Regularnie kontrolowanie ciśnienia tętniczego krwi to doskonała metoda diagnostyczna, pozwalająca na wykrycie różnego rodzaju problemów i niebezpieczeństw związanych z układem krwionośnym i wydolnością serca. Badania ciśnienia wykonywane są w ramach regularnych wizyt u lekarza i specjalistów kardiologów, ale także na prośbę pacjenta w każdej przychodni i aptece. Co jednak ważne, kontrolę ciśnienia krwi można przeprowadzić we własnym domu dzięki skutecznym i nowoczesnym ciśnieniomierzom przenośnym. Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz i jakie rodzaje są dziś dostępne na rynku?

Rodzaje ciśnieniomierzy

Najpopularniejszym rodzajem ciśnieniomierzy dostępnych dziś do domowego użytku są oczywiście ciśnieniomierze elektroniczne, przeznaczone do wykonywania pomiarów na nadgarstku lub na ramieniu. Urządzenia te są znacznie łatwiejsze w obsłudze niż tradycyjne ciśnieniomierze manualne, badające ciśnienie w okolicach tętnicy ramieniowej. Ciśnieniomierze elektroniczne nie wymagają już użycia słuchawek lekarskich, a wynik badania jest odczytywany z wyświetlacza, a nie zegara przypominającego stoper.

Ze względu na miejsce, w którym dokonywany jest pomiar, ciśnieniomierze elektroniczne dzieli się na nadgarstkowe i naramienne. Te pierwsze, stosowane bardzo często do użytku domowego nie sprawdzają się w przypadku osób z zaburzeniami krążenia w kończynach i generalnie uznawane są za nieco mniej dokładne. Z drugiej jednak strony, są bardzo łatwe w użyciu i stosunkowo tanie, co dla wielu osób jest kluczowym warunkiem wyboru. Po drugiej stronie skali dokładności mamy ciśnieniomierze naramienne, ze specjalnym mankietem zakładanym około 2-3 cm ponad zgięciem łokcia. Dzięki wykonywaniu pomiaru na tętnicy ramiennej, wyniki badania są znacznie dokładniejsze i w przypadku osób  z problemami krążeniowymi, bardzo pomocne w ciągłej diagnozie.

Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz do domu?

ciśnieniomierze lekarskieWybór odpowiedniego ciśnieniomierza do stosowania w domu nie jest prosty, gdyż te gwarantujące bardzo dobre wyniki pomiarowe, przystosowane do stosowania także w gabinetach lekarskich, mogą okazać się zbyt drogie. W takich wypadkach warto skupić się na modelach, które zagwarantują rzetelne wyniki i nie przeciążą możliwości portfela pacjenta. Najlepszą opcją będą oczywiście ciśnieniomierze elektroniczne z mankietem na ramię. Jak już zostało wspomniane, wykonywanie pomiaru na poziomie tętnicy naramiennej pozwala na uzyskanie dokładnego wyniku bez ryzyka błędnych odczytów z powodu zaburzeń krążenia w dolnych partiach kończyn. Jeśli wyborem padnie jednak ciśnieniomierz nadgarstkowy, warto skupić się na samej technice pomiaru – dłoń trzymamy zawsze skierowaną do góry, podpartą na stole, stabilnie i bez zaciskania pięści. Mankiet takiego ciśnieniomierza powinien znajdować się w odległości około 1,5 cm od dłoni.

Ciśnieniomierze w gabinetach lekarskich

Ciśnieniomierze manualne elektroniczne to udoskonalenie rozwiązań, które do tej pory stosowano w gabinetach lekarskich. Aparaty pomiarowe wysokiej klasy, przystosowane właśnie do specjalistycznych pomiarów są niezwykle dokładne i pozwalają na wyprowadzenie precyzyjnej diagnozy bez konieczności kilkukrotnego powtarzania badania. Ciśnieniomierze lekarskie wykorzystują zwykle metodę osłuchową, działając identycznie jak starsze ciśnieniomierze manualne. Jedyną różnicą jest tu pomoc ze strony systemu elektronicznego, który pompuje i zwalnia mankiet w odpowiednim momencie, automatycznie kalibrując urządzenie i zapewniając jeszcze większą precyzję pomiaru.

Prawidłowe wartości ciśnienia

Biorąc poprawkę na jakość stosowanego ciśnieniomierza i przyjmowane lekarstwa mogące wpływać na wysokość ciśnienia, regularne badania w domu pozwalają szybko zauważyć problemy i zgłosić się z nimi do specjalisty. Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie powinno utrzymywać się pomiędzy 120 na 80, a 135 na 85 mm Hg. W przypadku przekroczenia normy w dowolną stronę warto bliżej przyjrzeć się problemowi i w razie jego utrzymania, zgłosić się do lekarza.