Od dłuższego czasu jesteśmy zasypywani informacjami na temat testów, szczepień, obostrzeń oraz innych składowych związanych z pandemią koronawirusa. W mediach bardzo często używa się określeń takich jak PCR, przeciwciała, testy serologiczne

Szybkie i dokładne testy są niezbędne do powstrzymania wysoce zakaźnego wirusa, takiego jak SARS-CoV-2. Jednak, jaka jest różnica pomiędzy każdym z nich? 

Rodzaje badań

Podstawowym rozróżnieniem badań na obecność koronawirusa jest ich podział na testy diagnostyczne oraz testy na obecność przeciwciał.

Testy diagnostyczne mogą określić, czy masz aktywną infekcję COVID-19 i czy musisz podjąć kroki w celu kwarantanny lub odizolowania się od innych. Testy PCR i antygenowe są rodzajami testów diagnostycznych, które mogą wykryć, czy masz aktywną infekcję COVID-19. Testy PCR są dokładne, ale mogą wymagać długiego czasu na uzyskanie wyników. Testy antygenowe, a więc tzw. szybkie testy immunologiczne służący do wykrywania antygenu SARS-CoV-2 w organizmie człowieka, choć znacznie szybsze, są mniej dokładne. Test antygenowy na covid ma jednak kilka zalet. Po pierwsze, jest on tak proste w użyciu, że osoby bez specjalnego przeszkolenia mogą go wykonywać i interpretować wyniki, nawet w domu. Daje on również szybkie rezultaty, zwykle w czasie krótszym niż 15 minut. Kolejną zaletą jest to, że jest on stosunkowo niedrogi.

Próbki do badań diagnostycznych PCR są zazwyczaj pobierane za pomocą wymazu z nosa lub gardła, lub za pomocą śliny, która jest uzyskiwana poprzez wyplucie jej do probówki. Cały proces pobierania materiału genetycznego przebiega w warunkach laboratoryjnych, co wpływa na miarodajność testu. 

Testy na obecność przeciwciał poszukują przeciwciał w Twoim układzie odpornościowym wytworzonych w odpowiedzi na SARS-CoV-2, wirusa, który wywołuje COVID-19. Testy na obecność przeciwciał nie powinny być wykorzystywane do diagnozowania aktywnego zakażenia COVID-19. Wytworzenie przeciwciał może trwać kilka dni lub tygodni po zakażeniu i mogą one pozostawać we krwi przez kilka tygodni lub dłużej po wyzdrowieniu. Po przejściu infekcji wywołanej koronawirusem lub po szczepieniu na covid, warto wykonać taki test, jednak nie wcześniej niż po 15 dniach od szczepienia lub od ustania objawów. 

Próbki do badania przeciwciał to zazwyczaj krew pobrana przez lekarza lub inny personel medyczny.

test antygenowy na covid

Jak i gdzie mogę przeprowadzić test na koronawirusa?

Jeśli z uwagi na występujące objawy podejrzewasz u siebie zakażenie koronawirusem, powinienieś wykonać test w kierunku wykrycia wirusa SARS-COV2. 

Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, by ograniczyć rozprzestrzeniania się potencjalnego wirusa, jest odizolowanie się od innych osób i unikanie zbiorowisk. Do czasu uzyskania wyników warto narzucić sobie swoistą kwarantannę po to, by przed wirusem chronić inne osoby. 

Aby uzyskać skierowanie na test na koronawirusa, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli lekarz uzna, że jesteś osobą objawową, zostaniesz skierowany na kwarantannę oraz na wykonanie testu na obecność koronawirusa. Możesz zostać skierowany na test także, kontaktując się z sanepidem. 

We Wrocławiu jest bardzo dużo miejsc, w których można wykonać testy na obecność koronawirusa. Największymi placówkami są punkty przy szpitalach, gdzie, niezależnie od dnia tygodnia testuje się największą ilość pacjentów. Mając skierowanie od lekarza rodzinnego, otrzymujemy informację o wyznaczonej dacie oraz godzinie badania i to w konkretnym punkcie diagnostycznym. Punkty diagnostyczne to jednostki mniejsze niż te przy szpitalach, jednak oferują wyniki badań do 24 h po wykonaniu testu. Na obecność koronawirusa możemy testować się również w punktach mobilnych typu drive-thru. Są to punkty, w których, aby przetestować się, nie musimy nawet wysiadać z samochodu. Jest to dobra alternatywa dla punktów tradycyjnych, ponieważ minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa przy pobieraniu próbki do badania. 

Nie wszystkie punkty diagnostyczne we Wrocławiu oferują testy PCR i testy antygenowe, lecz w każdym z nich jest możliwość przetestowania się na obecność przeciwciał po przebytym zakażeniu koronawirusem lub po szczepieniu na koronawirusa.