oraz ulepszane, to przejazdy koleją są coraz bardziej komfortowe, a także szybsze. W nowych pociągach przedziały i korytarze są bardziej przestronne i wygodne. Lepiej wyprofilowane siedzenia oraz mniejsza liczba osób w przedziale sprawiają, że cała podróż jest mniejszym obciążeniem dla ciała. Dodatkowo można zabrać bez problemu nieco więcej bagażu, który jest szczególnie przydatny w przypadku podróżowania z dzieckiem. Dodatkowo, dzięki temu, że zarówno pociągi, jak i torowiska są coraz bardziej nowoczesne, czas podróży jest o wiele krótszy, a opóźnienia zdarzają się sporadycznie i tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak na przykład trudne warunki pogodowe czy wypadki. Ceny biletów kolejowych również są coraz bardziej atrakcyjne, co pozwala wiele zaoszczędzić.
Transport kolejowy ma też oczywiście swoje wady. Pierwszą z nich jest konieczność dojechania ze stacji lub dworca do hotelu lub innego miejsca noclegu, które często mogą być oddalone o sporą odległość. Ponadto w przypadku wypadku kolejowego opóźnienia pociągów mogą wynosić nawet do kilku godzin. W trakcie podróży pociągiem nie można także liczyć na zbyt częste przystanki, podczas których można by ze spokoju wysiąść i rozprostować nogi. To także mniejsza prywatność i swoboda niż w przypadku jazdy autem, jednak wiąże się ona ze znacznie mniejszymi kosztami przejazdu.