Nie ma znaczenia w jaką gałąź przemysłu się inwestuje, ponieważ zarówno w lotniczej jak i drzewnej potrzebne są odpowiednie sprzęty, wyposażone w najlepszej jakości części. Nie podlega to jakimkolwiek dyskusjom, ponieważ chcąc mieć sprawną i wydajną produkcję trzeba zainwestować w narzędzia, które będą pewne i zapobiegną usterkom i przestojom w pracy.

Znaczenie w przemyśle

Każdego dnia postęp w przemyśle staje się coraz większy, a producenci muszą nadążyć za tempem podyktowanym przez nowe technologie poprzez zoptymalizowanie czasu i kosztów produkcji, nie tracąc przy tym na jakości. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie procesy w firmie są połączone z systemami zarządzania jakością. Najważniejsze są jednak możliwości jakie dają profesjonalne projekty, które pozwalają na tworzenie i modyfikowanie standardowych narzędzi na podstawie pomysłu projektanta lub klienta. Produkowanie narzędzi specjalnych jest przede wszystkim procesem, który pozwala przemienić rysunek detalu w rzeczywisty i namacalny przedmiot, którego trwałość i precyzja wykonania mogą zaskoczyć wiele osób. Narzędzia wyprodukowane w ten sposób są bez wątpienia wyjątkowe przez swoją wytrzymałość i unikalność wykonania, a przez to także niezastąpione w przemyśle, szczególnie tym, który potrzebuje specjalnie wykonanych i zabezpieczonych części. Taka produkcja, stworzona z myślą o zleceniodawcy, zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.

Materiał i wykonanie

Narzędzia specjalne są wyprodukowane z najlepszych materiałów, które sprawiają, że części są bardzo trwałe. Jednym z podstawowych zabiegów jest nałożenie na narzędzia powłoki metodą PVD, która jest znacznie bardziej efektywna i ekologiczna niż jej poprzedniczka CVD. Fizyczne osadzenie fazy gazowej, przeprowadzone jest w wysokiej próżni, co sprzyja dobrej adhezji, czyli pewnemu i dokładnemu przyleganiu powłoki do pokrywanych powierzchni. W tym procesie tworzy się warstwy powłoki, które modyfikują chemiczne i fizyczne właściwości powierzchni narzędzi. Pozwala to znaczne polepszenie wytrzymałości, odporności na uszkodzenia i przystosowanie do skrajnie różnych warunków. Po takim zabezpieczeniu można bez problemów i obaw stosować je w sytuacjach uniemożliwiających korzystanie z niezabezpieczonego powłoką sprzętu.

W produkcji używa się także submikronowy węglik wolframu, pozwala to przedłużyć żywotność i zmniejszyć tarcie między obrabianym przedmiotem a narzędziem. Umożliwia też chłodzenie i usuwanie wszystkich nagromadzonych wiórów. Oprócz tego węglik może mieć kanaliki wewnętrzne różniące się od siebie w zależności od przeznaczenia narzędzi, ale także innych czynników, na przykład ilości ostrzy.

Zamawianie narzędzi

Wytwarzanie specjalnych narzędzi wymaga od producenta specjalnego i bardzo starannego przygotowania przy wykorzystaniu specjalnych maszyn i doświadczonych ludzi. Każdy klient sam wybiera producenta z jakim podejmie współpracę, jednak najbezpieczniej jest zdać się na firmę o silnej pozycji na rynku. Takie narzędzia wykonuje się oczywiście na specjalne zlecenie klienta, co oznacza, że ilość produkowanych detali jest z góry ustalona. Na samym początku klient przychodzi do producenta i zleca mu projekt omawiając go szczegółowo, żeby jednak go wyprodukować potrzebny jest dokładny projekt, którego stworzeniem – w oparciu o informacje lub rysunek od klienta – zajmą się specjaliści. W następnej kolejności przychodzi czas na fazę specjalistycznych testów, po których zaprojektowane części i narzędzia są dopuszczone do produkcji. Sama w sobie jest ona bardzo czasochłonna, ponieważ maszyny działają na zasadach krótkich serii. Nie jest to także tanie rozwiązanie, jednak wytrzymałość produktu i dopasowanie go do klienta jest zdecydowanie tego warte.