Zawód hydraulika (inaczej montera instalacji sanitarnych) to zajęcie związane z montażem i instalacją, a co za tym idzie również z naprawą instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych oraz centralnego ogrzewania.

Inaczej mówiąc, jest to fachowiec, który montuje instalacje, a potem dba o  to, aby prawidłowo działały.

Dokonuje przeglądów sieci rur doprowadzających ciepłą i zimną wodę do domów mieszkalnych, budynków i firm czy zakładów przemysłowych.

Zadania hydraulika

W jego gestii leży także dbałość o instalacje gazowe i odprowadzające ścieki. Do zadań hydraulika należy usuwanie awarii nagłych, jak i planowe naprawianie urządzeń oraz ich modernizacja.

Wykonywanie tych zadań wiąże się z koniecznością posiadania odpowiednich umiejętności, często także odczytywania rysunków technicznych, na podstawie których wykonuje swoje prace.

Hydraulikiem jest zazwyczaj absolwent szkoły zawodowej o profilu technicznym posiadający wiedzę na temat zachowania się cieczy i gazów w różnych sytuacjach.

praca hydraulika

Jeżeli chce zajmować się montowaniem centralnego ogrzewania, musi znać technologię ogrzewania obiektów.

Ponieważ może on wykonywać pracę w rozmaitych miejscach, takich jak mieszkania, budynki w trakcie budowy, hale produkcyjne, kopalnie, prace na powietrzu i inne, dlatego musi liczyć się z trudnymi warunkami pracy – duży hałas, słabe oświetlenie, zanieczyszczenie powietrza.

Dobry hydraulik musi umieć dogadywać się z ludźmi, ponieważ jego  działanie  jest oparte na wzajemnych kontaktach, czy to z indywidualnym klientem, czy też w zespole.

Jest to odpowiedzialna praca, wymagająca szczególnej ostrożności nie tylko podczas jej wykonywania, ale i z uwzględnieniem bezpieczeństwa osób, które będą późniejszymi użytkownikami instalacji i urządzeń.

Musi to być człowiek z dobrze rozwiniętym zmysłem równowagi, bez lęku wysokości i klaustrofobii, obdarzony umiejętnościami obsługi wielu narzędzi i urządzeń.

Jego atrybutami powinny być: dobry wzrok i węch, spostrzegawczość, szybkie reagowanie oraz zręczność.

Czasami trzeba pracować bardzo szybko, szczególnie podczas awarii, które wymagają nagłych decyzji, a więc dobrze jest, kiedy fachowiec posiada umiejętność pracy w stresie.

Wykonywanie instalacji

Jeśli chodzi o instalacje wodne i kanalizacyjne, to w zakresie prac hydraulika  jest wymiana i montaż tych instalacji, mechaniczne i ciśnieniowe udrożnienia, konserwacja oraz podłączenia urządzeń sanitarnych.

Hydraulik usuwa awarię takich instalacji oraz zabezpiecza je w razie awarii. Potrafi wykonać podejścia wodno – kanalizacyjne z plastiku i miedzi.

Mechaniczne i ciśnieniowe udrażnianie kanalizacji wiąże się z czyszczeniem zapchanych zlewozmywaków, toalet, brodzików, wszelkich odpływów oraz pionów i kanałów.

Mechaniczne udrażnianie polega na wprowadzeniu spirali z odpowiednią do zanieczyszczenia końcówką czyszczącą do kanalizacji, spirala napędzana elektrycznie udrażnia rury.

Metoda ciśnieniowa wykorzystuje wodę pod ciśnieniem do czyszczenia rur i kanałów, dzięki czemu udrażnia zatkane przewody.

hydraulik w pracy

W sieci sanitarnej szczególne zastosowanie ma właśnie metoda ciśnieniowa.

Hydraulik mający odpowiednie uprawnienia wykonuje instalacje centralnego ogrzewania, wymienia je i konserwuje.

Służy radą przy wyborze systemu ogrzewania: gazowego, olejowego, pompy ciepła lub ogrzewania ekogroszkiem.

Jest pomocny podczas doboru grzejników i  kotłów oraz urządzeń i elementów hydraulicznych potrzebnych do instalacji.

W pracy hydraulika często potrzebne są dodatkowe umiejętności, jak na przykład spawanie rur do instalacji gazowych i centralnego ogrzewania.

Jeśli zaś chodzi o instalacje gazowe, to taki fachowiec musi sobie radzić ze sprawdzaniem ich szczelności rur gazowych i co, podłączaniem urządzeń.

Wykonuje okresowe przeglądy instalacji i sporządza odpowiednią dokumentację. Często współpracuje nie tylko z klientami indywidualnymi, ale również ze wspólnotami i firmami.

W zakres prac hydraulika wchodzi montaż różnorodnych urządzeń gazowych, jak np. piecyka gazowego, płyty na gaz, podłączanie kuchenek i przeróbki instalacji, zajmuje się instalacją ogrzewania podłogowego, montażem pralek, zmywarek i wodomierzy.

Poradzi sobie z montowaniem i naprawą kabin prysznicowych oraz bojlera.  Często posiada przygotowanie w zakresie zamrażania wody bez konieczności spuszczania jej w pionie.

Umiejętnie radzi sobie z pękniętą rurą w ścianie oraz zdiagnozuje usterki.

Narzędzia, którymi posługuje się hydraulik są bardzo różnorodne: od szczypiec i obcinaczy do rur wszelkiego rodzaju, poprzez klucze, szczypce hydrauliczne i nastawne aż po rury z tworzyw mosiężnych i sztucznych, gwintownice, imadła, praski, szczypce. Używa również obcinaków, okrawaczy krawędzi, lutownicy i spawarki.