Nadużywanie alkoholu negatywnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie. Może prowadzić do rozwoju poważnych chorób. Skutecznym sposobem na przerwanie ciągu alkoholowego oraz zniwelowanie wpływu tej używki na zdrowie jest odtruwanie. Poznaj sposoby na to, jak pomóc osobie walczącej z nałogiem i dowiedz się, które z nich są najskuteczniejsze.

Domowe sposoby na odtrucie alkoholowe

Odtrucie alkoholowe w przypadku kaca można przeprowadzić w domu. Trzeba jednak wiedzieć, że jest ono skuteczne wyłącznie w przypadku osób, które sporadycznie sięgają po alkohol i męczą je dolegliwości tzw. “dnia następnego”. Najczęściej jest to ból głowy, nudności oraz wymioty. Skutecznym sposobem na to, aby oczyścić organizm, jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Warto przyjmować duże ilości wody, które pomogą zniwelować nieprzyjemne dolegliwości. Można także sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach. 

Podczas walki z objawami kaca należy unikać spożywania napojów gazowanych oraz energetycznych. Spowalniają one proces regeneracji. Warto sięgać po napoje owocowe bogate w witaminę C, a także mikroelementy. Po zatruciu alkoholem warto także pomyśleć nad wprowadzeniem diety, która skutecznie wzmocni i zregeneruje uszkodzoną wątrobę. 

Detoks pod okiem specjalistów

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odtrucie organizmu i usunięcie  z niego toksyn oraz innych szkodliwych substancji są kroplówki. Podaje się je w specjalistycznych gabinetach lub zamawia z dojazdem do domu pacjenta. Kroplówki te są bogate w mikroelementy, witaminy oraz minerały, które zostały wypłukane z organizmu wraz z alkoholem. Dobiera się je pod kątem potrzeb konkretnego pacjenta. 

Detoks odbywa się pod okiem specjalistów, którzy dbają o bezpieczeństwo pacjentów. W zależności od potrzeb może on trwać od kilku do kilkunastu godzin. Odtruwanie powinno być pierwszym krokiem w walce z uzależnieniem. Tylko usunięcie z organizmu resztek alkoholu daje realne szanse na powodzenie.

Detoksykacja organizmu pod fachowym okiem pozwala także zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom, jakie mogą pojawić się po odstawieniu alkoholu. Bardzo często osoby uzależnione, które chcą przerwać ciąg, nie mogą zrobić tego samodzielnie. Detoks pozwala ograniczyć głód alkoholowy oraz chęć sięgnięcia po ten trunek. Każdy pacjent, który chciałby przejść profesjonalne odtrucie alkoholowe, Wrocław to jedno z wielu miast w całej Polsce, w którym można znaleźć specjalistyczny gabinet przeprowadzający detoksykację.

alkoholik

Wszywka alkoholowa — najskuteczniejszy sposób leczenia uzależnienia

Pacjent, który naprawdę chce odmienić swoje życie i zwalczyć nałóg skutecznie, powinien zdecydować się na wszywkę alkoholową. Jest to potoczna nazwa esperalu, czyli tabletek zawierających substancję czynną, którą jest disulfiram. Wydziela się ona do organizmu, nie dająć żadnych symptomów. Dopiero gdy zaszyty pacjent sięgnie po alkohol, to dochodzi do reakcji disulfiramowej. Pojawiają się objawy przypominające kaca, ale są one zdecydowanie silniejsze. Najczęstsze symptomy, które wywołuje spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu przez osobę zaszytą, to:

  • bóle głowy,
  • nudności i wymioty,
  • kołatanie serca,
  • uczucie niepokoju i strachu,
  • nagłe skoki ciśnienia,
  • nadmierna potliwość.

Mogą one utrzymywać się nawet przez kilkanaście godzin. W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania akcji serca. Wszywka jest rodzajem terapii awersyjnej, czyli takiej, która ma skutecznie zniechęcić do sięgania po alkohol. Ma pomóc osobom uzależnionym wyjść z nałogu i już nigdy do niego nie wracać.

Przed przystąpieniem do zabiegu umieszczenia wszywki alkoholowej pacjent musi być całkowicie trzeźwy. Należy więc przejść kompleksowy detoks, który usunie z organizmu resztki alkoholu i wzmocni organizm. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie zabiegu. Pacjent musi być w pełni świadom tego, na co się decyduje, a także jakie to będzie miało dla niego konsekwencje.

Zabieg jest bezbolesny, gdyż przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcie, w którym umieszcza tabletki. Dawka esperalu jest dobierana zgodnie z wagą pacjenta. Substancja czynna zawarta w tabletkach uwalnia się do organizmu przez okres od 8 do 12 miesięcy. Wszycie esperalu to skuteczna metoda walki z alkoholizmem. Powinna być dodatkowo wspierana przez profesjonalną psychoterapię, która pomoże wrócić do życia w trzeźwości.