Polacy coraz rozsądniej podchodzą do kwestii zdrowego odżywiania. Wdrażanie dobrych nawyków w tym zakresie jest bardzo ważne, ale niestety też bardzo trudne do zrealizowania. Często chęci okazują się niewystarczające, a brak motywacji oraz liczne wymówki sprawiają, że przejście na zdrowy tryb życie i lepsze dla organizmu nawyki żywieniowe nie zostają zrealizowane. Aby tego uniknąć, warto skorzystać z pomocy prawdziwego specjalisty w tym zakresie, czyli do psychodietetyka. W czym różni się on od dietetyka i na jaką pomoc można liczyć z jego strony? Sprawdź!

Psychodietetyk, a dietetyk, czyli czym to się różni?

W Polsce psychodietetyk jest stosunkowo nowym zawodem, ale jego popularność stale wzrasta. Niektórzy mylnie uważają, że jest to dokładnie to samo, co dietetyk. Nie jest to jednak prawda, ponieważ psychodietetyk to specjalista, który podchodzi do kwestii żywienia znacznie szerzej. Wizyta u dietetyka zazwyczaj polega na przeanalizowaniu stanu zdrowia pacjenta, jego wyników oraz tego, jakie efekty chce osiągnąć dzięki diecie i przygotowaniu planu żywienia dopasowanego do jego potrzeb. Ponadto dietetyk ustala także, jak często pacjent powinien ćwiczyć, aby poprawić efekty. Jednak na dopasowaniu diety oraz jej kontrolowaniu czy ułożeniu dokładnego planu żywienia z przykładowymi daniami o odpowiednim bilansie, rola dietetyka się kończy. W przypadku psychodietetyki sprawa wygląda nieco inaczej.

Psychodietetyk to specjalista, który zajmuje się poprawą nawyków żywieniowych u swoich pacjentów. Podobnie jak dietetyk przygotowuje on plan zdrowego odżywiania, który musi być dopasowany do stanu zdrowia pacjenta, jego indywidualnych preferencji (np. wykluczenie produktów zwierzęcych) oraz wieku, ogólnej kondycji i celu, który pacjent chce osiągnąć (np. ustabilizowanie wagi ciała na optymalnym poziomie). Poza tym psychodietetyk skupia się też na tym, jak najlepiej te wszystkie zmiany i zalecenia wprowadzić, biorąc pod uwagę kwestie związane z psychiką pacjenta. Pomaga mu w znalezieniu i utrzymaniu motywacji, stosując odpowiednie bodźce i systemy, aby ułatwić mu wprowadzanie zmian. Zadaniem psychodietetyka jest więc nie tylko ułożenie zbilansowanego planu odżywiania, ale także wsparcie merytoryczne i psychologiczne podczas wdrażania każdego kolejnego etapu.

pomoc psychodietetyka

Wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe do swojego życia

Zdrowe odżywianie jest niezwykle istotne. Źle zbilansowana dieta może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz negatywnie wpływać na samopoczucie psychiczne i obniżać znacznie jakość życia. Źle dobrana dieta może prowadzić do zapychania się żył i innych chorób związanych z układem krwionośnym, a także do chorób serca, problemów z ciśnieniem, chorób układu oddechowego, pokarmowego i wydalniczego oraz do otyłości lub innych zaburzeń wagi. Dlatego też, aby uniknąć takich komplikacji, warto jak najszybciej zdecydować się na wprowadzenie zdrowych nawyków do codziennej diety. Robienie tego w pojedynkę może okazać się trudne ze względu na brak wiedzy oraz inne przeszkody, takie jak brak motywacji, dlatego też warto wybrać się po pomoc do psychodietetyka.

Wsparcie psychodietetyka będzie nieocenione na każdym etapie wdrażania nowych nawyków żywieniowych. Dzięki pomocy specjalisty, również psychodietetyka online,  nie tylko unikniesz momentów załamania i nie ulegniesz pokusie odejścia od zdrowego odżywiania, ale także zmienisz tryb swojego życia w sposób zdrowy i w stu procentach bezpieczny. Nie zwlekaj, już teraz zadbaj o swoje samopoczucie psychiczne i fizyczne dzięki wprowadzeniu zdrowego jedzenia do diety oraz zagwarantuj sobie sprawny organizm w przyszłości. Dobre odżywianie wpłynie na kondycję organów wewnętrznych oraz stawów i kości, a także pozwoli Ci zachować młody wygląd i piękne włosy oraz paznokcie na długie lata.