Trudna praca wykonana samemu jest powodem do dumy. Zamierzamy na przykład zrobić sobie w ogrodzie miejsce na grilla. Nie chcemy by stał na trawie, marzy nam się wybrukowany placyk. Ustawimy tam stół, krzesła, parasol. Potrzebujemy wygodnego miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Żeby móc posiedzieć przy grillu z rodziną i przyjaciółmi. Mamy odłożone pieniądze na ten cel. Nie planujemy jednak nikogo zatrudniać. Postanawiamy sami uporać się z tym zadaniem. Niestety nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie budownictwa. Nić nie szkodzi, sprawa jest trudna, lecz wykonalna. Trzeba tylko dobrze się przygotować.

Trzymaj się planu

Na samym początku musimy wszystko dobrze zaplanować. Wyznaczyć miejsce, zastanowić się nad szerokością i długością placyku. Zdecydować czy chcemy, aby kostka układała się w jakieś wzory czy nie. Jeśli tak to, jakie? Wybór materiału też jest ważny. Przede wszystkim musi mieścić się w budżecie. Gdy mamy już wszystko dokładnie rozplanowane, możemy przejść do wykonania. Musimy tylko systematycznie iść do przodu, krok po kroku. Od czego zacząć realizację? Na pytanie odpowiada firma Dominik Bruk specjalizująca się w układaniu kostki brukowej.

Przygotowanie, wykonanie, umocnienie

1. Przygotowanie terenu

Pierwszym krokiem jest przygotowanie terenu. Zaczynamy od tak zwanego korytowania. Chodzi o ściągnięcie wierzchniej warstwy gleby, tak, aby układana później kostka była na tym samym poziomie, co reszta gruntu. Głębokość 20-40 cm jak najbardziej wystarczy. Kolejnym aspektem związanym z przygotowaniem terenu jest wykonanie podbudowy. Żeby tego dokonać należy wyrównać dno koryta i wyłożyć warstwą kruszywa. Podbudowę kładziemy ciasno i ubijamy tak by była równa. Dobrze jest użyć więcej kruszywa niż potrzeba, gdyż po ubiciu jego objętość zmniejsza się.

2. Układanie brzegów

Gdy teren jest już gotowy, musimy ułożyć brzegi naszego placyku. Zaleca się użycie w tym celu półsuchego betonu, dzięki niemu całość będzie wytrzymała. Po ułożeniu brzegów robimy podsypkę. Ma ona za zadanie mocno osadzić każdą kostkę. Wykonujemy ją z drobnych kamieni usypanych w 3-5 centymetrową warstwę.

3. Układanie i umocnienie

Jeśli już mamy brzegi i wyrównaliśmy podsypkę, możemy przejść do układania kostki brukowej. Po wykonaniu poprzednich elementów, to zadanie nie powinno sprawić nam problemów. Układamy jedną kostkę przy drugiej, dobijając każdą gumowym młotkiem by dobrze zaczepiły się w podsypce. Teraz możemy wykonać wymyślone wcześniej wzory. PO wszystkim musimy utrwalić nasze dzieło. By to osiągnąć posypujemy całość piaskiem, by ten wszedł w szczeliny między kostkami. Robimy to kilka razy aż do pełnego efektu.

ukladanie-kostki-brukowej

Da się zrobić

Jak widać układanie kostki brukowej nie jest łatwe, ale wykonalne? Wszystko zależy od przygotowania i systematyki. Wykonując wszystko spokojnie i krok po kroku z pewnością dopniemy swego. Plan, przygotowanie terenu, ułożenie brzegów, położenie kostki i umocnienie. Gdy już przejdziemy przez wszystkie etapy i dopniemy swego będziemy mieli niesłychaną satysfakcję. Nie tylko to, bo też ładne miejsce na grilla.