Choroby są obecnie na świecie praktycznie od zawsze. Jedne z nich przechodzimy lekko, a inne są znacznie poważniejsze, a czasami mogą prowadzić nawet do zgonu. Z tego względu warto się wystrzegać wszelkich patogenów, które mogłyby być przyczyną tego typu chorób. Niestety czasami ciężko jest tego uniknąć i w takich sytuacjach stosuje się profesjonalną dezynfekcję wnętrza, po to, aby zminimalizować ryzyko kontaktu ludzi z niebezpiecznymi drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Do miejsc, które bardzo często uważane są za źródła różnych chorób, z pewnością można zaliczyć przedszkola. To właśnie tam bardzo często namnażają się różnego rodzaju patogeny, które szybko i sprawnie rozprzestrzeniają się na kolejne dzieci. Warto więc wiedzieć, jak temu zaradzić i jakie techniki dezynfekcji stosować, aby uchronić dzieci przez różnymi chorobami.
Dlaczego w przedszkolu istnieje problem z szybkim rozprzestrzenianiem się chorób?
Wśród dzieci uczęszczających do przedszkola zwykle da się zauważyć częste i nawracające infekcje. Z pewnością do najpopularniejszych chorób wśród przedszkolaków należy:
- grypa,
- przeziębienie,
- ospa,
- różyczka,
- świnka,
- odra,
- różnego rodzaju inne infekcje wirusowe lub bakteryjne.
Jednak dlaczego to właśnie przedszkolaki tak często chorują na tego typu choroby?
Jedną z głównych przyczyn tak częstego chorowania dzieci w wieku przedszkolnym jest to, że nie dbają one samodzielnie o higienę. To sprawia, że różnego rodzaju patogeny mają dużo łatwiejszą drogę, aby rozprzestrzenić się na inne dzieci, które bawią się tymi samymi zabawkami i spędzają razem tak wiele czasu.
Ponadto nadal dość sporym problemem jest to, że rodzice przyprowadzają do przedszkola dzieci, które są chore. Często przyczyną tego jest po prostu brak możliwości zajmowania się dzieckiem, ponieważ rodzić musi iść do pracy. W konsekwencji patogeny zostają wprowadzone do przedszkola, gdzie mogą się w dowolny sposób rozprzestrzeniać na inne dzieci.
Oprócz tego dzieci są również mniej odporne na różnego rodzaju drobnoustroje chorobotwórcze, co sprzyja szybszemu rozprzestrzenianiu się chorób, które często u dzieci dają poważniejsze objawy niż u dorosłych.
Jakie metody dezynfekcji zabawek i pomieszczeń można stosować w przedszkolu?
Chcąc przeprowadzić dezynfekcję przedszkola i zabawek, warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnych firm, które dysponują odpowiednimi środkami i metodami, dopuszczonymi do użytku w tego typu obiektach. Dzięki temu można mieć pewność, że pomieszczania oraz zabawki będą skutecznie oczyszczone, a dzieci i inne osoby przebywające w pomieszczeniach nie będą narażone na niebezpieczeństwo.
Podczas dezynfekcji przedszkola można wykorzystywać wiele różnych metod i środków dezynfekujących. Jednak jedną z najpopularniejszych i nieskutecznych metod jest z pewnością ozonowanie. Technika ta polega na rozpyleniu ozonu w formie gazu, który ma silne własności dezynfekujące. Gaz ten znakomicie radzi sobie z likwidacją wszelkich patogenów, a ponadto dość szybko ulega rozpadowi, przez co już po niedługim czasie można ponownie korzystać z przedszkola bez obawy o zdrowie dzieci i innych osób przebywających w jego wnętrzu.
Jak często powinno się dezynfekować przedszkole?
Mimo tego, że obowiązujące obecnie przepisy prawne nakazują przeprowadzanie regularnej dezynfekcji pomieszczeń w przedszkolu oraz zabawek, to nie mówią one, jak często należy to robić. Decyzja w tym zakresie jest sprawą indywidualną i zależy wyłącznie od dyrektora danej placówki. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieją pewne zalecenia co do częstotliwości dezynfekowania przedszkola.
Pomieszczenia, ciągi komunikacyjne np. schody i korytarze oraz powierzchnie dotykowe powinny być oczyszczane co najmniej dwa razy każdego dnia. Środki chemiczne, jakie można w tym celu stosować, muszą spełniać odpowiednie wymagania. Z kolei częstotliwość dezynfekowania zabawek w przedszkolu uzależniona jest bardzo często od czynników takich jak stan zdrowia dzieci, rodzaj zabawek, miejsce, w jakim dzieci się nimi bawią itd. Można jednak przyjąć, że takie optymalne minimum to dezynfekcja zabawek przynajmniej raz w tygodniu. Oczywiście jeśli w przedszkolu panuje jakaś epidemia choroby i wiele dzieci się już zaraziło, to realizowana na przykład przez firmę Vector dezynfekcja w Warszawie musi być znacznie częstsza i dokładniejsza.