Upływający czas widać na całej twarzy, w tym także na powiekach. Z wiekiem stają się one mniej jędrne i sprężyste. W efekcie wiotczenia skóry nad oczami spojrzenie staje się smutne i mało wyraziste. W rozwiązaniu tego częstego problemu może pomóc blefaroplastyka. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego zabiegu.
Czym jest blefaroplastyka?
Jest to zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Musi być właściwie wykonany przez doświadczonego chirurga, który zadba o to, aby przebiegał on bez powikłań. Głównym celem blefaroplastyki jest usunięcie nadmiaru skóry z powiek. Nie tylko poprawia ich wygląd, ale również może wpłynąć pozytywnie na ich prawidłowe funkcjonowanie.
Co negatywnie wpływa na wygląd powiek i oczu?
Opadanie powiek jest związane przede wszystkim z mniejszą produkcją kolagenu oraz elastyny. Fibroblasty z wiekiem zaczynają pracować mniej intensywniej, w efekcie czego powieki tracą swoją sprężystość. Negatywny wpływ na kondycję powiek może mieć także nadmierna ekspozycja na czynniki zewnętrzne. Dotyczy to w szczególności promieniowania UV, a także narażania skóry na działanie dymu tytoniowego.
Nadmierne wiotczenie powiek może wiązać się także nagłą utratą masy ciała. W efekcie skóra traci swoją jędrność i staje się mniej sprężysta. Mimo że jest to głównie defekt estetyczny i niekorzystnie wpływa na wygląd twarzy, to nadmiernie opadająca powieka może także przyczyniać się do gorszego widzenia.
Na czym polega zabieg blefaroplastyki?
Zabieg ten może być przeprowadzony wyłącznie przez doświadczonego i wykwalifikowanego chirurga. Jest to konieczne, gdyż może on wiązać się z poważnymi powikłaniami. Lekarz, który go wykonuje musi mieć ukończony dobry kurs blefaroplastyki.
Sam zabieg polega przede wszystkim na usunięciu nadmiaru skóry z górnej powieki. Niekiedy, jeśli jest to konieczne, to lekarz przeprowadza również usunięcie przepukliny tłuszczowej. Same poduszeczki tłuszczowe, które znajdują się w górnej powiece pełnią bardzo ważne funkcje, dlatego jeśli nie jest to wskazane, to nie należy ich usuwać.
Zabieg ten może być wykonany tradycyjnie za pomocą skalpela lub z wykorzystaniem nowoczesnego laseru. Bardzo często stosuje się także nici, które pozwalają podnieść powiekę.
Powikłania po zabiegu – o czym trzeba wiedzieć?
Mimo tego, że jest to skuteczny zabieg, to wiąże się ze sporym ryzykiem wystąpienia powikłań. Nawet jeśli jest on właściwie przeprowadzony, to pacjent musi mieć świadomość możliwości ich wystąpienia.
Zdecydowanie najgroźniejsza jest ślepota, która może być następstwem krwiaka powstałego podczas usuwania tłuszczu z okolic oka. W przypadku wystąpienia tego powikłania, niezbędne jest niezwłoczne wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Innym powikłaniem, jakie może się pojawić, jest bliznowiec. Jego występienie wiąże się z nadmiernym przerostem tkanki w miejscu, w którym powstała blizna po zabiegu. Bliznowiec przede wszystkim wygląda bardzo nieestetycznie, a także może powodować dolegliwości bólowe. W przypadku jego wystąpienia powinno się zastosować skuteczne metody leczenia tego powikłania, aby nie wpływało ono niekorzystnie na jakość wzroku.
Do innych poważnych powikłań, które mogą wystąpić u pacjentów po zabiegu korekcji górnej powieki, zalicza się także zapalenie tkanek oczodołu oraz przeczulicę rzęs.
Pacjenci po tym zabiegu dość często skarżą się także nie groźne, ale uciążliwe dolegliwości. Przede wszystkim w miejscu, w którym została usunięta skóra pojawiają się siniaki oraz obrzęki. Miejsce to może także boleć przy dotyku.
Jak dbać o oko po befaloplastyce?
W celu uniknięcia nieprzyjemnych dolegliwości po zabiegu befaloplastyki należy stosować się ścisle do zaleceń lekarza. Przede wszystkim przez około 2 tygodnie należy unikać wysiłku fizycznego, a także opalania i chodzenia na basen. Przez ten czas warto także stosować chłodne okłady oraz spać w pozycji, gdy głowa znajduje się nieco wyżej niż reszta tułowia. Zapobiegnie to obrzękom i pobudzi prawidłowe krążenie krwi.
Jeśli lekarz zaleci, to miejscowo można stosować także środki działające przeciwzapalnie oraz chłodząco. Pomogą one złagodzić nieco ból i zmniejszyć opuchliznę.
Udając się na ten zabieg, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby wybrać zaufaną i sprawdzoną klinikę.