Wszywka alkoholowa to jeden ze skutecznych sposobów walki z alkoholizmem. Zawiera ona substancję czynną, która stopniowo uwalnia się do organizmu. Po spożyciu alkoholu o zaszytego pacjenta pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Wszywka jest terapią awersyjną, która ma na celu zniechęcić do sięgania po alkohol.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Esperal, czyli wszywka alkoholowa, zawiera substancję czynną, czyli disulfiram. Zatrzymuje on proces dehydrogenazy aldehydowej. W efekcie organizm traci możliwość trawienia i rozkładu alkoholu. Po jego spożyciu pojawiają się objawy przypominające bardzo intensywnego kaca. Zaszyty pacjent zaczyna odczuwać silny ból głowy, zawroty, nudności, ból brzucha. Pojawiają się wymioty, nadmierne pocenie i ogólne rozbicie. W skrajnych przypadkach esperal może powodować zatrzymanie akcji serca.

Objawy te mają na celu zniechęcić pacjenta do sięgania po alkohol. Sama wszywka nie jest szkodliwa i nie działa na organizm, do momentu sięgnięcia po używkę.

Na czym polega wszycie esperalu?

Wszywka to skuteczny sposób walki z alkoholizmem. Jeśli borykasz się z tym problemem, to jego rozwiązaniem może być dla Ciebie esperal. Cena we Wrocławiu oraz innych miastach zależy głównie od tego, jaka dawka musi zostać zaaplikowana.

Przed zabiegiem pacjent musi wybrać sprawdzoną placówkę, w której podda się temu zabiegowi. Już na miejscu przeprowadzana jest kontrola trzeźwości. W organizmie pacjenta nie mogą znajdować się nawet śladowe ilości alkoholu. Może to bowiem spowodować poważne konsekwencje już podczas implementacji wszywki.

Pacjent jest znieczulany miejscowo, a pod skórą umieszczany jest lek. Najczęściej ma to miejsce w okolicach pośladka lub pod łopatką. Niewielka rana zostaje następnie zszyta oraz zabezpieczona.

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu wszywki alkoholowej?

Mimo doskonałych efektów, jakie daje wszycie esperalu, nie może być on stosowany u każdego pacjenta. Istnieje szereg przeciwwskazań, które dyskwalifikują do zastosowania tej metody. Głównym z nich jest stan upojenia alkoholowego. Jeśli pacjent pił alkohol w ciągu 12 godzin poprzedzających zabieg, to nie może on zostać przeprowadzony ze względu na jego bezpieczeństwo.

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest także choroba niedokrwienna serca, niewydolność oraz nadciśnienie. Nie można go wykonać również u osób cierpiących na zaburzenia psychiczne, a w szczególności na psychozy. Wszywka nie może być także założona osobie, która ma za sobą próby samobójcze.

alkoholik

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem. Ma on na celu określić stan jego zdrowia oraz sprawdzić, czy nadaje się on do zabiegu. Pacjent, który będzie miał wykonany zabieg, musi zostać poinformowany o skutkach łączenia wszywki z alkoholem, a także podpisać zgodę.

Co trzeba wiedzieć o zabiegu wszycia esperalu?

Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego jest to bezbolesny zabieg. Miejsce umieszczenia wszywki jest niewidoczne, dzięki czemu nikt z otoczenia nie musi o niej wiedzieć. Pacjent nie musi przechodzić rekonwalescencji i od razu po zabiegu może wrócić do dawnej aktywności.

Jeśli do zszycia rany zostały użyte standardowe nici, to po około 10 dniach trzeba je zdjąć. W przypadku nici samorozpuszczalnych ulegną one samoistnemu usunięciu. Pacjenci nie odczuwają najczęściej żadnych dolegliwości w miejscu założenia wszywki. Jeśli pojawią się niepokojące symptomy, to należy zgłosić się z nimi do kontroli lekarskiej.

Substancja czynna zawarta w esperalu rozkłada się do 12 miesięcy. Po tym okresie pacjent może kontynuować terapię i założyć nową wszywkę. Ogromne znaczenie ma motywacja do walki z uzależnieniem i chęć wyjścia z nałogu. Jeśli jest ona silna, to w połączeniu z esperalem może dać świetne rezultaty.

Wszywka alkoholowa może być zastosowana u pacjentów, którzy nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z problemem alkoholowym i potrzebują skutecznego wsparcia. Powinny zdecydować się na nią osoby zmotywowane, które faktycznie chcą wyjść z nałogu. Najlepszym rozwiązaniem jest odbycie przed zabiegiem detoksu, który pozwoli oczyścić organizm z pozostałości alkoholu. Dzięki niemu pacjent jest gotowy do zabiegu wprowadzenia pod skórę esperalu oraz zdecydowanie lepiej zniesie abstynencję, która początkowo może być bardzo trudna.