Przymierzając się do zakupu nowych oprawek, większość osób koncentruje się na tym, czy ich wygląd i kształt pasuje do kształtu twarzy. Często jednak zapominamy o rzeczach, które powinny być najważniejsze – wygodzie noszenia i funkcjonalności. Na co zwrócić uwagę przy doborze okularów korekcyjnych, żeby uniknąć przykrych niespodzianek? Gdzie szukać pomocy?

Na co zwrócić uwagę przy doborze okularów korekcyjnych?

Soczewki zaczynają parować przy niesprzyjających warunkach pogodowych, a ramki ześlizgują się z nosa lub uciskają okolice uszu. Przyczyny niezadowolenia z poprzednich opraw okularowych mogą być różne. Najprawdopodobniej da się ich jednak uniknąć bez uszczerbku dla estetyki, jeśli udamy się po poradę do eksperta. Na co zwracać uwagę przy doborze okularów korekcyjnych?

  • Oprawki okularowe powinny być bezpieczne i wygodne. Niezależnie od sytuacji nie mogą one powodować dyskomfortu, a tym bardziej otarć lub ucisków. Odpowiadają za to między innymi budowa nosków oraz długość zausznika. Już podczas pierwszych, próbnych przymiarek warto się też upewnić, że nie wydają się przesadnie luźne, w przeciwnym wypadku będą nieustannie zsuwać się z twarzy.
  • Ich wygląd również ma znaczenie. Idealna para podkreśli cechy twarzy, na których najbardziej nam zależy, a jednocześnie będzie dopasowana i komfortowa w każdej sytuacji.
  • Konsultacje okazują się niezbędne również wtedy, kiedy mamy alergie na niektóre materiały, z jakich wykonano oprawki. Specjalne potrzeby będą mieć też nasze dzieci, których skóra może nie znosić zbyt dobrze kontaktu z typowymi substancjami uczulającymi.
  • Te najlepsze okulary korekcyjne są odzwierciedleniem naszego stylu życia. Istnieje wiele różnych sposobów, aby podnieść ich funkcjonalność. Na rynku można znaleźć obecnie serię produktów specjalnego przeznaczenia, które będą jeszcze bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia lub idealne dla najmłodszych. Niektóre pary gwarantują nieograniczone pole widzenia, inne zapewnią bezpieczeństwo oczom w trudnych warunkach lub pasują do konkretnego środowiska pracy.

Dobór okularów korekcyjnych – do kogo wybrać się po poradę?

Kompleksowe usługi w tym zakresie oferuje optyk. W salonie znajdziemy odpowiednie rodzaje szkieł, wymienimy uszkodzone elementy lub oddamy poprzednią parę do naprawy i regulacji. Na początku wizyty będziemy musieli jednak podać wszystkie najważniejsze informacje, w tym wartości korekcji uwzględnione na recepcie oraz ewentualne przeciwwskazania, o których trzeba pamiętać. Dopiero wtedy uzyskamy pomoc w wyborze oprawek, które idealnie pasują do kształtu twarzy oraz naszych preferencji.

okulary

Żeby poszerzyć zakres swoich usług, coraz więcej miejsc podejmuje dziś współpracę z optometrystami, jest to przykładowo centrum https://doktor.walbrzych.pl/okulista/ . Warto się do nich udać zawsze wtedy, kiedy podczas jednego, dłuższego spotkania chcemy wykonać podstawowe testy, omówić najlepsze sposoby korekcji potencjalnej wady oraz zamówić okulary naprawdę wysokiej jakości. Warto jednak pamiętać, że komputerowe badanie wykonywane w salonach optycznych nie wystarczą, żeby określić naturę problemów ze wzrokiem. Wizyta u okulisty będzie więc niezbędna zawsze wtedy, kiedy coś nas niepokoi lub potrzebujemy nowej recepty zbyt często.

Źle dobrane okulary korekcyjne – czym to grozi?

Niewyraźne, zamazane obrazy i przewlekłe, uciążliwe bóle głowy oraz oczu to najczęstsze sygnały, że okulary korekcyjne zostały dobrane nieprawidłowo. Jeśli różnica w widzeniu jest niewielka, początkowo możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że coś jest nie tak. Kiedy jednak dolegliwości przybiorą na sile, staną się one ogromną przeszkodą w pracy oraz życiu prywatnym. Nudności oraz zawroty głowy mogą wpływać na naszą wydajność koncentrację również podczas jazdy samochodem, opieki nad dziećmi lub obsługi maszyn.

Konsekwencje często mają też charakter długofalowy. Jakość naszego widzenia się nie poprawi, stopniowo zaczniemy odczuwać inne, bardziej niespecyficzne objawy, a po jakimś czasie możemy borykać się z poważniejszymi przypadłościami, takimi jak suchość oczu, nadmierne łzawienie oraz zapalenie spojówek lub brzegów powiek. W krytycznej sytuacji nieskorygowana wada może prowadzić nawet do trwałych zaburzeń widzenia. Właśnie dlatego jej leczenie lepiej pozostawić profesjonalistom, którzy szybko dotrą do źródła problemu i ustalą najlepszą metodę postępowania.