Ślub się odbył, plener ślubny również… pozostają wspomnienia. Te w głowie mamy dostępne w każdej chwili na wyciągnięcie ręki, jednak na te w formie zdjęć musimy po zaślubinach trochę poczekać. Wiele par, podczas poszukiwania fotografa, zadaje sobie pytanie: ile powinno trwać oczekiwanie na zdjęcia ślubne? Od czego to zależy?

Dlaczego długo czekamy na zdjęcia ślubne?

Na pewno wszyscy wiemy o tym, że nie da się mieć jakiegokolwiek produktu, który byłby wykonany tanio, szybko i dobrze. Wielu osobom nadal wydaje się, że fotograf pracuje tylko podczas sesji. To nieprawda. Wykonane zdjęcia potrzebują jeszcze przeróbek i poprawek, by efekt był prawdziwie spektakularny. Jest tak zwłaszcza wtedy, gdy zdjęcia ślubne nie były wykonywane w najlepszych do tego warunkach (np. sesja odbywała się w dniu ślubu i nie było możliwości wykorzystania pory dnia z lepszym światłem).

Dużo zależy również od ilości zdjęć. Inna ilość ujęć zostanie wykonana podczas godzinnej sesji, a inna podczas sesji trwającej cztery lub pięć godzin. Wykonywane są liczne ujęcia, spośród których trzeba potem wybrać te najlepsze. Pamiętajmy też o tym, że nie wszyscy są tak fotogeniczni, jak modele na okładkach czasopism, zatem wybór odpowiedniej fotografii może czasem zająć chwilę.

Inną kwestią jest sezon ślubny. Dobry fotograf ślubny to rozchwytywany fotograf, zatem obok obróbki Waszych zdjęć będzie on wykonywał w międzyczasie liczne inne obowiązki.

Zawód fotografa to praca od zlecenia do zlecenia, a z wykonanych ujęć fotografowie budują swoje portfolio, dzięki któremu skuteczniej zdobywają kolejnych klientów. A do dobrego zdjęcia trzeba się przysiąść…

Ważne jest także to, czy zdecydowaliście się na zdjęcia w formie tradycyjnej, czy też cyfrowej, gdyż każdy rodzaj wymaga innego nakładu pracy. Dodatkowo, jeśli zażyczycie sobie album ślubny, który ma być zaprojektowany przez fotografa, czas oczekiwania dodatkowo się wydłuża. Krótko mówiąc, im więcej zamówiliście, tym dłużej będziecie czekać.

Czy da się ustalić ostateczny termin otrzymania zdjęć ślubnych?

Da się, a nawet trzeba. Przed ślubem zawierana jest z fotografem umowa, w której jest spisane wszystko to, na co się umówiliście, w tym termin, w jakim najpóźniej otrzymacie zdjęcia ze ślubu i wesela. Pamiętajmy jednak, że czasem termin oddania zdjęć do Waszych rąk może uniknąć przesunięciu. Nie wynika to ze złośliwości fotografa – co najwyżej z braku czasu. Niemniej jednak jeśli zdecydowaliście się na usługi profesjonalisty, ze zdjęciami spóźni się on raczej jedynie w wyjątkowych przypadkach – w końcu każdym swoim zleceniem pracuje on na swoją renomę, a nieterminowość przy kolejnych klientach może mu bardzo zaszkodzić.

Dobry fotograf nie poda Wam też nierealnych terminów i nie będzie Wam obiecywał świetnych zdjęć już po tygodniu, jeśli zachodzi ryzyko, że nie zdąży się nimi zająć w takim czasie.

Na ogół na odbiór zdjęć czeka się około miesiąca, przy czym termin jest liczony od dnia wykonania zdjęć w ramach pleneru ślubnego, jeśli się na niego zdecydowaliście. Pamiętajcie jednak, że fotograf może Wam powiedzieć, że ze względu na dużą ilość zleceń w sezonie ślubnym, na swoje fotografie będziecie musieli poczekać dwa, a może nawet cztery miesiące. Są to jednak rzadkie przypadki, zatem niech to Was nie zniechęca.

Nie znaleźliście jeszcze dobrego fotografa ślubnego z Warszawy? Koniecznie zajrzyjcie na stronę moment.com.pl, na której znajdziecie profesjonalną ofertę wraz z bogatym portfolio, a także blog z przydatnymi poradami, z których mogą skorzystać nie tylko miłośnicy fotografii, lecz też i m.in. przyszli małżonkowie.