Pierwszoplanowa postać z serialu „Ranczo” ma wielu fanów. Nic dziwnego, najmłodszy z bywalców przysklepowej ławeczki w każdym odcinku zaskakiwał nas swoimi oryginalnymi pomysłami i przemyśleniami. Kto wciela się w tę postać?

Wszechstronny warszawki artysta

Piotr Pręgowski, znany z roli Pietrka urodził się 15 lutego 1954r w Warszawie. W młodości niewiele wskazywało, że jego życie będzie tak bardzo związane z aktorstwem.  Trenował z zapałem zapasy, dzięki czemu stał się juniorskim mistrzem Warszawy w stylu klasycznym, a także zdobył złoty medal na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży.  Z czasem rozwinęły się w im zupełnie odmienne zainteresowania – ćwiczył i marzył o wystąpieniu na ekranie w roli sportowca lub mistrza. Mimo sukcesów karierę zapaśniczą zakończył w roku 1975. Jego pierwszym wyuczonym zawodem był tokarz. Aktor posiada również dyplom technika mechanika obróbki skrawania.

Jego zainteresowanie aktorstwem zaprowadziło go do Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, którą ukończył w 1979 roku. Co ciekawe, już na pierwszym roku studiów w 1976r zadebiutował w jednym z najważniejszych filmów 'kina moralnego niepokoju’ Krzysztofa Zanussiego „Barwy ochronne”. Wystąpił tam jako student i uczestnik obozu. Kiedy był na drugim roku studiów, reżyser Mieczysław Waśkowski powierzył mu rolę Janka Maliniaka  w dramacie psychologicznym „ Nie zaznasz spokoju”, jednak mimo bardzo dobrego występu „mistrzem epizodu” został nazwany przez krytyków dopiero po wystąpieniu w serialu „Polskie Drogi”.  Jego debiuty odbywały się na deskach Operetki Warszawskiej w musicalu „Boso, ale w ostrogach”.

Występował także w warszawskim teatrze „Kwadrat” prowadzonym przez przez Edwarda Dziewońskiego. Aktor w ciągu kilku lat wystąpił w wielu filmach oraz serialach min w filmie „Miś”, „Przeklęta Ameryka”, „Ranczo Wilkowyje”. Wśród seriali można wymienić „Ludzie Chudego”, „Zmiennicy”,  „Duża przerwa”, jednak ukochaną rolą serialową fanów aktora stał się Pietrek z „Rancza”. Piotr Pręgowski udziela swojego głosy w dubbingach do wielu bajek, kreskówek i filmów animowanych. Oprócz aktorskiego dorobku aktor od 2014 roku został radnym województwa województwa kujawsko-pomorskiego. Prowadzi on także udane życie prywatne – jest mężem Ewy Kuryło i mają córkę Zosię.

Postać Pietrka z Rancza

Pietrek z „Rancza” jest znany wszystkim- nawet osobom, które nie oglądają regularnie owej serii. Wesoły, przyjacielski, pomocny, ale jednocześnie niezbyt inteligentny mężczyzna stał się ulubieńcem fanów serialu. Kim est i jakie były jego losy? O przeszłości serialowego Pietrka nie wiemy za wiele. Był on wychowywany przez agresywnego ojca.

Był bezrobotny do czasu gdy mąż Więcławskiej, mimo braku wykształcenia, nie przyjął go do pracy w sklepie. Życie uczuciowe Pietrka było istotnym elementem przewijającym się przez odcinki „Rancza”. Pietrek w pierwszych sezonach zakochany po uszy był w córce wójta – Klaudii, jednak ta nie odwzajemniała uczucia. Następnie zainteresował się on Jolą, kuzynką Więcławskiej, która tym razem również poczuła miętę.

Pietrek jest również wokalistą zespołu muzycznego „Duo Spoko”, który wcześniej nazywał się „Pietrek i Jola” lub „Pietrek&Jola” . Śpiewają piosenki disco-polo na weselach i dyskotekach. Przygody Pietrka śledzi z uwagą cała Polska. Piotr Pręgowski może cieszyć się uznaniem i sympatią wszystkich fanów serii „Ranczo”. Mimo, że w ostatnich latach nie bierze udziału w innych produkcjach, rola Pietrka wystarczyła mu do uzyskania rzeszy miłośników, którzy obserwowali każdy krok serialowego Pietrka.