Pacjenci placówek medycznych mają prawo do intymności i godności. Stanowi to podstawę funkcjonowanie współczesnej służby zdrowia. Pojęcia te wyrastają z praw człowieka i są zapisane w konstytucji RP, a także w Kodeksie Etyki Lekarskiej, ustawie o zawodzie lekarza oraz licznych normach i standardach międzynarodowych.
Czym jest parawan medyczny?
Parawany medyczne stosuje się w jednostkach służby zdrowia takich jak: szpitale, gabinety lekarskie i pielęgniarek szkolnych oraz sanatoriach, a także salonach kosmetycznych, studiach tatuażu. Zapewniają pacjentom intymność, prywatność oraz komfort w trakcie przeprowadzania różnego rodzaju procedur medycznych, czy przygotowania się do badania. Przyczyniają się do bezpieczeństwa i wygody osób przebywających w placówkach służby zdrowia.
Jakie są rodzaje parawanów medycznych?
Parawan medyczny stosowany jest wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie komfortu, intymności i godności pacjenta. Dzięki nim można wyodrębnić przestrzeń dla osoby poddanej różnym zabiegom, badaniom. Można je podzielić nie tylko ze względu na rodzaj użytego materiału, ale również wielkość. W związku z tym mogą być to parawany medyczne jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub nawet trzyskrzydłowe. Wykorzystanie jednego z nich jest uzależnione od potrzeb placówki. Najczęściej wykorzystuje się parawany medyczne jednoskrzydłowe, stanowiące wyposażenie gabinetów lekarskich, pielęgniarskich oraz kosmetycznych. Można je kupić w dwu wersjach – drewnianej i teleskopowej. Dla wygody personelu wyposażone zostały w kółka z hamulcem, dzięki którym bez problemu można je przemieszczać w obrębie pomieszczenia, dostosowując w ten sposób ich położenie do aktualnych potrzeb. Hamulec natomiast gwarantuje stabilność parawanu.
Jakie funkcje pełni parawan medyczny?
Parawany medyczne dostarczają miejsca na przygotowanie się pacjentów do badań lub różnych zabiegów. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy w placówce służby zdrowia brakuje pomieszczenia służącego przebraniu się pacjenta. Parawany sprawdzają się nawet w niewielkim gabinecie, ze względu na łatwość składania i lekką konstrukcję. Poza tym są łatwe w przechowywaniu wtedy, kiedy nie są potrzebne. Wielkość parawanu powinna być dostosowana do wykonywanych zabiegów i zapewniać pacjentom swobodę poruszania się w wydzielonej przestrzeni, bez obaw o naruszenie prywatności i intymności. Doskonale sprawdza się w przypadku niewielkich i niefunkcjonalnie zaprojektowanych pomieszczeń, zmieniając ich układ. Wykorzystuje się je w trakcie zmiany opatrunków oraz pobierania krwi. Niezwykle istotnym zadaniem parawanu medycznego jest ochrona przed drobnoustrojami, wirusami, a także chorobami, przenoszonymi drogą kropelkową. Zatrzymują się one na ich powierzchni, utrudniając dalszą transmisję.
Czym kierować się przy wyborze parawanu medycznego?
Ze względu na to, że parawan medyczny pełni wiele różnych funkcji, powinien być bardzo starannie wybrany. Niezwykle istotną kwestią przy zakupie tego rodzaju produktu jest jakość wykonania. Materiały stosowane do ich produkcji gwarantują łatwość w czyszczeniu, co jest istotne w placówce służby zdrowia, a szczególnie na sali operacyjnej. Od zachowania odpowiednich warunków sterylności w takim miejscu zależy nie tylko życie i zdrowie pacjentów, ale również personelu medycznego. Materiały wykorzystywane do ich produkcji są w pełni zmywalne, a także odporne na działanie środków dezynfekcyjnych, przy zachowaniu walorów estetycznych i kolorów. Żadna placówka medyczna nie będzie w pełni sprawnie funkcjonować bez odpowiedniego parawanu medycznego, zapewniającego komfort pacjentom, a także pracownikom służby zdrowia. Przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na wielkość po to, aby dostosować go do potrzeb placówki. Największa popularnością cieszy się parawan medyczny jednoskrzydłowy ze względu na swoją mobilność, niewielką powierzchnię i wygodę obsługi. Dzięki swojej funkcjonalności doskonale sprawdzi się na co dzień w wielu miejscach, nie tylko w placówkach służby zdrowia, ale także gabinetach kosmetycznych, sanatoriach. Dzięki wyposażeniu w specjalne pokrętło blokujące, nie ma obaw, że będzie się on przesuwał lub składał.
Czym charakteryzują się parawany medyczne?
Parawany medyczne cechują się wytrzymałą i stabilną konstrukcją, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat. Ich lekka i prosta konstrukcja umożliwia łatwy transport, montaż i demontaż, a także obsługę. Producenci oferują różne kolory parawanów, dlatego łatwiej będzie dopasować jego barwę białą, zieloną lub niebieską do kolorystyki gabinetu, co przełoży się na estetyczny wygląd pomieszczenia, a jednocześnie pozytywne postrzeganie placówki i budowanie wizerunku miejsca, które świadczy usługi na najwyższym poziomie.