Kolumny chromatograficzne są niezbędnym elementem w chromatografii, która jest metodą separacyjną, służącą do rozdzielania mieszanin. Dzięki chromatografii możliwe jest przeprowadzenie bardzo wnikliwego badania i analizy składu związków chemicznych, znajdujących się w substancji – nawet tych bardzo złożonych. Chromatografy, jak i kolumny chromatograficzne są niezastąpione w chemii analitycznej. Urządzenia są niezbędnym elementem wyposażenia każdego laboratorium.
Kolumny chromatograficzne – na czym polega ich działanie?
W chromatografii można wyróżnić dwie fazy – ruchomą i stacjonarną. Za pomocą fazy ruchomej możliwe jest wprowadzenie analizowanej mieszaniny, znajdującej się w stanie ciekłym, do kolumny chromatograficznej, w której zachodzi cały proces badawczy. W kolumnie wprowadzona substancja ulega bowiem rozpadowi na poszczególne składniki. Proces ten odbywa się na skutek oddziaływań pomiędzy fazą ruchomą, a stacjonarną, jak również między poszczególnymi analitami. Składniki, które zostały wprowadzone do kolumny chromatograficznej, przemieszczają się wzdłuż całej jej długości. Szybkość tego procesu uzależniona jest od tego, z jaką częstotliwością oddziałują cząsteczki z zastosowanym w badaniu absorbentem. Ich siła jest jednak zróżnicowana, co wynika z budowy i rodzaju poszczególnych cząsteczek. To właśnie różnorodność sił pozwala na rozdzielenie składników mieszaniny oraz ich późniejszą analizę – zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym.
Kolumny chromatograficzne – gdzie są wykorzystywane?
Chromatografia cieczowa dzieli się na kilka rodzajów – cienkowarstwową, kolumnową, jak i elektroforezową. Do najpopularniejszego metod można zaliczyć chromatografię kolumnową, która wykorzystuje niezwykle istotny element, dzięki któremu możliwy jest rozdział mieszanin – kolumnę chromatograficzną.
Kolumny chromatograficzne wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle chemicznym, jak i laboratoriach analitycznych. Kolumny znalazły jednak zastosowanie również w innych obszarach – biotechnologii, botanice czy farmacji. Dzięki kolumnom chromatograficznym możliwe jest m.in. potwierdzenie zawartości substancji czynnych w lekach i kosmetykach czy przeprowadzenie badania czystości surowców. Urządzenia używane są także w przemyśle i analizie polimerów, biopolimerów, służbie zdrowia, jak i analizach środowiskowych.
W przypadku kolumn chromatograficznych bardzo istotne jest, aby urządzenia wyróżniały się przede wszystkim doskonałymi parametrami, długą żywotnością i specyficznymi właściwościami. Wyłącznie kolumny wysokiej jakości są gwarancją doskonałej pracy urządzenia, którego żywotność powinna wynosić nawet 5000 próbek na jedną kolumnę. Z tego właśnie powodu warto wybierać urządzenia sprawdzonych producentów, które znacznie upraszczają i dynamizują procesy badań.
Kolumny chromatograficzne – gdzie je kupić?
Tlab oferuje unikatowe kolumny chromatograficzne japońskiego producenta Imtakt, które wyróżniają się doskonałą jakością, najwyższymi parametrami, długą żywotnością i specyficznymi właściwościami. Do wyjątkowych produktów można zaliczyć kolumnę jonowymienną na bazie złoża ODS, jak i kolumnę z serii Intrada Amino Acid, pozwalającą w analizach LC-MS aminokwasów na uniknięciu stosowania procesu derywatyzacji. Produkty marki Imtakt zdobyły wiele nagród – m.in. na międzynarodowej konferencji Separation Science czy na Targach EuroLab organizowanych w 2010 roku w Polsce. Głównym celem producenta było stworzenie doskonałej klasy produktów, których nie oferowała dotąd żadna inna marka – cel ten bez wątpienia został osiągnięty.
Oferta kolumn chromatograficznych Imtakt jest niezwykle szeroka – w sprzedaży jest wiele modeli produktów, do których zostały stworzone setki aplikacji. Urządzenia dedykowane są dla farmacji, chemii, biologii, medycyny, jak i kosmetologii. Koreańskie kolumny chromatograficzne świetnie sprawdzają się również w przemyśle i analizie polimerów, biopolimerów, służbie zdrowia czy analizach środowiskowych. Większość aplikacji, jak i kolumn przeznaczona jest dla techniki LC-MS, jednak w ofercie znajduje się także szeroki wybór produktów dla tradycyjnych technik HPLC lub UPLC.