Zapalenie zatok to bardzo poważna infekcja. Niestety jest ono bardzo często lekceważone, a nieleczone zapalenie zatok może prowadzić do poważnych komplikacji i powikłań. Istnieje kilka typów tej choroby, wśród których jest ostre zapalenie zatok. Jakie ma ono objawy i jak skutecznie je wyleczyć, bez ryzyka wystąpienia powikłań?
Rodzaje i objawy zapalenia zatok
Zapalenie zatok zaczyna się najczęściej od zwykłego kataru, dlatego łatwo pomylić je z klasycznym przeziębieniem. Następnie do objawów dochodzą problemy z oddychaniem, uczucie zatkanego nosa. Pojawia się również silny ból głowy, który nasila się przy wykonywaniu każdego ruchu, szczególnie podczas zmiany wysokości, np. przy pochylaniu lub schodzeniu po schodach. Jego ognisko znajduje się u nasady nosa i mniej więcej na środku czoła, czyli tam, gdzie znajdują się zatoki.
Lekarze wyróżniają trzy podstawowe rodzaje zapalenia zatok:
- ostre,
- podostre,
- przewlekłe.
Najgorszym i najtrudniejszym do wyleczenia rodzajem jest przewlekłe zapalenie zatok. Trwa ono ponad 3 miesiące i ma tendencję do nawracania. Jest niezwykle trudne do zwalczenia i często klasyczne leki nie wystarczają, i niezbędny jest zabieg oczyszczania zatok – opowiada laryngolog z centrum medycznego Na Grobli we Wrocławiu.
Podostre zapalenie trwa od 3 tygodni do maksymalnie 3 miesięcy i może nawracać po krótkiej przerwie.
Ostre zapalenie zatok jest najczęściej występującym rodzajem. Zazwyczaj jest to skutek powikłań po infekcji jamy nosowej lub zwykłego przeziębienia. Pozornie jest to najłagodniejsza odmiana, bo trwa najkrócej – jedyne 3 tygodnie. Jednak ostre zapalenie zatok ma bardzo silne objawy. Poza utrudnionym oddychaniem, katarem i bólem głowy często dochodzi również ból gardła, szczęki i zębów, osłabienie organizmu, gorączka oraz kaszel. Nieleczone ostre zapalenie zatok prowadzi do zapalenia przewlekłego.
Jak leczyć ostre zapalenie zatok?
W przypadku wystąpienia objawów tej choroby należy jak najszybciej udać się do najbliższej przychodni lub centrum medycznego i umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego. Zapisze on odpowiednie środki, które złagodzą objawy, ale przede wszystkim pomogą pozbyć się przyczyny, czyli stanu zapalnego zatok. Dopasowanie odpowiednich środków jest niezwykle istotne. Bez tego trudno będzie zwalczyć chorobę do końca i może ona nawracać oraz przerodzić się w schorzenie przewlekłe.
W aptekach dostępnych jest wiele różnych preparatów na ostre zapalenie zatok. Lekarz rodzinny zdecyduje, czy konieczne jest zażywanie antybiotyku. Zależy to od nasilenia innych objawów oraz ogólnej kondycji organizmu i zaawansowania choroby. Ponadto zapisze leki obkurczające błonę śluzową nosa, zmniejszające obrzęk zatok oraz udrażniające nos. Mają one różną formę: mogą być w postaci aerozoli do nosa, tabletek oraz produktów do inhalacji. Należy również stosować leki rozrzedzające wydzielinę, które ułatwią pozbywanie się kataru zalegającego w zatokach.
Leczenie farmakologiczne warto łączyć z domowymi sposobami. Bardzo dobry wpływ na samopoczucie osoby chorej mają ciepłe okłady na czoło, na przykład z wykorzystaniem termoforu lub nagrzanych ziaren grochu w lnianym woreczku. W trakcie ostrego zapalenia zatok warto pić dużo czarnej herbaty z miodem, imbirem i cynamonem oraz zioła, takie jak czarny bez czy rumianek. Doskonale działają również domowe inhalacje z gorącej wody z dodatkiem soli morskiej lub olejków eterycznych, np. eukaliptusowego, sosnowego, miętowego.
Pamiętaj, że nieleczone ostre zapalenie zatok łatwo może przerodzić się w przewlekłe schorzenie. Domowe metody są jak najbardziej wskazane, jednak nie mogą być one jedynym sposobem leczenia. W przypadku nasilających się objawów należy jak najszybciej udać się do centrum medycznego na wizytę do lekarza rodzinnego lub laryngologa.