Organizacja imprez nie należy do najłatwiejszych, szczególnie gdy grupa zaproszonych osób wykracza ponad grono najbliższych znajomych czy rodziny. W przypadku większych wydarzeń muzycznych czy kulturalnych, na sukces imprezy wpływa nie tylko znalezienie odpowiedniej lokalizacji i zdobycie pozwolenia na organizację imprezy, ale też odpowiednie przygotowanie zaplecza technicznego, dzięki któremu każdy będzie bawił się dobrze. Praca, jaką na co dzień wykonują techniczni organizatorzy imprez to naprawdę szerokie zagadnienie. Jak wygląda organizacja imprez od kuchni? 

Poznaj techniczną stronę branży rozrywkowej – jak organizuje się imprezy? 

Imprezy muzyczne czy różnego rodzaju eventy gromadzące określoną publiczność wymagają doskonałego planowania i przygotowania, dlatego w większości przypadków zajmują się nimi profesjonalni i doświadczeni organizatorzy imprez i eventów. Wiedząc jaki typ imprezy mają do przygotowania, jakie są oczekiwania i wymagania ich klientów czy wreszcie jakim budżetem będą dysponować, technicy są w stanie przygotować odpowiednie warunki do zabawy i dobrze spędzonego czasu.

Pojawiająca się na miejscu i uczestnicząca w imprezie obsługa techniczna to nie tylko ludzie, którzy zaplanowali event, ale też ogromna grupa tych, którzy czuwają nad prawidłową pracą nagłośnienia, oświetlenia czy konstrukcją sceny. 

Przygotowując większą imprezę bądź event należy zadbać o kilka kluczowych, technicznych szczegółów:

  • Oświetlenie

Dobrze oświetlona lokalizacja to podstawa udanej imprezy, nie tylko zamkniętej ale i plenerowej. Pomijając mniejsze eventy takie jak konferencje, bankiety czy festyny dla dzieci trwające przez kilka godzin dziennie, zaplanowanie rozmieszczenia listew LED, reflektorów, świateł efektowych czy ruchomych głów rzucających kolorowe efekty na całą salę z pewnością wpłynie na jakość organizacji całego wydarzenia. 

obsługa techniczna

  • Dekoracja światłem 

Pozostając w tematyce oświetlenia, dobrym sposobem na urozmaicenie efektów podczas imprezy jest wykorzystanie dekoracji świetlnych, które mogą być zamontowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków w okolicy imprezy. Wśród ciekawszych rozwiązań stosuje się tu często podświetlenia ścian i elewacji oraz billboardy reklamowe, na których można zaprezentować logo sponsorów imprezy. Ciekawą propozycją są też podświetlenia elementów architektonicznych budynku, szczególnie korzystne na imprezach tematycznych. 

dekoracja światłem

Źródło: 2t.com.pl

  • Efekty sceniczne:

Ciekawe efekty sceniczne to kolejna kategoria, którą trzeba zająć się po technicznej stronie organizacji imprezy czy eventu. Zależnie od rodzaju wydarzenia, na scenie mogą pojawić się wytwornice dymu i mgły, słupy świetlne czy efekty naśladujące elementy pirotechniczne. 

efekty sceniczne

  • Nagłośnienie 

Podczas imprez trafiających do szerszej publiczności, a także wszelkich wydarzeń muzycznych, wizualnych i multimedialnych, po stronie technicznej trzeba zadbać o odpowiednie nagłośnienie miejsca organizacji. Inne podejście będzie zastosowane tu do imprez plenerowych, inne do dużych sal dyskotekowych i bankietowych, a jeszcze inne do małych, kameralnych imprez z małym gronem odbiorców lub mniejszym skupieniem na różnorodności dźwięków. Technicy organizujący imprezy muszą wiedzieć doskonale jakie systemy nagłośnienia, odsłuchy i mikrofony przygotować, by najlepiej zadbać o jakość dźwięku na sali. 

muzyka

  • Konstrukcja sceny

Jako ostatni istotny element techniczny organizacji imprezy warto wymienić kwestię sceny. Ta nie będzie oczywiście konieczna w takim samym wymiarze podczas dużej imprezy plenerowej i małego bankietu dla firmy, ale w każdym przypadku pewien rodzaj podestu będzie niezbędny. Jeśli lokalizacja, w której impreza ma zostać zorganizowana nie posiada własnego podestu na scenę (a takie pojawiają się często w domach weselnych, salach dyskotekowych czy różnego rodzaju klubach wynajmujących swoje sale), zbudowanie sceny odpowiedniej do potrzeb występujących i rodzaju imprezy również będzie leżało po stronie techników organizujących imprezę. 

scena

Co wziąć pod uwagę organizując imprezę? 

Planując organizację imprezy, czy to z pomocą doświadczonych organizatorów czy samodzielnie, pod uwagę trzeba będzie wziąć wszystkie wymienione wyżej elementy i zestawić je z miejscem, w jakim impreza będzie organizowana oraz charakterem i wymaganiami imprezy.

Zupełnie inne podejście należy podjąć przy organizacji imprez plenerowych, a inne przy organizacji zamkniętych imprez w wynajętej sali klubowej która z reguły już na wejściu będzie przygotowana pod względem technicznym i jedyne, czego będzie potrzeba to technika potrafiącego odpowiednio zadbać o właściwą pracę wszystkich sprzętów. 

Korzystanie z pomocy profesjonalnych organizatorów imprez nie powinno być problemem, a pierwszym logicznym wyborem gwarantującym pełen sukces eventu. Technicy, którzy mają za pasem setki zorganizowanych imprez w różnych okolicznościach będą najlepiej przygotowani do tego, by Twoja impreza udała się w stu procentach. 

Profesjonalną firmą, która zajmuje się obsługą techniczną imprez jest 2t.com.pl. Zespół techników zadba o organizację Twojej imprezy już od pierwszego etapu planowania.