Każdy z nas dobrze wie, jakie skutki uboczne może mieć używanie kosmetyków, leków czy innych formuł, które zawierają szkodliwe dla skóry substancje. Nie inaczej jest w przypadku produktów kierowanych dla dzieci, w tym pieluch dla najmniejszych pociech. Wielu traktuje takie dolegliwości jak przegrzanie czy odparzenia u maluchów jako nieodłączny element noszenia pieluch, lecz nie powinno tak być. Można takich skutków ubocznych z łatwością uniknąć, stosując dobrej jakości ekologiczne pieluchy jednorazowe.

Odparzenia u dzieci

Skóra malutkiego dziecka jest znacznie bardziej wrażliwa, niż u dorosłego człowieka, dlatego bardzo szybko reaguje na przetarcia czy innego rodzaju dyskomfort wynikający z używania różnego rodzaju materiałów. Warto wiedzieć, że większość pieluch dostępnych w sklepach to produkty nie tylko nieprzepuszczające powietrza, ale także wykonane ze sztucznych materiałów, które często zawierają, na przykład, kwas akrylowy czy cały szereg innych substancji, które negatywnie wpływają na skórę pupy malucha.

Kiedy skóra jest powtórnie narażona na przegrzewanie czy kontakt z cieczami, nie ma okazji się wysuszyć i dochodzi do różnego rodzaju wysypek czy wyprysków, które mają czerwony kolor i powodują u dziecka ból podczas siedzenia, leżenia i każdego ruchu, podczas którego dochodzi do tarcia o pieluchę. Jest to dla malucha ogromny dyskomfort i wówczas niezbędne jest szybkie działanie, a więc zastosowanie odpowiednich maści czy metod, dzięki którym ból zostanie złagodzony i pupa będzie mogła swobodnie oddychać i się goić.

Ekologiczne pieluszki dla dzieci

Warto jednak wiedzieć, że opisane dolegliwości nie muszą mieć miejsca, jeśli tylko będziemy bardziej uważni w doborze pieluch. Na rynku znajduje się tak wiele propozycji pieluszek, że prawdopodobnie nie wszyscy dokładnie czytają informacje zawarte na opakowaniach, bo zajęłoby to godzinę, albo i dłużej. Warto jednak przyjrzeć się opisom pieluch, aby wybrać takie, które nie będą wywoływać u maluchów bólu. Jeśli chcemy mieć pewność, że zapewniamy dzieciom najlepsze jakościowo materiały, warto wybierać pieluchy ekologiczne takich marek jak Beaming Baby, Muumi czy Bambo Nature.

W przypadku produktów Beaming Baby, są to pieluchy biodegradowalne, które zdobyły nawet najwyższy stopień biodegradowalności wśród tego typu produktów. Ich wkład wykonano z pulpy kukurydzianej, która zapewnia dostęp powietrza do ciała dziecka, dzięki czemu maluch się nie przegrzewa. Co więcej, wilgoć jest izolowana z dala od ciała, co oznacza, że pupa może z łatwością wysychać. Z kolei pieluszki marki Muumi posiadają certyfikat Nordic Ecolabel i są bardzo popularnym produktem w wielu krajach. Doceniane są ze względu na idealne dopasowanie się do pupy malucha, a także bardzo dobrą chłonność. Ekologiczne pieluchy Muumi są również bezpieczne dla dzieci, u których pojawiło się atopowe zapalenie skóry.

Jeśli chodzi o markę Bambo Nature, oferuje ona również biodegradowalne pieluchy, które nie szkodzą środowisku, a przede wszystkim, które nie oddziałują negatywnie na zdrowie i samopoczucie dziecka. Są to pieluszki z wkładem wykonanym z pulpy drzewnej bielonej wodą utlenioną, dzięki czemu pielucha przepuszcza powietrze i pozwala skórze na swobodne oddychanie, tym samym chroniąc przed przegrzewaniem. Materiał, który wchłania wilgoć, składa się z celulozy, dzięki czemu wilgoć ta jest dobrze przytrzymywana i odseparowana od ciała dziecka. Jak widać, właściwie zaprojektowana pielucha może naprawdę dobrze służyć maluchowi, zamiast powodować u niego nieprzyjemne dolegliwości, które często przeradzają się w kolejne schorzenia. Warto wybierać to, co dla dziecka zdrowe i komfortowe.