Życie w Niemczech potrafi generować wyższe koszty niż w Polsce. Jednym z przykładów mogą być rachunki za internet. Na szczęście istnieją sposoby na to, by skutecznie obniżyć koszty za abonament internetowy. Jeden z nich przedstawiamy w poniższym artykule.

Złóż wypowiedzenie dotychczasowej umowy

Pierwszym krokiem do niższych rachunków jest złożenie wypowiedzenia umowy, jaką masz aktualnie. W tym celu możesz pobrać gotowe wzory w języku niemieckim lub napisać treść samodzielnie. W treści wypowiedzenia podaj argumenty uzasadniające powód wcześniejszego wypowiedzenia umowy, przy czym może to być np. zmiana miejsca zamieszkania, niezadowolenie z dotychczasowych warunków lub obsługi klienta.

Pamiętaj, że umowę można wypowiedzieć najpóźniej na 3 miesiące przed jej zakończeniem – w przeciwnym wypadku zostanie ona przedłużona o rok w sposób automatyczny. Jeśli przekroczysz ten termin, musisz uzasadnić swoją zwłokę, przy czym w tej sytuacji pozytywne rozpatrzenie umowy wypowiedzenia nie jest do końca pewne.

Zadzwoń do operatora sieci

Po złożeniu wypowiedzenia umowy możesz zadzwonić do operatora sieci, z której usług korzystasz, na ogół jednak w jeszcze korzystniejszej sytuacji będziesz wtedy, gdy pracownicy obsługi klienta sami zadzwonią do Ciebie porozmawiać o wypowiedzeniu umowy i przekonać Cię do jej przedłużenia.

To jest właśnie moment, w którym masz szansę wynegocjować korzystne warunki. Pracownicy przedstawią Ci aktualne promocje, przy czym masz znacznie większą szansę wynegocjować indywidualne dopasowanie oferty do Twoich potrzeb – jeśli usługa najbliższa Twojemu aktualnemu zapotrzebowaniu jest np. zbyt rozbudowana, wówczas możliwe jest obniżenie kosztów za korzystanie z niej poprzez zlikwidowanie niektórych elementów.

Przykładem może być umowa obejmująca dostęp do telefonu stacjonarnego, telewizji i internetu w Niemczech, podczas gdy Tobie zależy jedyni na dostępie do sieci. Operator prawdopodobnie będzie skłonny dopasować ofertę do Twoich potrzeb, zmniejszając ilość usług w pakiecie, a tym samym obniżając jego koszt.

Co możesz zyskać? Praktycznie wszystko! Od niższych cen za abonament, aż po atrakcyjne usługi dodatkowe, a nawet darmowy router. Pamiętaj jednak, że kiedy umowa wynegocjowana na korzystniejszych warunkach będzie dobiegała końca, wówczas również nie zapomnij o jej wypowiedzeniu z odpowiednim wyprzedzeniem, jako że kolejna umowa po automatycznym przedłużeniu może już pojawić się na wcześniejszych warunkach.

Co zrobić, by utrzymać korzystne warunki umowy?

Jak każda umowa, również i ta nowa, po wynegocjowaniu lepszych warunków, dobiegnie końca. Aby nie utracić uzyskanych korzyści, postaraj się skontaktować z operatorem mailowo lub telefonicznie i zapytaj, czy jest możliwość uzyskania kolejnej umowy na tak samo korzystnych warunkach. Odpowiedź powinna przyjść szybko, jako że dobrym firmom zależy na zadowoleniu swoich klientów. W odpowiedzi masz szansę otrzymać odpowiedź pozytywną, a nawet zyskać dodatkowe bonusy, dodatkowo obniżające kwotę miesięcznego abonamentu.

internet

Internet w Niemczech nie musi być drogi!

Dlaczego wyżej opisana metoda jest tak skuteczna? Otóż chodzi o to, że współczesne prowadzenie firmy w dużej mierze stoi na opinii klientów. Im większa liczba osób przechodzących na usługi danego operatora i im większa liczba osób zatrzymanych na dłużej, tym większy jest prestiż firmy na rynku i tym większe zaufanie wśród klientów. Ponadto, oferując odbiorcom korzystniejsze warunki umowy niż dotychczas, operatorzy gwarantują sobie praktycznie darmową reklamę, jaką są zadowoleni klienci, przekazujący informacje o wytargowanych korzyściach “drogą pantoflową”, budząc tym samym zainteresowanie innych. Można zatem śmiało powiedzieć, że korzyść jest obustronna.