Zakłady produkcyjne zajmujące się obróbką drewna nadaniu określonemu rodzajowi drewna odpowiednio pożądanych własności. W tych zakładach produkcyjnych dokonuje się obróbki mechanicznej, hydrotermicznej, chemicznej, pierwiastkowej i wtórnej. Aby móc obrabiać drewno zakłady potrzebują mieć odpowiednie maszyny do obróbki drewna.
Jedną z takich maszyn jest brykieciarka hydrauliczna, która służy do brykietowania wiórów, zrębków, trocin i pyłów drewnianych. Dokonuje granulacji osiągającej maksymalnie 10 milimetrów. Maszyna podłączana do silosów lub baterii filtrujących wewnątrz albo na zewnątrz. W ofertach handlowych są modele, które posiadają zestawy sterowanych elektronicznie elektrozaworów, kierujących cyklem hydraulicznym oraz mikrowyłączniki zbliżeniowe elektromagnetyczne, które znacznie redukują czas zmiany tych elektrozaworów [zobacz w tym miejscu: https://www.exapro.pl/maszyny-do-obrobki-drewna-briquetting-machines-c644]. Urządzenie przeznaczone jest dla małych i średnich zakładów drzewnych.

Frezarka do obróbki drewna

Najczęściej stosowanym urządzeniem w przemyśle drzewnym jest frezarka. To urządzenie jest uniwersalnym narzędziem do wszelkich zadań. Obecne modele posiadają dwubiegowy silnik, w którym łatwo można zmienić obroty wrzeciona. Dzielą się one na frezarki górnowrzecionowe i dolnowrzecionowe. Zasilane  są prądem o napięciu znamionowym 230V lub 400V. Bardzo często wyposażone są w określone elementy usprawniające użytkowanie, takie jak: stoły rolkowe, ograniczniki, stoły do czopowania lub też stoły poszerzające.

Pilarki strugarki w obróbce drewna

Innymi rodzajami są maszyny do obróbki drewna takie jak pilarki i strugarki. W produkcji mebli czy obrabianych elementów drewnianych, pilarki wykorzystuje się do szybkiego i równego przycięcia drewnianych materiałów. Te maszyny stolarskie posiadają różne rodzaje i zastosowanie Wyróżnia się pilarki formatowe, panelowe, ścienne, radialne, kątowe, taśmowe, poprzeczne, pilarko-frezarki, piły do forniru i wielopiły. Ciekawym rozwiązaniem są wielopiły, które wymagają szerszego omówienia.  W różnych modelach wielopił szerokość gąsienicy wynosi nawet do 320 milimetrów, a maksymalna średnica tarcz roboczych osiąga do 350 milimetrów. To urządzenie posiada kontroler obciążenia silnika, stoły podawcze i odbiorcze rolkowane z napędem lub bez napędu. Wielopiły są przeznaczone  do wycinania desek i listew z pryzm.

strugarka-czterostronna

Grubość desek jest zależna od tulei dystansowych między tarczami pił. Piły na obu wrzecionach pracują na tych samych płaszczyznach pionowych, co daje możliwość zastosowania tarcz o mniejszej średnicy i grubości. Tego typu rozwiązania powoduje mniejszy rzaz oraz zmniejszenie strat materiału i poboru energii. Wielopiły tego typu mają zastosowanie w dużych zakładach przemysłowych jak również w małych zakładach rzemieślniczych zajmujących się obróbką drewna. Inne przeznaczenie mają strugarki.  Są  to nowoczesne obrabiarki wykonujące obróbkę skrawaniem płaszczyzn. Wykorzystywane są głównie w stolarstwie i dzielą się na strugarki do płaszczyzn i do strugania kształtowego. Ich głównym zadaniem jest nadanie struganej desce określonej grubości. Najnowocześniejsze strugarki mogą obrabiać kilka desek jednocześnie.