Niekiedy rodzice nie dopuszczają do myśli, że z ich pociechą dzieje się coś złego. Na dziecko każdego dnia napiera masa bodźców, które mogą wywołać specyficzną reakcję zależną od danej osoby. Każdy rodzic powinien obserwować dziecko i w momencie jakichkolwiek wahań niezbędna będzie szybka interwencja i pomoc. Psycholog dziecięcy może okazać się osobą, która wesprze pociechę w trudnych chwilach i pomoże wydostać się z problemów.

Symptomy kwalifikujące do podjęcia terapii

Jak poznać, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego? Każdy rodzic zna temperament swojego dziecka. Niektóre dzieci od zawsze są żywiołowe i radosne, a inne bardziej spokojne. Wszelkie zmiany nastroju u dziecka, które utrzymują się przez dłuższy czas powinny wzbudzić niepokój. Rodzic zazwyczaj bardzo szybko zauważa zmianę w zachowaniu swojej pociechy, dlatego szybciej może zainterweniować i wspomóc dziecko w trudnych chwilach. Niekiedy informacje o odmiennym zachowaniu syna bądź córki trafiają do rodzica ze szkoły. Dowiaduje się on, że dziecko, które było wzorowym uczniem nagle zbiera same jedynki lub prowokuje bójki i wywołuje kłótnie. Zmiany zachowania mogą mieć głębsze źródło. Niekiedy jednak sytuacje przyjmują bardziej poważny charakter. Kiedy rodzic znajduje w pokoju dziecka narkotyki, dopalacze lub zauważa nadmierne zainteresowanie śmiercią wizyta u psychologa jest niezbędna do wyprowadzenia pociechy z trudnej sytuacji w jakiej się znajduje.

środki terapii dziecięcej

Trafna diagnoza

Pierwszym etapem jest diagnoza problemów. Niekiedy proces ustalenia przyczyny problemów jest krótki,a psycholog doskonale dobierze diagnozę. Czasami jednak zdarza się, że zanim odpowiednia ocena zostanie wydana psycholog będzie musiał spędzić z dzieckiem więcej czasu, porozmawiać z nim i dotrzeć do jego problemów. W zależności od wieku dziecka mogą one przyjmować różne formy i cechować się odmiennym stopniem komplikacji. Co ciekawe, bardzo często zdarza się, że rodzic dowiaduje się, że niepokojące objawy tak naprawdę były tylko jednym z etapów dojrzewania i dorastania dziecka. Warto jednak pamiętać, że w tym przypadku lepiej jest dmuchać na zimne i upewnić się, że dziecko nie zmaga się z większymi problemami. Zbagatelizowanie problemów może doprowadzić do poważnych problemów związanych z rozwojem dziecka i jego akceptacją samego siebie a w najgorszym przypadku brak pomocy specjalisty może zakończyć się dla dziecka jeszcze bardziej tragicznie.

Zadaniem psychologa dziecięcego będzie dotarcie do źródła problemów dziecka i pomoc w ich rozwiązaniu. Współpraca pociechy ze specjalistą przyniesie szybkie rezultaty, a poprawnie postawiona diagnoza umożliwi wdrożenie efektywnego systemu wsparcia. Rodzic również dowie się jak może wesprzeć pociechę i co może zrobić aby wspomóc walkę z problemami. Synergiczne działanie spowoduje, że nawet dzieci z największymi problemami będą mogły poradzić sobie z trudnościami jakie napotkały je w życiu.