Protezy w jamie ustnej mają przede wszystkim zadanie uzupełniać braki zębowe. Tak zwane sztuczne zęby nie są podatne na choroby i różnego rodzaju infekcje.

Niestety jednak nie oznacza to, że protezy zębowe są niezniszczalne. Mogą ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom. Mogą one dotyczyć zarówno sztucznego korzenia, jak i łącznika czy korony, czyli każdego z elementów protezy.

Jakie są najczęstsze uszkodzenia protez zębowych i jak sobie z nimi radzić? Czy warto w takiej sytuacji czekać, czy może warto skorzystać z pomocy pogotowia dentystycznego, które działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu? Sprawdź!

Czym jest proteza zębowa i kiedy się ją stosuje?

Protezy zębowe stosowane są w momencie, gdy w jamie ustnej pojawia się puste miejsce po usunięciu zęba, który był chory lub uszkodzony i nie nadawał się do naprawy. Ich zadaniem jest utrzymanie szczęki w odpowiedniej pozycji. Bez wypełnienia luki po zębie protezą mogłoby dojść do przesunięcia innych zębów, co doprowadziłoby do poważnych problemów ze zdrowiem jamy ustnej oraz do skrzywienia zgryzu.

naprawa protez 24h

Ponadto puste miejsce po usuniętym zębie to miejsce, w którym gromadziły by się bakterie i resztki jedzenia oraz rozwijałyby się choroby dziąseł. Dlatego też po zabiegu ekstrakcji zęba, warto od razu zainteresować się możliwościami protetycznymi, aby uniknąć tego typu problemów i zachować piękne, zdrowe i proste zęby na dłużej, pod warunkiem, że wybierze się odpowiedni gabinet. Na zachodzie Polski protetyka w Zielonej Górze dobrze prosperuje i warto  tam rozejrzeć się w poszukiwaniu specjalisty.

Istnieje wiele rodzajów protez zębowych. Różnią się one między sobą sposobem mocowania, rozmiarem oraz tym, czy jest to proteza stała, czy proteza ruchoma. Te pierwsze stosuje się u osób, które nie posiadają naturalnego uzębienia. Wtedy protezy są mocowane na specjalny klej protetyczny i są przytwierdzone na stałe, bez konieczności ich wyciągania przed snem. Z kolei protezy zębowe ruchome to takie, które zakłada się na dzień, a na noc wyciąga, aby dziąsła i ich błona śluzowa mogły odpocząć.

Każdy typ protezy może być wykonany z różnych materiałów, od czego ostatecznie zależy ich cena. Im bardziej naturalne protezy i komfortowe w użytkowaniu, tym cena będzie odpowiednio wyższa.

chirurgia stomatologiczna Łódź

Nie czekaj z naprawą uszkodzonej protezy

Mimo iż protezy zębowe nie są podatne na choroby i schorzenia różnego rodzaju, to niestety może dojść do ich uszkodzenia w różny sposób. Może zostać uszkodzony pojedynczy ząb z protezy stałej lub dojść do jej odklejenia. Protezy ruchome mogą nieco zmienić swój kształt, co sprawia, że niestety nie będą trzymać się stabilnie w odpowiednim miejscu. Bez względu na to, jaki dokładnie wystąpił problem, warto zdecydować się na naprawę protezy zębowej jak najszybciej.

Nie jest to coś, co warto odkładać w czasie, ponieważ może dojść do trwałego uszkodzenia konstrukcji. Z tego powodu konieczna może być wymiana całości, a nie tylko drobna naprawa, co wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami.

Obecnie na szczęście znaleźć można sprawdzone usługi dentystyczne w pogotowiu stomatologicznym 24h. Nie trzeba czekać do końca weekendu czy nawet do rana, w przypadku nagłego problemu z protezą. Zamiast cierpieć z powodu bólu i dyskomfortu oraz narażać swoje życie i zdrowie, warto udać się do punktu pomocy dentystycznej, który działa przez całą dobę i jak najszybciej podjąć kroki w kierunku naprawienia powstałego uszkodzenia. Jest to rozwiązanie nie tylko rozsądne, ale i wygodne oraz komfortowe.