Peryferyjna irydopaskla (ALPI), nazywana też laseroterapią tęczówki, jest laserową techniką chirurgiczną zaprojektowaną w celu zmniejszenia lub wyeliminowania kontaktu irydotekularnego. Jest ona stosowana zarówno podczas terapii, jak i w profilaktyce. W jakich chorobach jest wykorzystywana i co powinniśmy o niej wiedzieć?

Jaskra zamkniętego kąta przesączenia

Kąt jest przestrzenią między przezroczystą częścią oka (rogówką) i częścią barwną (tęczówką). W jaskrze z zamkniętym kątem jest  on zamknięty w wielu lub większości obszarów, powodując zwiększone ciśnienie w oku, co prowadzi do uszkodzenia nerwu wzrokowego i możliwej utraty wzroku. Ten wzrost ciśnienia oka może wystąpić nagle (ostry atak zamknięcia kąta) lub stopniowo. Istnieją też przypadki, gdzie kąt jest zamknięty, ale ciśnienie w oku nie jest wysokie, a nerw wzrokowy nie jest uszkodzony. Zazwyczaj irydoplastykę stosuje się właśnie przy tej chorobie, jak i przy innych schorzeniach, które powodują zamknięcie kąta oka.

Jak działa idydoplastyka?

Irydoplastyka to zabieg laserowy podczas którego tworzy się otwór w zewnętrznej krawędzi tęczówki, prowadząc do otwarcia kąta u większości pacjentów. Po rozszerzeniu kąta płyny w oku mogą swobodnie przepływać, ciśnienie się zmniejsza, a ucisk na nerw maleje. Dzięki temu nie musimy obawiać się utraty wzroku w wyniku uszkodzenia nerwu wzrokowego.

Sam zabieg wygląda zazwyczaj w ten sposób, że na około pół godziny przed nim wpuszczane mamy do oka krople. Mają one na celu zwężenie naszych źrenic możemy mieć więc problemy z wyraźnym widzeniem. Przed samym zabiegiem do oka wkraplane są środki znieczulające, aby znieczulić oko. Zabieg zazwyczaj trwa 5-10 minut. Niektórzy pacjenci odczuwają niewielki ból, ale nie jest to regułą.

Kto może mieć przeprowadzoną irydoplastykę laserową?

Laseroterapia tęczówki zazwyczaj jest poprzedzona odpowiednimi badaniami. Nasz lekarz musi sprawdzić nasz stan zdrowia i zaplanować terapię odpowiednio dopasowaną do naszych potrzeb. Zazwyczaj tę procedurę zaleca się dla pacjentów, których oczy mają kąt zamknięty co najmniej dla połowy oka. Jest to sprawdzane za pomocą testu, który nazywa się gonioskopią. Jest on wykonywany przez okulistę w jego gabinecie lekarskim.

Okres rekonwalescencji po laseroterapii tęczówki

Zaraz po zabiegu nasz wzrok może wydawać się rozmyty. Z tego względu jeżeli wiemy, że nie będziemy zatrzymani w klinice powinniśmy zatroszczyć się o transport do domu. W żadnym wypadku nie powinniśmy prowadzić. Najlepiej przez pierwszy dzień – dwa mieć zapewnioną pomoc w domu, aby się nie forsować.

Oko po irydoplastyce laserowej może być nieco zaczerwienione czy wrażliwe na światło. Naturalne jest odczucie dyskomfortu. Może się u nas pojawić łagodny ból głowy z powodu kropli do oczu podawanych przed zabiegiem laserowym.

Od 30 minut do 2 godzin po zabiegu laserowym ponownie mierzy się ciśnienie w oku i je ocenia. Zazwyczaj też mamy przepisane krople przeciwzapalne na następnych kilka dni.

badanie oczu

Należy pamiętać, że irydoplastyka ma na celu zachowanie naszego wzroku i zapobieganie pojawieniu się, czy też postępowi jaskry. Nie poprawi więc jakości naszego widzenia.

Należy też wiedzieć, że irydoplastyka laserowa nie jest substytutem leków na jaskrę. Dalej więc będziemy musieli je zażywać.

Chociaż w większości przypadków kąt rozszerza się po tej procedurze to normalne zmiany związane z wiekiem ponownie mogą zmienić ten obszar oka. Co więcej powstanie zaćmy również może doprowadzić do zamknięcia konta i wymagać usunięcia zaćmy.

Jakie jest ryzyko po irydoplastyce laserowej?

Irydoplastyka jest stosunkowo bezpieczną procedurą, jednak każdy zabieg medyczny niesie za sobą ryzyko. Przede wszystkim może on spowodować wzrost ciśnienia w oku. Niestety czasem pojawia się krwawienie w miejscu działania lasera lub stan zapalny. Jednak zazwyczaj są to dolegliwości tymczasowe.

W rzadkich przypadkach mogą wystąpić dodatkowe problemy z naszym wzrokiem, w tym jasne światła, błyski lub podwójne widzenie w leczonym oku.

Co zrobić jeżeli irydoplastyka nie zadziała?

Irydoplastyka to bardzo skuteczna procedura jednak w około 25% przypadków zdarza się, że wyniki nie są satysfakcjonujące. W zależności od naszej sytuacji możemy potrzebować dalszych zabiegów laserowych, leczenia lub operacji. Zdarza się też, że okulista rekomenduje ścisłą obserwację przez pewien czas.