Płyty winylowe ponownie wracają do łask i zaczynają cieszyć się ogromną popularnością nie tylko wśród kolekcjonerów, ale także innych miłośników muzyki. Artyści wypuszczają swoje utwory już nie tylko na płytach CD bądź formatach elektronicznych, ale właśnie na płytach winylowych.

Płyty winylowe od dawna są pożądanym towarem wśród kolekcjonerów i miłośników dźwięków pochodzących z gramofonu. Okładka, gramatura płyty i to, jak pięknie prezentuje się ona na półce ma swoich zwolenników. Inną sprawą natomiast jest całkiem wysoki koszt zakupu płyty winylowej, mającej wartość kolekcjonerską – tych dawnych, nagrywanych wiele lat temu. Niekiedy cena jest wysoka, a jakość nagrania pozostawia wiele do życzenia. Osoby, posiadające jedynie sentyment do dźwięków muzyki z płyt winylowych mają jednak inną możliwość – przegranie jej.

Dlaczego decydujemy się na przegranie płyty winylowej?

Technika pozwala nam na naprawdę wiele. Za pomocą komputera można bez problemu przegrać nawet wiekową płytę winylową i cieszyć się brzmieniem zamieszczonych na niej utworów, bez konieczności kupowania gramofonu. I choć na rynku pojawiły się gramofony w naprawdę przystępnej cenie, to ich możliwości nie są tak wielkie jak sprzętu rzędu kilkuset złotych. Dźwięk z gramofonów z niższej półki cenowej nie zadowoli każdego, zwłaszcza jeśli szukamy sprzętu do słuchania muzyki o mocnych brzmieniach.

Przegranie płyty winylowej pozwala na zachowanie brzmień w oryginalnych aranżacjach z możliwością podreperowania ich za pomocą ustawień odtwarzaczy CD.

Jak przegrać płytę winylową?

Płytę winylową można przegrać na dwa sposoby. Samodzielnie w domu lub zlecić tę usługę profesjonalistą.

Znaczna część osób decyduje się na samodzielne przegranie płyty, ponieważ wychodzi z założenia, że usługa wykonana w zewnętrznej firmie jest droga. Okazuje się jednak, że do domowego przegrania niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu i programów, których subskrypcja w polskich realiach nie jest tania. Teoretycznie do wykonania tego zadania potrzebujemy dostępu do komputera o odpowiednio dużej pamięci. Prawda jest jednak inna – do przegrania płyty potrzebny jest gramofon i zestaw dostępnych w internecie kabli. Wystarczy do tego posiadanie nawet najtańszego gramofonu, ale warto pamiętać, że w tym przypadku im droższy sprzęt, tym lepsza jakość nowego nagrania.

Meritum - przegrywanie filmów VHS i płyt winylowych

Zlecenie usługi przegrania płyty zewnętrznej firmie

Samodzielne przegrywanie płyt winylowych sprawdzi się jedynie w przypadku posiadania odpowiedniego sprzętu. Jeśli natomiast zależy nam na przegraniu jedynie ulubionych płyt, tych najczęściej słuchanych, w obawie przed ich zniszczeniem – warto zlecić tę usługę profesjonaliście. Przykładowo w krakowskiej firmie Meritum, która specjalizuje się w przegrywaniu kaset VHS, filmów 8mm, kaset magnetofonowych oraz właśnie płyt winylowych, koszt przegrania nie jest tak wysoki, jak wiele osób sądzi. Średnia cena przegrania płyty to koszt zaledwie 15 złotych, a jakość takiego zabiegu jest nieporównywalnie lepsza od tej, którą można osiągnąć samodzielnie.

Profesjonaliści za pomocą odpowiedniego sprzętu przegrają płytę w taki sposób, aby zachować wszystko, co w dźwiękach winyla jest najważniejsze. Zrobią to w taki sposób, że różnica podczas słuchania nie będzie odczuwalna.

Osoba, która zajmie się przegrywaniem płyty, przygotuje nagranie nie tylko na nośniku CD, ale także w formacie mp3 oraz WAV. Pozwoli to na odtworzenie ulubionego utworu na telefonie lub komputerze.

przegrywanie kaset magnetofonowych i płyt winylowychPrzegrywanie płyty winylowej – dlaczego warto?

Digitalizacja nagrań pozwoli na zachowanie ulubionego brzmienia muzyki na dłużej i to w każdej sytuacji. Okazuje się, że do odsłuchania nagrań z płyty winylowej nie potrzebujemy kupować gramofonu. Ten sam dźwięk uzyskamy z płyty CD.