Dobre wyniki w firmie to aspekt, który chce osiągnąć każdy pracodawca. Czasem wprowadza on więc innowacyjne rozwiązania, a czasem stara się współdziałać z rozwojem rynku. Najlepszy przedsiębiorca wie jednak, że aby osiągnąć najwyższe wyniki potrzeba czegoś więcej, zobaczmy czego.

Co wpływa na wyniki firmy?

Choć rozwój jest ważny, to nie jest on możliwy bez prawidłowo działającej wewnętrznej kultury organizacyjnej przedsiębiorstwa. Dla niewtajemniczonych jest to zbiór praktyk i norm współpracy, które ustala pracodawca, by wszystkim pracownikom dobrze się pracowało. Czynniki wchodzące w skład tych zasad to:

  • Ogólna atmosfera
  • Rytuały zespołowe
  • Zbiór wartości pracy 
  • Podstawowy system pracy 

Innymi słowy, na najlepsze wyniki w firmie wpływają relacje i stosunki międzyludzkie, nie tylko wśród pracowników, ale także między pracodawcami, kierownikami i osobami nadzorującymi a podwładnymi. 

Jak kultura firmy wpływa na wyniki?

Wpływ pracowników na wyniki firmy wydaje się oczywisty, ale niestety nie każdy pracodawca jest w stanie tak zarządzać całymi zespołami, by pracowało im się dobrze, a co za tym idzie, by firma osiągała dobre wyniki. Co więc zrobić, by jeden i drugi aspekt był jak najlepszy? 

Przede wszystkim konieczne jest wspieranie rozwoju pracowników. Każdy chce czuć, że nabiera nowych umiejętności i nie stoi w miejscu, a pracując przez długi czas na jednym stanowisku, można się tak czuć. Ważne więc, by pracodawca był w stanie zapewnić pracownikom dogodne warunki do nauki nowych umiejętności. 

gra

Ponadto najlepsze wyniki można osiągnąć, gdy zespół ze sobą współpracuje jak maszyna. Jest to dość staroświeckie podejście, aczkolwiek cały czas działa. Pracownicy muszą się czuć ze sobą komfortowo, komunikować się na jednym poziomie i działać jak jeden organizm, by całe przedsiębiorstwo mogło się na tym piąć w górę. 

Jak poprawić wyniki firmy?

Patrząc przez pryzmat powyższych informacji, można stwierdzić, że jedyne co pracodawca powinien zrobić, to zagwarantować pracownikom należytą integrację i to nie tylko na początku współpracy, ale także później. Niestety nie każdy kierownik zespołu wie, jak zapewnić tę integrację, dlatego poniżej przedstawiamy listę kilku pomysłów na wspólne spędzanie czasu pracowników poza pracą:

  • Pierwszym z nich jest organizacja imprez integracyjnych. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań, ponieważ można je łączyć z innymi pomysłami i uzyskać naprawdę zgrany zespół. Podczas takich imprez pracownicy nie myślą o pracy, mogą się odprężyć, lepiej poznać i być sobą, dzięki czemu później wracając do pracy, czują się między sobą bardziej swobodnie. Ale to nie wszystko. Bardzo często mówi się o organizacji imprez szkoleniowych dla firm. Odbywają się one zazwyczaj w plenerze lub hotelu i wiążą się nie tylko z miłym spędzeniem czasu, ale także z rozwojem osobistym. 
  • Taka impreza może być połączona z wyjazdem integracyjnym. Podczas niego można przeprowadzać szkolenia dla pracowników np. z radzenia sobie ze stresem, a później zagwarantować im atrakcje lub odpoczynek w ciekawym kurorcie, lub spa. 
  • Zarówno imprezy jak i wyjazdy nie mogą się obejść bez zabaw i gier integracyjnych. Takie gry łączą ludzi już od czasów podstawówki, a jeśli dodatkowo rozwinie się je do poziomu dorosłych, to można uzyskać nie tylko dobrą zabawę i poznanie się wzajemnie, ale także trenowanie tzw. umiejętności miękkich, czyli logicznego myślenia, działania pod presją, kreatywności i sprytu. 

 Te wszystkie elementy to tzw. team building, czyli sposób na budowanie zespołu nie tylko od strony pracy, ale także z wykorzystaniem bardziej swobodnych, prywatnych i rozrywkowych rozwiązań. 

Jak team building wypływa na poprawę firmy?

Na sam koniec warto zaznaczyć, że budowanie zespołu to nie tylko dobre wyniki. Dzięki integracji zyskujemy dobrze dogadujący się zespół, który poprzez szkolenia nie boi się wyzwań, działa sprawnie i spokojnie nawet w kryzysie. Jeśli pracownikom jest ze sobą dobrze, to od razu z większą motywacją podchodzą do pracy i mają kreatywne pomysły, których nie boją się prezentować przed resztą. Każdy ten aspekt jest więc kluczem do dobrych wyników i dobrze prosperującej firmy.