Obecnie na rynku pracy brakuje spawaczy dlatego coraz więcej osób decyduje się na ukończenie odpowiedniego szkolenia, dzięki któremu będą mogli wykonywać ten zawód. Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem kursu na spawacza? Jak przebiega szkolenie?

Jak przebiega kurs na spawacza?

Kursy na spawacza w głównej mierze opierają się na zdobyciu wiedzy praktycznej. Dzięki niej już po kilku zajęciach kursant zna już podstawowe zasady i techniki spawania znajdujące się w zakresie danej specjalizacji. Podczas kursów wykorzystywane są różne materiały, tak by osoba biorąca w nim udział mogła w przyszłości poradzić sobie w różnorodnych pracach. Zazwyczaj podczas szkolenia wykorzystuje się stale niestopowe, stale stopowe nierdzewne, stopy aluminium oraz stopy niklu. Przed zdecydowaniem się na podjęcie nauki spawania koniecznie należy sprawdzić czy wybrany przez nas ośrodek po ukończeniu szkolenia przekazuje oficjalne oświadczenia kursantom, które potwierdzą zdobyte przez nich umiejętności. W przeciwnym razie kursant nie będzie mógł potwierdzić swoich kwalifikacji podczas poszukiwania pracy zarówno w Polsce jak i za granicą.

Kto może wziąć udział w kursie na spawacza?

Uczestnikami kursu mogą być wszyscy zainteresowani spełniający podstawowe wymagania. Muszą mieć oni ukończone osiemnasty rok życia oraz posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe. Ponadto konieczne jest uzyskanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego ogólny dobry stan zdrowia. Podczas zajęć praktycznych kursanci bardzo często muszą we własnym zakresie przygotować do użytku rękawice spawalnicze, przyłbicę spawalniczą, obuwie robocze (buty ze stalową nakładką) oraz muszą być ubrani w odzież roboczą odsłaniającą całe ręce oraz spodnie.

Szkolenia są organizowane zarówno dla osób nie posiadających żadnego doświadczenia w spawaniu, ale również dla każdego zainteresowanego podwyższeniem swoich kwalifikacji zawodowych. Z kursów na spawacza chętnie korzystają bezrobotni, który dzięki uzyskaniu odpowiednich umiejętności mają lesze perspektywy znalezienia dobrze płatnej pracy.

iskry od spawania

Jakich metod spawania możemy nauczyć się podczas kursu?

Wszystkie kursy są prowadzone zgodnie ze stopniami zaawansowania. Dla osób rozpoczynających naukę i mających po raz pierwszy kontakt ze spawaniem przeznaczony jest kurs podstawowy. Dla bardziej zaawansowanych osób zalecane są kursy ponadpodstawowe.

Ośrodki organizujące kursy na spawacza oferują szkolenia z metod spawania do jakich należy min 111– spawanie ręczne elektrodą otuloną (MMA),131– spawanie półautomatyczne w osłonie gazu obojętnego (MIG),135– spawanie półautomatyczne w osłonie gazu aktywnego (MAG),136– spawanie drutami proszkowymi (FCAW),138– spawanie drutem proszkowym z rdzeniem metalicznym,141– spawanie elektrodą nietopliwą w osłonie gazu obojętnego (TIG) czy 311– spawanie gazowe.

Gdzie znaleźć odpowiedni kurs?

Aby móc zapisać się na kurs należy zgłosić się do urzędu pracy, który bardzo często organizuje szkolenia mające na celu przebranżawianie lub wyszkolenie zainteresowanych. Można poszukać specjalistycznych kursów samodzielnie korzystając z internetu. Obecnie coraz więcej firm szkoleniowych oferuje stosowne kursy bądź szkolenia dzięki którym każdy chętny może zdobyć odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną. Kursy w zależności od organizatora i formuły ich odbywania się mogą trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Ich ceny zazwyczaj wahają się w granicach 1500-2500 złotych. Decydując się na wzięcie udziału w kursie koniecznie trzeba sprawdzić czy po ukończeniu otrzymujemy tzw. książeczkę spawacza czyli oficjalną dokumentację zdobytych umiejętności podczas szkolenia. W Polsce uprawnienia spawaczom nadają trzy instytucje: Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, Urząd Dozoru Technicznego oraz Polski Rejestr Statków.

Dlaczego warto zdecydować się na kurs dla spawaczy?

Obecnie w Polsce obserwuje się zbyt małą ilość osób pracujących w tym zawodzie. W związku z tym decydując się na wzięcie udziału w szkoleniu niemal gwarantuje kursantom znalezienie zatrudnienia. Spawacz w Polsce może liczyć na wynagrodzenie wysokości od 2000 do nawet 4000 złotych miesięcznie netto. Pensja szeroko wykształconych spawaczy może być jeszcze wyższa i sięgać nawet 8000 zł netto. Warto pamiętać, że zarobki są uzależnione od specjalizacji, doświadczenia a także odpowiednich certyfikatów. Na wysokie zarobki może liczyć również każdy kto zdecyduje się na wyjazd za granicę. Tam spawacze również zostaną chętnie przyjęci do pracy.