Jastarnia czy Hel? Gdzie są ciekawsze atrakcje dla dzieci?

Zarówno Jastarnia, jak i Półwysep Helski cieszą się dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających w celach wypoczynkowych północną część Polski. Dlaczego warto zobaczyć te miejsca? Jakie możesz zapewnić atrakcje turystyczne swoim dzieciom? O jakiej porze roku najlepiej jest wybrać się nad morze?

Dlaczego warto odwiedzić Jastarnię?

Jastarnia cechuje się atrakcyjnym położeniem z punktu widzenia turystyki – mowa tutaj nie tylko o możliwości zwiedzenia miejscowości, lecz też o tym, że stanowi ona świetną bazę wypadową do innych miasteczek, w których również możesz znaleźć zajęcie dla siebie i swoich bliskich na długie godziny. Ważnym plusem jest tutaj również duża ilość odosobnionych kąpielisk, w których dużo łatwiej o prywatność, niż ma to miejsce w przypadku popularnych, nadbałtyckich plaż. 

Atrakcje dla najmłodszych w Jastarni

Lekcja kaszubskiego

Kaszubski jest jednym z języków, z jakim możemy spotkać się w północnym regionie Polski, a z którym można w przyjazny i zabawny sposób zapoznać swoje maluchy. Jastarnia to jedno z miejsc, gdzie tradycja mówienia językiem kaszubskim wciąż jest pielęgnowana – w miejscowości możesz znaleźć tablice z nazwami ulic po polsku i kaszubsku.

Kino 6D

Oglądanie wymiarów w 6D nie jest jeszcze standardem, jak filmy w 3D, zatem wizyta w takim kinie na pewno będzie nie lada atrakcją nie tylko dla malucha, lecz też i dla Ciebie. Dodatkową zaletą jest bogaty wybór filmów, dzięki czemu bez kłopotu znajdziecie repertuar idealny dla wszystkich.

Lekcje windsurfingu

W Jastarni możesz znaleźć szkoły sportów wodnych, będących w posiadaniu wydzielonych, bezpiecznych miejsc do nauki windsurfingu i kitesurfingu. Nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swojego dziecka. Sprzęt udostępniany do nauki jest wymieniany co sezon, a do tego zajęcia są dopasowane tak, aby poradziły sobie z nimi zarówno osoby zaawansowane w sportach wodnych, jak i te, które mają w tym zakresie niewielkie doświadczenie lub wręcz nie mają go wcale. 

Park linowy Tarzan

Jest to miejsce, w którym nie tylko Twoje dziecko, lecz też i Ty możesz poczuć się jak bohater popularnej bajki. Na miejscu znajduje się aż 6 tras, z czego dwie, biała i zielona, dedykowane są najmłodszym gościom parku, a pozostałe 4 – czerwona, niebieska, żółta i pomarańczowa są zaprojektowane z myślą o nieco starszych odwiedzających. Pamiętaj jednak, że trasy przeznaczone dla dzieci, zgodnie z regulaminem, pokonujesz razem ze swoim maluchem.

Wizyta na Helu – dlaczego warto go zwiedzić?

 

Hel jest bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów półwyspem, liczącym sobie zaledwie nieco ponad 30 km długości. Do tego maksymalne szerokości, dochodzące zaledwie do 400 m, zapewniają dostęp do morza praktycznie ze wszystkich stron. Jest to miejsce idealne dla osób pragnących aktywnego wypoczynku, a także rodzin z dziećmi. Jedną z niewątpliwych zalet jest Park Wydmowy, w którym można swobodnie podziwiać fascynujące ekosystemy wydm szarych i białych. 

Co dzieci mogą zobaczyć na Helu?

Fokarium

Głównym celem placówki jest odtworzenie kolonii foki szarej, zwłaszcza że placówka swoje istnienie zaczęła właśnie od uratowania maleńkiej foki. Obecnie w fokarium znajdują się baseny, z których część pełni funkcję hodowlaną, a część służy do stworzenia odpowiednich warunków dla osobników młodych i tych wymagających rehabilitacji. Jedną z najbardziej znanych fok była Krystyna – wyjątkowo przyjaźnie nastawiona do ludzi – pewnego dnia uciekła z fokarium i można było spotkać ją spacerującą po uliczkach Helu. Wizyta w fokarium to doskonały pomysł nie tylko ze względu na kontakt z tymi sympatycznymi zwierzętami, lecz też zdobycie wiedzy na temat tych niezwykłych ssaków i ekosystemu, w którym funkcjonują.

Labirynt w polu kukurydzy

Położony we Władysławowie labirynt jest dosyć unikalną atrakcją, w której może się bawić cala rodzina. Labirynt liczy sobie aż 3,5 km, co zajmie ok. 40 minut na przejście. Na wejściu dostaniesz mapę, lecz też możesz spróbować swoich sił i bez niej. W labiryncie znajdują się żywe zwierzęta, monster truck oraz model samolotu i UFO. Oprócz pokonania labiryntu w cenie jest zwiedzanie autobusu usytuowanego do góry kołami i labiryntu z drewna. 

Wakacje z dziećmi nad morzem – gdzie jeszcze warto zajrzeć?

Oprócz Jastarni i Helu na Ciebie i Twoje pociechy czeka również mnóstwo innych miejsc, w których możecie się wszyscy świetnie bawić.

Reda – Aquapark ze zjeżdżalnią obrotową Aquaspinner.

Łeba – Muzeum Figur Woskowych

Żuławy wiślane – Żuławska kolej wąskotorowa

Ustka – Muzeum Minerałów

Trzęsacz – Muzeum multimedialne na klifie

Gdańsk – Centrum nauki Hevelianum

Kołobrzeg – Skansen morski

Gdynia – Park trampolin JumpCity

Urlop z dziećmi nad morzem – kiedy jechać?

Wiesz już, gdzie możesz wybrać się razem ze swoim dzieckiem i dobrze się bawić będąc nad morzem. Pozostaje jednak jeszcze odpowiedź na inne pytanie – kiedy najlepiej wyjechać na urlop nad morze? Ogólnie wyjazd nad morze jest dobrym pomysłem niezależnie od pory. Niemniej jednak jeśli zależy Ci na tym, by Twoje dzieci również się nie nudziły, niezależnie od tego, czy planujesz spędzanie czasu na dworze, czy też pod dachem, najlepszym rozwiązaniem jest czas od maja do września. Są to miesiące ciepłe, z długimi dniami, a do tego najwięcej jest w tym czasie czynnych atrakcji turystycznych, dedykowanych właśnie dzieciom. 

Jeżeli jesteś zainteresowany odpoczynkiem w jednym z tych miejsc, koniecznie sprawdź wyszukiwarkę noclegów fajnewczasy.pl.