Ośrodek leczenia uzależnień to przestrzeń terapeutyczna, w której osoba cierpiąca na uzależnienie przebywa dzień i noc przez określony czas. W tego typu centrum można liczyć na pomoc i wsparcie specjalistów: jest to wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny zajmujący się pierwszym krokiem wyjścia z uzależnienia: detoksykacją.
Jak wygląda życie w ośrodku uzależnień?
Personel ośrodka leczenia uzależnień składa się z lekarzy, psychiatrów, psychologów, terapeutów i pielęgniarek. Do tego dochodzi jeszcze personel administracyjny. Niezależnie od tego, jakie szczegółowe zasady mają poszczególne ośrodki leczenia uzależnień, ich główny profil jest jeden: pomóc osobie uzależnionej wyjść z nałogu.
Pacjenci otrzymają tam w każdej chwili to, czego potrzebują fizycznie, psychicznie i emocjonalnie i są traktowani z szacunkiem. Oprócz terapii i specyficznego leczenia w celu detoksykacji, ośrodek może zaoferować przyjmowanym osobom zajęcia rekreacyjne (np. siłownia), edukacyjne, sportowe itp. Celem działania ośrodka jest utrzymanie pewnej rutyny, dlatego też plan dnia jest napięty i wykorzystuje się go w maksymalny sposób, ale także zapewnienie wolnej przestrzeni dla relaksu pacjentów.
Pierwszy krok: oddalenie się od niekorzystnego środowiska
Po dokonaniu oceny sytuacji, osoba, która decyduje się na rozpoczęcie rekonwalescencji (podstawą jest właśnie decyzja), musi przygotować się społecznie i zawodowo do wycofania się ze środowiska, w którym zazwyczaj egzystuje: pożegnać się z rodziną, wziąć wolne w pracy, zebrać rzeczy osobiste, ubrania itp. Przy przyjęciu przechodzi badania lekarskie i sprawdzane są jej rzeczy, aby do ośrodka nie dostały się substancje toksyczne. Następnie ośrodek informuje pacjenta o swoim harmonogramie i codziennym grafiku, jak i o zasadach, które w nim panują. W procesie leczenia uzależnienia ważna jest bowiem konsekwencja oraz wyznaczenie i trzymanie się reguł.
Jakie uzależnienia są leczone w ośrodku?
W ośrodku może być leczone każde uzależnienie. Najczęściej jednak występują te związane z substancjami toksycznymi, takimi jak alkohol i narkotyki. Możliwe jest jednak również przyjęcie do ośrodka z powodu kompulsywnego hazardu, uzależnienia od gier wideo lub seksu.
Ile czasu należy spędzić w ośrodku?
To, jaki jest czas pobytu w ośrodku w gruncie rzeczy zależy indywidualnie od danego przypadku. Nie ma też jednego, określonego limitu czasowego. Niektóre ośrodki narzucają minimalny okres pobytu na 3 lub 6 miesięcy, podczas gdy w innych długość pobytu jest bezwarunkowa. Jednakże, aby terapia w ogóle miała sens, należy spędzić w ośrodku minimum 1 miesiąc.
W jaki sposób powraca się do normalnego życia społecznego?
Na tym etapie, gdzie walka z nałogiem tak naprawdę rozpoczyna się, reintegracja do życia społecznego przebiega stopniowo. W zależności od stopnia i wagi uzależnienia, cech osoby, jej rozwoju, zasobów i potrzeb, proces detoksykacji może trwać od 1 miesiąca do 2 lat.
Nadrzędnym celem leczenia w ośrodku jest zawsze detoksykacja organizmu i odtrucie, a więc przywrócenie swoistej równowagi. W tym procesie pomagają codzienne czynności oraz zajęcie czasu. Niezbędne jest ponadto wsparcie terapeutów i psychologów. Następnie konieczne jest, aby osoba uzależniona uczestniczyła w terapii grupowej w celu odzyskania wartości, zasad duchowych i motywacji tak, aby przy pierwszej lepszej sposobności nie powrócić do nałogu.
Ośrodek leczenia uzależnień – warto się do niego zgłosić
Ośrodek leczenia uzależnień to podstawowe, dwudziestoczterogodzinne wsparcie w walce z nałogiem. To miejsce, które zapewniające dyskrecję oraz takie, w którym osoba uzależniona może liczyć na profesjonalną pomoc, niezależnie od tego, jak bardzo pogrążona jest w nałogu. Dzięki samozaparciu, współpracy z opiekunem z ośrodka, pracy ze specjalistami oraz duchowym wsparciu ze strony najbliższych, wyjście z nałogu może stać się rzeczywistością. Jeśli szukasz skutecznej pomocy, polecamy ośrodek leczenia uzależnień w Opolu, gdzie każdy pacjent traktowany jest indywidualnie, a terapia odbywa się pod okiem doświadczonych specjalistów.