Wiele osób marzy o byciu aktorem lub chociażby epizodystą, który na co dzień ma szansę na spotkanie z popularnymi aktorami. Zarówno takie osoby, jak i Ci, którzy myślą bardzo poważnie o karierze aktorskiej, mogą skorzystać z usług agencji. Taka współpraca może przynieść obu stronom wiele korzyści.

Czym jest agencja aktorska?

Agencja aktorska zajmuje się przede wszystkim swoich aktorów o castingach, które leżą w kręgu ich zainteresowań. Wówczas pojawia się szansa – zarówno dla profesjonalisty, jak i amatora- wzięcia udziału w serialu, filmie lub teledysku. Zdarza się również, że to agencja podsuwa producentom i reżyserom osoby, które ich zdaniem dobrze sprawdziłyby się w danym formacie i roli. To możliwość „wybicia się”, o którą trudno, gdy działa się samodzielnie.

Zasady działania agencji aktorskiej

W zamian za pomoc aktorom, agencja podpisuje z nimi umowę. Dotyczy ona wyłączności osoby dla danej agencji. W razie uzyskania gaży przez aktora, jest on zobowiązany oddać część swojego wynagrodzenia agencji, jeśli pochodzi ono z angażu w produkcji odnalezionej przez agencję dla danej osoby. Zwykle rozliczenie odbywa się na zasadach prowizji, której wielkość jest określana w umowie.

Czym warto się kierować wybierając agencję aktorską?

Bywa, że agencje przyjmują pod swoje skrzydła tylko osoby o określonym poziomie wykształcenia, doświadczenia, urody, itd. Coraz częściej agencje przeprowadzają własne rekrutacje, mające na celu ocenę umiejętności kandydata oraz predyspozycji do określonych ról lub produkcji. Celem agencji jest wypromowanie danej osoby, musi ona więc współgrać z ideą oraz obszarem, którym zajmuje się organizacja. Zdarza się, że agencja poszukuje osób o konkretnych uzdolnieniach i uprawnieniach – np. statystów o określonym wyglądzie, kaskaderów lub osób, które np. potrafią żonglować.

Warto zwrócić uwagę na osoby, które już pracują dla danej agencji. Zapytaj je o to, jak im się współpracuje i co ważne – sprawdź portfolio. Jeśli ktoś grywa często, a jego portfolio jest bardzo bogate, są szanse, że Twoje również będzie wyglądało w taki sposób.  Dowiedz się również, czego agencja oczekuje od Ciebie na starcie -czy będziesz uczestniczył w castingu, czy może masz przygotować portfolio złożone ze zdjęć i po prostu stawić się na rozmowę z osobą rekrutującą. Na wstępie zwracaj uwagę na profesjonalizm osób, z którymi rozmawiasz – powinni być wobec ciebie kulturalni i traktować Cię z szacunkiem, nawet jeśli jesteś początkujący.

Duża konkurencja

Starając się o angaż w agencji wiedz, że masz dużą konkurencję. Musisz więc zaprezentować się z jak najlepszej strony oraz mieć świadomość, że od razu nie zrobisz międzynarodowej kariery. Często agencja jest „trampoliną” do kariery i nie musisz długo czekać na sukces, a innym razem przyjdzie Ci poczekać na swoje „5minut”.

Warto zawsze zaprezentować się z jak najlepszej strony – czy to na wewnętrznym castingu, czy to w trakcie starań o konkretną rolę. Wówczas zwiększamy swoje szanse na to, by zostać zauważonym i zapamiętanym. Wówczas nie tylko my osiągamy sukces, ale również cała agencja, która dołożyła starań o promocję naszej osoby w środowisku aktorskim.

Warto również próbować swoich sił w produkcjach i eventach, w których wcześniej byśmy sobie siebie nie wyobrażali. Specjaliści pracujący w agencji często dostrzegają więcej niż my i potrafią dopasować rodzaj aktywności do osobowości i predyspozycji zewnętrznych danej osoby.