Świetliki i okna dachowe stosowane na poddaszach domów, zewnętrznych oranżeriach czy ostatnich piętrach biurowców i galerii handlowych wyglądają niezwykle efektownie, a przy tym są doskonałym źródłem naturalnego światła dziennego.

Ich wykorzystanie, oprócz walorów estetycznych ma więc także wiele zalet z praktycznego i ekonomicznego punktu widzenia. Niestety, ze względu na kąt nachylenia świetlików i ich położenie na szczytowej części budynku, zabrudzone i zachlapane szyby są tu codziennością. Jak skutecznie i bezpiecznie doczyścić świetliki dachowe w dużych obiektach użytkowych? 

Profesjonalne mycie świetlików dachowych – zadbaj o lepsze doświetlenie pomieszczeń na poddaszu

Regularne czyszczenie okien w domu, mieszkaniu czy biurze będzie wpływało na codzienny komfort przebywania wewnątrz budynku. Bez względu na to, czy wykonujemy w danym pomieszczeniu pracę czy spędzamy tam swój wolny czas, dostęp do naturalnego światła jest zawsze korzystniejszy i milej widziany niż czas spędzony w ciemnościach lub otoczeniu sztucznego oświetlenia. Poddasza nie są tu wyjątkiem, choć z punktu widzenia architektury budynków ich doświetlenie może okazać się trudniejsze. Projektanci, którzy tworzą przestrzenie na poddaszach stawiają więc coraz częściej na świetliki, które mogą pozostać w dobrym stanie jedynie przy regularnym czyszczeniu. Zadanie to nie należy jednak do najłatwiejszych. 

prace alpinistyczne

Wejście na dach jakiegokolwiek budynku, nawet własnego domku jednorodzinnego wymaga nie tylko odwagi. Ze względów bezpieczeństwa, przy czyszczeniu powierzchni dachowych czy świetlików warto zawsze korzystać z odpowiednich zabezpieczeń i mieć choć bazowe umiejętności poruszania się na wysokościach. Praca przy świetlikach dachowych jest nieco trudniejsza, niż czyszczenie standardowych, pionowych okien i z tego też powodu zarówno instytucje zarządzające budynkami w przestrzeni publicznej, jak i właściciele domów jednorodzinnych coraz częściej decydują się na wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej doświadczonej w poruszaniu się po dachach z niezbędnym do domycia okien sprzętem. 

Jak wygląda mycie świetlików na dachu – profesjonalne usługi alpinistyczne

Stosowane w wielu domach obrotowe okna poddaszowe ułatwiają regularne sprzątanie szyb, bo umożliwiają pełen dostęp do okna od wewnątrz. Znacznie więcej trudności przysparzają jednak równie popularne okna uchylne, nierozwieralne i zamontowane na stałe, do których dostęp od środka jest praktycznie niemożliwy. Jeśli okna takie są dodatkowo umieszczone na dużej wysokości (np. na klatkach schodowych), czyszczenie ich z poziomu dachu jest jedynym bezpiecznym i skutecznym sposobem, a na takie w wielu przypadkach mogą pozwolić tylko profesjonaliści. 

Ci, z pomocą lin i wytrzymałych zaczepów mogą poruszać się po dachu bez ryzyka upadku, korzystając przy tym z pełnej swobody ruchu rąk umożliwiającej wysoką dokładność mycia okien. Trzeba pamiętać, że okna wystawione na stałe działanie czynników zewnętrznych powinny być nie tylko czyste, ale i odpowiednio zakonserwowane. Profesjonalna firma sprzątająca świadcząca usługi alpinistyczne może zadbać w ten sposób o wszystkie świetliki dachowe wymagające specjalistycznego czyszczenia. 

mycie okien techniką alpinistyczną

Profesjonalne mycie okien dachowych i świetlików zapewnia firma Frateris – Aqua z Rzeszowa.

Dlaczego mycie świetlików dachowych jest tak ważne?

Zastosowanie okien w dachu nigdy nie jest działaniem przypadkowym – przeszklenia mają służyć jakiemuś celowi, a najczęściej sprawdzają się zarówno jako estetyczny dodatek jak i szybki sposób na doświetlenie pomieszczeń na poddaszu. Zabrudzone, zachlapane i nieregularnie czyszczone nie będą jednak w pełni funkcjonalne, a zalegający brud z czasem może powodować ich uszkodzenia. Pełne czyszczenie szyb i framug okiennych powinno odbywać się więc regularnie, nie tylko od wewnątrz ale i od zewnątrz. Ostatnie będzie oczywiście trudniejsze do wykonania, nawet w domku jednorodzinnym, bo wymaga fizycznego wejścia na dach i wykonywania prac na wysokości. Działania takie lepiej zlecić specjalistom. 

Dobrze umyte świetliki dachowe sprawią, że pomieszczenia na poddaszu będą lepiej doświetlone, a co za tym idzie, znacznie przyjemniejsze w codziennym użytkowaniu. Jeśli nie chcesz otaczać się sztucznym światłem za każdym razem, gdy przebywasz na poddaszu lub zależy Ci na zbudowaniu pozytywnego wizerunku biurowca czy obiektu handlowego, zadbaj o profesjonalne czyszczenie świetlików regularnie – tylko tak zachowasz je w najlepszej formie!