Blizna jest naturalnym efektem gojenia się skóry. Jej rodzaje i wygląd jest różny w zależności od przyczyny jej powstania. Małe, delikatne blizny powstałe w wyniku chorób skórnych czy drobnych uszkodzeń mogą być często całkowicie zniwelowane. Niestety te poważniejsze, większe i bardziej głębokie po zabiegach stają się jedynie niej widoczne. Metoda i rodzaj zabiegu jest dopierana przez dermatologa lub kosmetologa, po wcześniejszej konsultacji. Każda z metod jest przeznaczona dla innego typu blizny, dlatego jej wybór jest bardzo indywidualny. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych możliwości o których warto wiedzieć.

Mikrodermobrazja

Polega ona na regularnym ścieraniu naskórka, co powoduje niwelacje blizny.

Pierwsze efekty można zobaczyć już po 3 dniach, zaleca się jednak przeprowadzenie serii 10 zabiegów, pomiędzy którymi należy odbyć 11 dni przerwy. Ta metoda jest polecana dla delikatnych blizn powstałych np. w wyniku trądziku.

Dermobrazja

Zabieg ten polega na ścieraniu za pomocą specjalistycznej głowicy naskórka.

Zabieg przeprowadza się stosując znieczulenie miejscowe, a po jego zakończeniu nakłada się opatrunek. Efekty są widoczne dopiero po 2 miesiącach kuracji. Tego typu zabieg jest stosowany w przypadku głębokich blizn powstałych w wyniku choroby trądzikowej lub ospy wietrznej.

Dermobrazja laserowa

Ta metoda jest stosowana w przypadku dużych, przerośniętych blizn. Polega ona na odparowywaniu naskórka za pomocą specjalistycznego lasera.

Zabieg jest przeprowadzany przy znieczuleniu ogólnym, a po jego zakończeniu pacjent musi nosić opatrunki. Czas rekonwalescencji trwa nawet 3 miesiąc.

Metoda ta nie jest polecana osobą o ciemniejszej karnacji, ponieważ często powoduje ona odbarwienia.

jak-usuwa-sie-blizny

Głęboki peeling chemiczny

Zabieg ten polega na rozpuszczeniu zewnętrznej warstwy skóry za pomocą specjalistycznego peelingu. Metoda ta nie jest polecana dla osób o9 ciemniejszym odcieniu skóry, okres rekonwalescencji trwa nawet miesiąc. Przez ten czas skóra może być nadwrażliwa i piec.

Ostrzykiwania

Zabieg ten jest stosowany w przypadku dużych, przerośniętych blizn o czerwonym zabarwieniu.

Polega on na wstrzyknięciu substancji, powodującej zanik uwypuklenia, który zostaje zastąpiony zwykłą blizną. W celu uzyskania najlepszego efektu powinno się zastosować kilka zabiegów.

Presoterapia

Ten zabieg powoduje znaczne zmniejszenie powierzchni blizny, polega on na trzymiesięcznym noszeniu kombinezonu, który zakrywa zmienioną część skóry.

Leczenie tą metodą trwa minimum 3 miesiące, a kombinezon nie może być zdjęty nawet na chwilę.

Przed wyborem odpowiedniej metody koniecznie skonsultuj się z doświadczonym dermatologiem lub kosmetologiem. Bardzo nieodpowiedzialnym jest prowadzenie tego typu leczenia na własną rękę. Robiąc to możesz narazić się na niebezpieczeństwo, albo zwyczajnie na utratę pieniędzy, ponieważ każda metoda jest skuteczna tylko przy konkretnym rodzaju blizny.